Uyku düzenleyen: Ayranın faydaları nelerdir? Her gün bir bardak ayran içerseniz ne olur?

Hemen her gün tükettiğimiz özellikle et yemekleri ile iyi giden ayran hakkında bilmediğiniz her şeyi araştırdık. Fermente bir yapısı olan ayranın kabızlıktan gastirite kadar tüm sindirim hastalıklarına fayda sağlar.Yoğurt ve suyun karışımından elde edilir. Peki ayranın faydaları nelerdir? Uzmanlar her gün düzenli bir bardak ayran tüketmek hem uzun süre tok tuttuğunu hem de uykuyu düzenlediğini vurgular.

Besin değeri en yüksek olan yoğurt süt ve süt mayasından elde edilir. İçeriğinde canlı laktik asit bakterileri sayesinde fermente yapıya sahip olan yoğurt insan sağlığına birçok fayda sağlıyor. 6000 yıldır üretilen yoğurttan elde edilen ayran ise yoğurdun sağladığı faydaların aynısını sağlar. Artı bir yönü ise vücudun sıvı oranını yükseltir. Sindirim için oldukça fayda sağlayan ayran tuvalet ihtiyacına en iyi gelen besindir. Anadolu topraklarında ilk kez üretilen ve tüm dünyaya yayılan yoğurttan yapılan meze ise yemeklerin yağ ve tuz oranlarını dengeleyerek vücutta hasar oluşumunu önler. Osmanlı zamanında kullanılan en sağlıklı besin yoğurt sadece vücut sağlığına değil cilt sağlığına da oldukça katkı sağlar. İçeriğinde sodyum, protein, potasyum, folate, tiamin, A, B, C, E, K ve B12 vitaminleri bulunmaktadır. 

mide rahatsızlıklarına ayran iyi gelir

mide rahatsızlıklarına ayran iyi gelir

AYRANIN FAYDALARI NELERDİR?

- Mevsim geçişlerinde vücutta yaşanan basınç ve ısı oranını ayarlamada yardımcı olur. Böylece vücudu hastalıklara karşı hazırlar. Özellikle yemek sonrasında tüketildiğinde vücuttaki ter bezlerinin aşırı salgılanmasını önler. 

- Çoğu kişi yemeklerden sonra hazımsızlık, şişlik ve gaz problemi yaşar. Bu durumlarla karşılaşmamak için yemek sonrası bir bardak tüketilmesinde fayda var. Yemeklerdeki yağların enden olduğu rahatsızlığı azaltarak sindirimi kolaylaştırmanın yanı sıra biriken bakterileri de idrar yolu ile atar. Bağırsa florasını dengelemede en faydalı besin ayrandır. Böylece gaza neden olan toksinlerin birikmesini önler. 

her gün ayran içerseniz

her gün ayran içerseniz

- Kilo vermek isteyenlerin diyet listelerinde ilk sırada yer alır. Güçlü besin değerleri sayesinde vücudun uzun sür enerji ve tok kalmasını sağlar. Bu sayede sadece kilo vermeye değil aynı zamanda gün içerisinde yaşanan stres ve yorgunluğa da iyi gelir. Özellikle kapalı alanlarda çalışanların her gün bir bardak tüketilmesi tavsiye edilir. 

- Yoğurt ile elde edilen ayran cildin elastik yapısı içinde oldukça faydalıdır. Cildin deforme olmuş alanlarını düzenlemede etkili olan ayran, tonik olarak kullanılabilir.

- Spor yapan kişilerin düzenli tüketmesi gereken besinlerin başında gelen ayran, kemik ve kas gelişimine katkı sağlar. Uzmanlar özellikle ergen ve hamilelerin tüketmesini önerdiği ayran içerdiği kalsiyum sayesinde kemik gelişimini destekler.

ramazanda tüketilen ayran hem kilo vermeye yardımcı olur hem de uzun süre tok tutar

ramazanda tüketilen ayran hem kilo vermeye yardımcı olur hem de uzun süre tok tutar

- Vücuttaki kolesterol artıkça damarların tıkanmasına neden olur. Bu da kalp hastalıklarının artmasına zemin hazırlar. Bu durumu dengelemenin en sağlıklı yolu ayrandır. Ayrıca ayran tansiyonu da dengeleyerek ani felç riskini azaltır.

- Sinir hücrelerini yatıştırarak sinirlilik gibi rahatsızlıkların yaşanmasını önler. Beyin sağlığını güçlendirir. Melatonin hormonunun salgılayarak akşamları kişinin rahat uyku çekmesini sağlar. Unutkanlık riskini azaltır.

düzneli tüketilen ayran uyku problemlerini çözer

düzneli tüketilen ayran uyku problemlerini çözer

HER GÜN BİR BARDAK AYRAN İÇERSENİZ NE OLUR?

Özellikle diyet yapanlar için ideal besinler arasında yer alan ayran, uzun süre tok tutmaya yardımcı olur. Ara öğün olarak tüketilmesi tercih edilir. Bunun yanı sıra uyku problemi yaşanlar içinde ayran etkilidir. Düzenli tüketildiğinde melatonin hormonun çalışmasını destekler böylece kişinin rahat bir uyku çekmesine yardımcı olur. Ancak uzmanlar her gün tüketecek olan kişiler için şu uyarıda bulunuyor. Yağlı yoğurttan yapılmaması daha sağlıklı ayrıca içeriğine tuz konulmamasının daha faydalı olabileceğini vurguluyor. 

BİR YORUM YAPIN 1

realite 3 yıl önce

ne olacak AYRAN İÇMİŞ OLURSUNUZ

Toplam 4 beğeni