Peynir altı suyu nedir? Peynir altı suyun faydaları nelerdir?

08 Haziran 2021, 13:20
Peynir altı suyu nedir? Peynir altı suyun faydaları nelerdir?

Genellikle tabak ve kavanoz altlarında gördüğümüz peynir sonrası kalan beyaz suyun peynir altı suyu sağlık açısından fayda sağlar. Yapılan araştırmalarda güçlü bir antibiyotik olduğu tespit edilmiştir. Hastalıklara karşı vücut direncini artırır. Peki peynir altı suyu nedir? Peynir altı suyun faydaları nelerdir? Sindirimi ve mideyi adeta yenileyen peynir altı suyu hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık.

Peynirin yapım aşamasından sonra dinlenirken bıraktığı suya denir. Peynir altı su, özellikle ev yapımı peynirlerde elde edildiğinde daha sağlıklı olur. Yapılan araştırmalarda peynir altı suyun çok etkili bir antibiyotik olduğu tespit edilmiştir. Uzmanlar kanserin tedavisi için doğal besinleri araştırdıklarında fark ettikleri peynir altı suyun aynı zamanda vücuttaki tüm toksinleri atarak kanserli hücrelerin oluşumunu önlediği gözlemlenmiştir. Bağışıklığı hastalara karşı bir kalkana dönüştüren peynir altı suyu hakkında uzmanlar bazı uyarılarda da bulunuyor. Ev yapımı olan peynirlerin suyunun sağlıklı olduğunu ve laktoz alerjisi olanların kesinlikle bu sudan tüketmemeleri gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor. 

PEYNİR ALTI SUYUN FAYDALARI NELERDİR?

 • - Kanser önleyici özelliği olan peynir altı suyu kadınlarda daha çok görülen rahim ve göğüs kanserinin ortaya çıkma riskini azaltır. 
   
 • - İleri yaşlarda sıklıkla görülen kemik erimesinin nedeni vücudun bir süre sonra kalsiyum mineralini enzimlememesinden kaynaklanıyor. Ancak peynir altı suyu kalsiyumu hem artırır hem emilmesini sağlar. Bu özelliği sayesinde kemiklerin daha kuvvetli olmasını sağlar. Uzmanlar kemik suyu kadar etkili olan peynir altı suyunun kemik kırılması ve incinmesinde daha etkili olduğunu söylüyor.
   
 • - Kandaki şeker oranını dengeler. Böylelikle şeker hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği bir besindir.

peynir altı suyunun faydaları

 •  Vücudun enfeksiyonlu hücre üretimini engeller. Bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasını sağlar. Uzun süre vücudun hastalanmamasını destekler. Kış aylarında ya da mevsim geçişlerinde içerisine bal ekleyerek tüketildiğinde üst solunum yolları hastalıklarının yaşanmasını önler. 
   
 • - İçerisinde bulunan hylunorik asit cilt tabakasının yenilenmesini sağlar. Yaşlanmayı geciktirerek cilt sağlığını korur. Bazı özel yapım kozmetik ürünlerde ham madde olarak kullanılır.

peynir altı suyunun sindirime faydaları

 • - Gün boyu açlığa bağlı birden tüketilen yemekler nedeniyle mide de şişkinlik ve hazımsızlık gibi problemler ortaya çıkar. Ancak yemekten yarım saat sonra tüketilen bir bardak peynir altı suyu bu problemlerin yaşanmamasını sağlar. 
   
 • - Yemeklerde ve hamur işlerinde su yerine kullanıldığında daha lezzetli olur. 
   
 • - Düzenli spor yapanların, hamilelerin ve gelişim çağındaki çocukların tüketmesi gereken önemli bir besindir. İçerdiği yüksek kalsiyum sayesinde iskelet sistemini onarır güçlendirir.
Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
4 Yorum Var
 • selçuk 4 hafta önce Şikayet Et
  peynir altı suyu peynirin mayalandıktan sonra peynirin alınmasından sonra kalan sudur. sizin yazınızda tarif ettiğiniz ise salamura yani tuzlu sudur.
  Cevapla
 • Fethiyeli 1 yıl önce Şikayet Et
  Eski insanlar arpa unu ve peynir altı suyundan ekmek yapar soğuk kış günlerinde köpeklere verirlerdi
  Cevapla
 • 23.hacı. 1 yıl önce Şikayet Et
  ayrıca böbrek taşlarının düşmesin dede faydası var. ama tabiki doğal olan prynir suyu.
  Cevapla
 • Suat 2 yıl önce Şikayet Et
  Yanlış anlaşılmasın köyde evde eski usul ile yapılan peynirler için geçerli birşey , diğerleri hazır maya birazda aroma oldu peynir
  Cevapla