Malta eriğinin (Yeni dünya) faydaları nelerdir? Malta eriği hangi hastalıklara iyi gelir?

08 Mayıs 2020, 20:55
Malta eriğinin (Yeni dünya) faydaları nelerdir? Malta eriği hangi hastalıklara iyi gelir?

Halk arasında yeni dünya olarak bilinen malta eriğinin insan sağlığına birçok faydası vardır. Peki malta eriğinin faydaları nelerdir? Malta eriği hangi hastalıklara iyi gelir? Doğada bulunan en iyi A vitamini olan malta eriği hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Haberin detayında kan basıncını düzenlemede etkili olan malta eriğine dair her şeyi bulabilirsiniz.

Gülgiller ailesine ait olan malta eriği anayurdu Çin olarak bilinse de yetiştirilmesi ilk kez Japonya'da yapılmıştır. Daha sonralardan Akdeniz ve Avrupa ülkelerinde yaygınlaşır. Ülkemizde Akdeniz Bölgesi'nde yetiştirilir. Malta eriği ağacı yaz kış yeşil kalabilir. Ayrıca bu ağaç yaprak dökmez. Ağaçta yetişen meyve malta eriği, yeşil bir renkten sonra olgunlaştıkça sarı renge dönüşür. Ekşi tatlı karışık bir tada sahiptir. Meyvenin içindeki çekirdekler kaynatılıp suyu tüketildiğinde mide asidini düzenler. Sindirimi rahatlatır. Doğu Asya'da 800'den fazla çeşidi olan malta eriği, şekil olarak küçük armuta benzer. Malta eriği pastalarda ve soslarda kullanılır. Ayrıca malta eriği salata, reçel ve şeker şurubu yapılarak tüketilir. Malta eriği iyice yıkanarak tüketilmesi tavsiye edilir. 

malta eriğinin faydaları

MALTA ERİĞİNİN FAYDALARI NELERDİR?

- Düşük kaloriye sahip olan malta eriği lif ve pektin açısından zengindir. Pektin kolonları yumuşatarak besinlerin daha rahat dışkılanmasını yapar. Bu özelliği sayesinde kolon kanseri gibi riskli hastalıkların önüne geçer. 

- Güçlü bir A vitamini sayesinde göz sağlığını da korur. Vücudun ihtiyacı olan yüzde 50 karşılar. İçerdiği yüksek antioksidan sayesinde gözdeki virüsleri engeller. Göz içindeki vitamin seviyesini dengeler. 

malta eriğinin göze faydaları

- A vitamini sadece göze değil aynı zamanda vücudun diğer organlarında da fayda sağlar. Yapılan araştırmalarda flavonoidler bakımından zengin olan malta eriği, akciğer ve ağız boşluklarındaki hücrelerin mutasyona uğramasını önler. Böylece tümör ve kanser riskini azaltır. 

- Malta eriği, kan şekerini düşürür. Bu sayede diyabet hastalığına yakalanma riski azalır. Uzmanlarda diyabet hastalarını kan şekerini düzenlemek için malta eriği çayı öneriyor. Bunun için malta eriği yaprakları ya da çekirdekleri kaynatılarak çay hazırlanabilir. Malta çekirdeği insilün ve glikoz seviyelerini düzenler. 

malta eriği çekirdekleri

- Kil topraklarında yetiştiğinden demir ve bakır bakımından oldukça zengindir. Demir kan hücrelerini artırır. Demir eksikliği olan kişilerin bol bol tüketmesi tavsiye edilir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Günde 5 tane malta eriği yiyerek demir eksikliği giderilmiş olur.

- Çin alternatif tıbbında malta eriği yaprakları çekirdekleri ile beraber kaynatılır. Hazırlanan bu su boğazlardaki enfeksiyonu temizler. Güçlü bir balgam söktürücüdür. Ayrıca akciğerlerdeki virüsleri söker atar. 

yeni dünya

- Kronik uykusuzluk günümüzde giderek yaygınlaşır. Bu hastalığın önüne geçmek için uzmanlar ilaçlardan önce doğal karışımlar tüketilmesini öneriyor. Rahat bir uyku için gece yatmadan 3 tane malta eriği tüketilmesi yeterli olur. 

- K vitamini bakımından zengin olan malta eriği, kemik ve kas sağlığını güçlendirir. İleri yaşlarda görülen kemik erimesi gibi hastalıkların riskini azaltır.

malta eriğine halk arasında yeni dünya deniz

MALTA ERİĞİ NASIL TÜKETİLİR?

Et kısmı oldukça tatlı olan malta eriğinin kabuğu yumuşak olduğundan kolayca soyulur. Yüksek miktarda A vitamini içerdiğinden yorgunluk ve baş ağrısı gibi rahatsızlıklara fayda sağlar. Uzmanlar özellikle ilkbahardan yaz aylarında geçişte vücut direncinin artması için mango ve portakal ile karıştırılıp tüketilmesi önerilir. Bunun yanı sıra reçeli ve şurubu da yapılarak tüketilebilir. 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
8 Yorum Var
 • tugba 1 yıl önce Şikayet Et
  annem yeni dunyayi yediginde icindeki iri cekirdeklerinden dolayi verdigi tepki böyle meyve mi olur bide buna para mi verdiniz dedi
  Cevapla
 • Özgür t. 1 yıl önce Şikayet Et
  Muşmula değilmi bu abicim. Herkez tutturmuş bir yabancı isim gidiyor. Yok papaz eriği yok Washinton portakalı...
  Cevapla
 • Mahir pusat 2 hafta önce Şikayet Et
  Muşmula apayrı birşey,yeni dünya farklı familyadan,internetten araştırabilirsin.
 • Hülya 1 ay önce Şikayet Et
  Muşmula farklı bir meyvedir
 • Tamer 1 ay önce Şikayet Et
  Muşmula başka bir meyve
 • Julide 1 ay önce Şikayet Et
  Muşmula değil Malta eriği ve Yeni dünyaadı ile bilinir halk arasin da
 • Mesut göker 1 ay önce Şikayet Et
  Muşmula başka bir şey. Google Arama motoru na yaz, resimlere bak.
 • Berke 1 yıl önce Şikayet Et
  Muşmula başka birşey. sadece görünüşleri biraz benziyor. Bunun meyveleri çok sulu ve mayhoştur.
Yorumların Tümünü Okuyun