B12 vitamini eksikliğinin belirtileri neledir? B12 vitamini hangi besinlerde bulunur?

Saç dökülmeleri, enerji düşüklüğü ve sürekli uykusuzluk çekme gibi sağlık sorunları B12 vitamini eksikliğinden kaynaklı ortaya çıkar. Vücutta bulunmasına rağmen zamanla azalan B12 vitamini tamamlamak için doğada bazı besinlerin tüketilmesi gerekir. Sizler için daha farklı hastalıklara neden olan B12 vitamin eksikliği hakkında merak edilenleri araştırdık. Peki B12 vitamini eksikliğinin belirtileri neledir?

Vücudun üretmediği ancak en çok ihtiyaç duyduğu vitaminlerden biri olan B12 günümüzde de en çok şikayet edilen eksikliklerden biridir. Özellikle hamile kadınların alması gereken ek vitamin takviyelerinden biri olan B12 DNA yapısının oluşumu ve sinir sistemi için vazgeçilmez bir vitamindir. Hayvansal gıdalarda bulunan B12 vitamini et ve tavuk tüketmeyen kişilerde en çok yaşanan eksikliktir. Anemi (kansızlık), nörolojik ve ruhsal bozukluk gibi üç temel rahatsızlığa zemin hazırlayan B12 eksikliği zamanında tedavi edilmediğinde daha ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Bağırsaklarda bulunan bakterilerle sentezlenip su da çözülebilen B12 vitamini vücutta kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasını destekler. B12 vitaminin diğer adı kobalamindir. Su da çözülebilen metabolik bir vitamin olan B12 çeşitli metabolizma faaliyetlerini gerçekleştirir.

İlk kez 1972 yılında 11 yıllık bir çalışmanın sonucunda maddenin içerikleri incelendi. Hayvansal besinlerin dışında bitkisel besinlerde de yer alır. Yapılan araştırmalarda B12 vitamin eksikliğine yol açan en büyük etken bilinçsiz yapılan diyettir. 

E vitamin eksikliği nedir? E vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir? Hangi besinlerde bulunur?İLİŞKİLİ HABERE vitamin eksikliği nedir? E vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir? Hangi besinlerde bulunur?

b12 vitamini

b12 vitamini

B12 VİTAMİNİNİ EKSİKLİĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

- Bağırsakların daha fonksiyonel çalışması için flora sayısının dengeli olması gerekir. Bunun içinde B12 vitaminine ihtiyaç duyar. Besinlerin daha hızlı çözülmesini destekler. Böylece kabızlık, ishal ya da bağırsak düğümlenmesi gibi hastalıkların yaşanmasına zemin hazırlar. 

- Vücudun hemen hemen her yerini kaplayan sinir sistemindeki hücrelerin daha sağlıklı iletişimi için B12 vitaminine ihtiyaç duyar. Sinir hücreleri düzenli, iletim sağlamadığında kişinin motor ve beyinsel işlevlerinde aksaklıklar meydana gelir. Bu da stres, yorgunluk ve depresyon gibi ruhsal bunalımların artmasına sebep olur. 

- Bağışıklık sisteminin virüs ve bakterilere karşı direncini artırmak için gerekli olan B12 vitaminin eksikliği sürekli üst solunum yolları hastalıklarına neden olur. 

- Temel belirtiler ise saç dökülmesi, tırnak kırılması ve cilt solgunluğudur. Yukarıda bahsettiğimiz gibi sinir hücrelerin yenilenmesini destekleyen B12 eksildiğinde hücrelerin zayıflamasına zemin hazırlar. Hızlı kırışıklık ve yaşlanmaya yol açar. 

- Vücudun enerjisi içinde gerekli olan B12 eksildiğinde kişi gün içinde hiçbir şey yapmazsa bile sürekli hasta ve yorgun hisseder. 

- Bazı kişilerde B12 eksikliği ateşlenmeye neden olur. Hızla çalışan ter bezleri özellikle geçe terleme gibi hastalıklara yol açar. 

- Unutkanlık, konsantre eksikliği ellerde ve ayaklarda sürekli karıncalanma ve yanma hissinin artması gibi durumlara da neden olur. 

Magnezyumun eksikliği ne gibi sorunlara neden olur? Hangi besinlerde magnezyum bulunur? İLİŞKİLİ HABERMagnezyumun eksikliği ne gibi sorunlara neden olur? Hangi besinlerde magnezyum bulunur?

B12 VİTAMİNİN FAYDALARI NELERDİR?

 • Sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. 
   
 • Rahim ve yumurtalıkları güçlendirerek hamile kalma olasılığını yükseltir.
   
 • Yaşlanma ve kırışıklığı engellemek için hızla hücreleri yeniler.
   
 • Bağışıklığı güçlendirir.
   
 • Vücuttaki sinir hücrelerini artırarak unutkanlık ve yorgunluk gibi hastalıkların yaşanmasını önler. 

B12 VİTAMİNİ HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

DENİZ ÜRÜNLERİ

Vücudun günlük B12 vitamini ihtiyacını karşılamada en etkili besinler deniz ürünleridir. Özellikle somon balığı bu türlerden en etkilisidir. Uzmanlar en az haftada iki defa balık ürünleri tüketerek vücudun temel ihtiyacı olan vitamin eksikliğinin giderilmiş olacağını vurgular.

balık ürünleri

balık ürünleri

ET

Hayvanlarda daha fazla bulunan B12 vitamini bakımından özellikle ciğerlerde bulunur. Uzmanlar ortalama bir inanın günlük 100 gram et dışında ciğer tükettiklerinde bu eksikliği fazlası ile giderileceğini belirtiyor.

et

et

SÜT VE SÜT ÜRÜNLER

İçerisinde B12 vitamini fazla olan peynir tam bir kalsiyum ve potasyum deposudur. Aynı şekilde yoğurtta bu eksikliği gideren besinler arasındadır. Sütün içerdiği laktoz alerji yapısı nedeniyle sık tüketilmesi önerilmediğinden işlenmiş hali ile bu açığı kapatabilir.

süt süt ürünleri

süt süt ürünleri

MANTAR

Ayrıca hayvansal besinlerde yüksel bulunan B12 vitamini bitki olarak ise sadece mantarda fazla bulunur. Günlük bir tabak mantar ile bu eksiklik giderilebilir. 

mantar

mantar

B12 VİTAMİNİ YÜKSELİĞİ NELERDE NEDEN OLUR?

Vücuttaki B12 vitaminin fazlalığına besinler ya da ek ilaçlar neden olmaz. Ancak bazı karaciğer hastalıkları örneğin siroz ya da hepatit kanda B12 vitamini fazlalığına yol açar. Özellikle hamilelik sürecinde yaşanan B12 vitamini fazlalığı çocuklarda otizm yaşanmasına neden olabilir. Bunun yanı sıra yüksek tansiyon, gut ve damar daralması gibi hastalıklara davetiye çıkartır. 

Arpacık neden olur? Arpacığa ne iyi gelir? Arpacığı doğal yollarla geçirme yöntemleri...

İLİŞKİLİ HABER

Arpacık neden olur? Arpacığa ne iyi gelir? Arpacığı doğal yollarla geçirme yöntemleri...
Dolce & Gabbana'dan 2022 moda sinyalleri! İşte 2022'de vitrinlerde yer alacak parçalar

İLİŞKİLİ HABER

Dolce & Gabbana'dan 2022 moda sinyalleri! İşte 2022'de vitrinlerde yer alacak parçalar

BİR YORUM YAPIN 5

melek 2 yıl önce

B12 eksikliğine bağlı saç dökülmelerim var dı dr gidip tedavimi oldum ancak dökülmem kesilmedi eczane bana Zigavus sarımsklı şampuan önerdi çok memnun kaldım dökülme kesildi tavsiye ederim

mehmet 2 yıl önce

B12 eksikliği bir çok rahatsızlığa neden oluyor saç dökülmeleri de en başta geliyor eczacı tavsiyesiyle Zigavus forte kullanmaya başladım bence başarılı bir ürün tabi ilaç tedavisini de aksatmamak gerekiyor

Dikkat! 3 yıl önce

Dikkat! Dikkat! Mantar bitki değildir. Lütfen dikkat! :)

Toplam 1 beğeni

hasan 3 yıl önce

Mantar mantardır :)

Toplam 2 Beğeni

fatih 3 yıl önce

nedirki mantar?

Toplam 2 Beğeni