Karaciğer kanserinin belirtileri nelerdir? Karaciğer kanser tedavisi var mıdır?

26 Kasım 2019, 08:13
Karaciğer kanserinin belirtileri nelerdir? Karaciğer kanser tedavisi var mıdır?

Vücudun önemli organlarından biri olan karaciğerin yağ bağlaması ve buradaki hücrelerin mutasyona uğraması ile ortaya çıkan karaciğer kanseri hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için araştırdık. Peki karaciğer kanserinin belirtileri nelerdir? Karaciğer kanserinin tedavisi var mıdır? Haberin detayında karaciğer kanserine dair bilinmesi gereken her şeyi bulabilirsiniz.

Karaciğer karının sağ kısmında bulunur. Vücuda giren bazı zararlı toksinleri biriktirerek hücrelere zarar vermesini önler. Ancak yaşanan herhangi bir komplikasyonda karaciğerin bu yağ birikimini vücuttan atamaması doğrultusunda buradaki hücreler mutasyona uğrar  tümör olarak ortaya çıkan kitle kansere davetiye çıkarır. Karaciğerin uğradığı olumsuzluk tüm vücudu etkiler yani karaciğer kanseri olmuş bir kişi diğer kanserlere yakalanma oranı artar. Özellikle kalın bağırsak kanseri bu oranda yakalanma olasılığı en yüksek  olandır. 

karaciğer kanseri

KARACİĞER KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

- Karın sağ üstünde şişkinlik yaşanması

- Üst karında kramp ve ağrı

- Tümör nedeniyle artan bulantı ve kusma

- Yeme isteğinin azalmasına bağlı ortaya çıkan kilo kaybı

- Cilt renginde sarı rengi

- Dışkılamada beyaz lekeler ve ağır koku

- Göz yorgunluğu ve göz hastalıklarının sıklıkla yaşanması

karaciğer kasneri

KARACİĞER KANSERİ RİSK FAKTÖRÜ

- Kalıtsal hastalıkları olan kişilerde

- Aşırı yağlı beslenme

- Kötü alışkanlıklar ( alkol, sigara)

- Siroz gibi karaciğerin dokusunu bozan hastalıklar

- Kronik hastalıklar ve bazı ilaçların yan etkileri

KARACİĞER KANSERİNİN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Belirtiler ardından hastanın hemen uzman bir doktora görünmesinde fayda var. İlk evrelerde teşhis edilen karaciğer kanserinden ilaç ile kurtulunabilinir. Ancak ilerleyen karaciğer kanseri ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Karaciğerin son aşamasın ile karaciğerin alınması olur ancak karaciğer alındığında vücudun savunma mekanizması düşer. Bu yüzden karaciğer nakline ihtiyaç duyulur. Tümör çok şiddetli değilse sadece tümör alınarak ilaç ve ek takviyelerle karaciğer temizlenir. Daha sonra kemoterapi tedavisi başlanır. Uzmana doktorlar bu durumların yaşanmaması için düzenli bir şekilde karaciğer de olumlu etki yapan besinler tüketilmesi gerektiğini savunur. 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar