Bal ve propolisin mucize karşımı: Propolisin faydaları nelerdir? Propolis nasıl kullanılır?

Arıların bal dışında ürettikleri, vitamin ve mineral değerleri yüksek propolisin insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Arılar bal kovanını korumak için ürettikleri bu madde özellikle bağışıklığı güçlendirmede etkilidir. Günümüzde artan gribal enfeksiyonlarda etkili olan bal ve propolis karışımı hakkında merak edilenleri araştırdık. Peki Propolisin faydaları nelerdir? Propolis nasıl kullanılır?

Arıların bitkiler aracılığıyla bal kovanlarının içini temizlemek ve dış etkenlere karşı korumak için ürettikleri diğer bir maddeye propolis denir. Sarı, turuncu, siyah ve kahve renkleri mevcuttur. Reçinemsi bir madde olan propolis; kayın, karaağaç ve kozalaklı ağaçlarda vardır. M.Ö. 350 yıllara kadar uzanan bir tarihçeye sahiptir. Keşfedildiği zamandan beridir alternatif tıpta enfeksiyonu önleyen en etkili besin olan propolisi Yunanlılar apse tedavisinde, Mısırlılar cesetlerini mumyalamada ve Asurlular ise yaraları temizlemede doğal ilaç olarak kullandı. Propolisi arılar kovanın dışından içeri doğru düzgün bir sisteme göre inşaa eder. Özellikle peteklerin ağızlarını kapatarak başka canlıların içeri girmesi önlenir. Güçlü bir antibiyotik etkisi olan madde dışarıdaki herhangi bir canlının temas etmesini engeller. Tıpkı bal gibi propoliste, toplanılan çiçeklere göre farklılık gösterir. Bal kovandan çıkarıldıktan sonra propolis kazınarak alınır. Bazı işlemlerden geçirilerek kullanıma uygun hale getirilir. İçeriğinde polifenoller, fenolik asitler, terpenler, steroitler, B1, B2, C ve E vitaminleri, mineraller ve aminoasitler barındırır. Bu yüzden propolis hastalıklara karşı güçlü antibakteriyel, antifungal ve antiviral etki gösterir. 

Öksürüğü anında kesiyor: Kestane balının faydaları nelerdir? Kestane balının zararı var mı?İLİŞKİLİ HABERÖksürüğü anında kesiyor: Kestane balının faydaları nelerdir? Kestane balının zararı var mı?

propolis nedir

propolis nedir

BAL VE PROPOLİS KARIŞIMI:

Oxford Üniversitesinin yaptığı araştırmaya göre bal ve propolisin karışımından güçlü doğal bir ağrı kesici ilaç elde ediliyor. Ayrıca güçlü bir antibiyotik olan propolis ve bal karışımının özellikle kış aylarında tüketilmesi tavsiye edilir. Artan virüs ve enfeksiyonlara karşı etkili olan karışımdan her sabah bir kaşık tüketilmelidir. Yapılan testlerde de bu gıdanın güvenirliği kanıtlanmıştır. Bu kadar güçlü bir karışımı uzmanlar Ramazan aylarında da iftar sonrası ya da sahurda da tüketilmesini tavsiye eder. Vücudun açlık süresinde direncini artırır. Pandemi dönemine denk gelen Ramazan ayının daha sağlıklı geçmesi için bal ve propolis doğal bir koruma yöntemidir.

İBRAHİM SARAÇOĞLU'NDAN PROPOLİS TAVSİYESİ;

Prof. Dr. Saraçoğlu propolisin inanılmaz faydaları olduğunu belirtiyor. Bir kulak temizleme çubuğunun üzerine propolis dökülüp dudak kenarlarında çıkan uçaklara sürüldüğünde kısa sürede yok etmesini sağlar. Özellikle ağız içi enfeksiyonlarında gidermede propolis gargarasının önemli olduğunun vurguluyor. En makbul propolisin akışkan şeklinde olan propolis olduğunun altını çizer. 

Balın faydaları nelerdir? Deli bal zehirlenmesi nedir? Kaç çeşit bal vardır? İLİŞKİLİ HABERBalın faydaları nelerdir? Deli bal zehirlenmesi nedir? Kaç çeşit bal vardır?

propolis güçlü bir vitamin kaynağıdır

propolis güçlü bir vitamin kaynağıdır

PROPOLİSİN FAYDALARI NELERDİR?

- Yapılan araştırmalarda propolisin saf hali vücuttaki tüm virüs, bakteri ve mantarı temizler. Bağışıklığa koruyucu bir etki sağlar. Antibakteriyel etkisi sayesinde iltihaplanmanın önüne geçer.

  • Bazı hayvanlardan insanlara geçen virüsler viral hastalıklara neden olur. Bu hastalıklar kişinin sağlığını ciddi boyutta olumsuz etkiler. Ancak propolisin antiviral ilaçlardan daha etkili olduğu ayrıca kimyasal içermediğinden vücut fonksiyonlarını koruyarak bu virüsleri temizlediği yapılan araştırmalarda ortaya konmuştur.

propolisin faydaları nelerdir

propolisin faydaları nelerdir

- Sindirimde sisteminde en hassas olan mide ve bağırsaklardaki iltihaplanmayı temizler. Mide duvarını güçlendirir. Asitten kaynaklı yaşanan mide ülseri ve delinmesi gibi riskli hastalıkları önler. Midedeki su ve asit oranını dengeler. Fazla gaz oluşumunun önüne geçerek bağırsakların işlevselliğini artırır.

  •  Vücuttaki hücreler çeşitli etkilerle mutasyona uğrar daha sonra tümör denilen kanser başlangıcı yaşanır. Gerekli zamanda müdahale edilmediğinde kansere hatta ölüme bile neden olabilir. Ancak propolis hücrelerin yapısını koruyarak deforme olmasının önüne geçer. Antioksidan ve anti kanser özellikli propolisin: beyin, pankreas, böbrek, cilt, prostat, meme, kolon ve karaciğer gibi kanser türlerinin tedavisinde olumlu sonuçlar vermiştir.

propolis nasıl kullanılır

propolis nasıl kullanılır

- Anti oksidan özelliği aynı zamanda cilt hastalıklarında etkilidir. Cilt hücrelerini yenileyerek yaşlanma ve kırışıklığı önler. Akne, sivilce ve siyah nokta oluşumlarının önüne geçer. Sadece cilde değil, saç köklerini de yenileyerek dökülmesini ve yıpranmasını engeller. Yanık tedavide ciltte iz kalmadan antimikrobiyal etki göstererek hızla iyileşmesini destekler.

  • Ağız ve diş sağlığında da oldukça etkili bir doğal ilaçtır. Tükürükteki enfeksiyonu azaltarak diş eti iltihaplanmasını ve diş kaybının önler. Çürük dişlerdeki enfeksiyonun etkisini yok eder. Özellikle ağız kokusunun önüne geçer.

kış aylarında yaşanan hastalıklara karşı oldukça güçlüdür

kış aylarında yaşanan hastalıklara karşı oldukça güçlüdür

PROPOLİS NASIL KULLANILIR?

Tıp, kozmetik ve gıda sanayisinde kullanılır. Aktarlarda tane halinde de bulunur. Bazı aktarlarda balla karıştırıp satılır. Tablet halinde de bulunur. Ağız içi yaralar için bir tatlı kaşığı propolisi bir beş defa gargara yapılabilir. Kronik uyku problemi olan ve bağışıklığı zayıf olan kişiler tablet hali önerilir. Özel sprey şeklinde hazırlanmış propolis ise boğaz enfeksiyonlarını azaltır. Propolis toz halde hem balla hem de yoğurtla tüketilebilir. Ancak propolis tüketilmeden önce mutlaka bir uzaman miktarı danışılmalıdır.

PROPOLİS KULLANMADAN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:

Çok güçlü maddeler içeren propolis aşırı ve bir uzmana danışılmadan tüketildiğinde ciddi hastalıklara neden olabilir. Ayrıca bala alerjisi olan kişilerin bu besinden de uzak durmasında fayda var. Hamile ya da hamile kalmak isteyenlerin de tüketmeden önce uzmanlarına danışması gerekir. 

Diş apsesi neden olur? Belirtileri nelerdir ve kaç günde geçer? Diş apsesine doğal çözümler...

İLİŞKİLİ HABER

Diş apsesi neden olur? Belirtileri nelerdir ve kaç günde geçer? Diş apsesine doğal çözümler...

BİR YORUM YAPIN 0