İlkbaharın gelişini müjdeleyen çağla meyvesi ağacı şimdiden çiçeklenmeye başladı. Tuza banıp tüketilen bu eşsiz meyveye dair bilinmeyenleri araştırdık. Şeftali, kiraz ve erik ailesine bağlı çağla meyvesinin insan sağlığına birçok faydası vardır. Özellikle güçlü bir probiyotik kaynağı olarak görülür. Bu da kemik sağlığı için oldukça faydalıdır. Peki çağla meyvesinin faydaları nelerdir?

Çağla meyvesinin bilinmeyen diğer adı badem ağacıdır. Badem ağaçlarının anavatanı İran ve Afganistan'dır. Ekşi bir tadı olan çağla meyvesi genellikle tuz ile beraber olarak tüketilir. İpek yolu ile tüccarlar ve seyyahlar tarafından Anadolu topraklarına getirilen çağla meyvesinin tarihçesi M.Ö yıllara dayanıyor. Soğuğa dayanıklı ağacı Mart ayının ilk günlerinden itibaren çiçeklenmeye başlar. Yeşil haldeyken ekşi bir tadı olan çağla olgunlaşmaya bırakıldıkça badem olur. Kahverengi topraklarda yetişen çağla meyvesi bu topraklardaki tüm vitamin ve mineralleri içerir. Bazı yörelerde yeşil badem olarak geçer. İçeriğinde bol bol fosfor, azot ve potasyum barındırır.

ÇAĞLA MEYVESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

- İçerdiği E vitamini ile cilt sağlığına oldukça faydalıdır. Cilt dermisinin yenilenmesini destekleyen E vitamini sivilce ve akne oluşumunu önler. Ayrıca çağla meyvesinden elde edilen maske kırışıklığı ve yaşlanmayı azaltır.

- Yüksek miktarda selenyum ve fosfor içeren çağla meyvesi, bağışıklık sisteminin kıştan ilkbahara geçişi esnasında güçlenmesini sağlar. Hastalıklara karşı kalkan oluşturan çağla meyvesi C vitaminin antioksidan etkisi ile vücutta biriken tüm serbest radikalleri idrar yolu ile atar.

- Özellikle mevsim geçişlerinde vücutta yaşanan sıvı dengesizliği içinde birebir fayda saylar. Günlük su miktarının yüzde 40'ını sağlayacak sıvıya sahiptir. Bir tabak tüketerek vücudun bu ihtiyacını kolayca karşılar.

- Zeytinyağında bulunan tekli yağ asitlerine sahip çağla, kalp ve damar sağlığını korumada yardımcı olmaktadır. Damarların tıkanmasını önleyen çağla kolesterol seviyesini dengeler.

- Ayrıca metabolizmayı hızlandıran çağla, yüksek lif oranıyla da bağırsaklardaki yararlı bakterileri arttırarak probiyotik etki sağlamaktadır.

- Çocukların kemik gelişiminde de etkilidir. İçeriğinde yüksek kalsiyum bulunan çağla meyvesi, diş ve diş etlerinin sağlığını korumaktadır.

İLİŞKİLİ HABER

Kantaron yağı cilde faydaları nelerdir? Kantaron yağı nasıl uygulanır?

İLİŞKİLİ HABER

Nane yağının faydaları nelerdir? Nane yağı nerelerde nasıl kullanılır?

İLİŞKİLİ HABER

Safra Taşı neden olur? Safra taşı belirtileri nelerdir? Safra taşı ameliyatı olunmalı mı?

BİR YORUM YAPIN 2

kadir 2 yıl önce

Birden çocukluğumu anımsadım o zamanlar Ankara keçiören bağlık bahçelik ti ben her bahar bademler çiçeklenlip çağlaya dönüştüğü zamanlarda okul yolunda bulunan çağla ağaçlarına çıkar kah yer kah atardım okulun adı da çizmeci ilk okuludur .

Toplam 7 beğeni

Xyz 2 ay önce

Evet Keçiören ve bir çok ilçesi öyleydi . Artık belediyeler meyve ağacı dikmiyor . Keşke bazı yerlere meyve ağaçları dikseler . Çocuklar en azından yerdi. Gerçi ağaçtan düşme ihtimali de var tabi . Belki de onun İçin dikmiyorlar . Bodur ağaçlardan diksinler :)

Toplam 0 beğeni