Hafıza sildirme yöntemi nedir? Trans manyetik stimülasyon nasıl yapılır? İşe yarıyor mu?

01 Şubat 2020, 10:14
Hafıza sildirme yöntemi nedir? Trans manyetik stimülasyon nasıl yapılır? İşe yarıyor mu?

Son günlerde ünlülerin yaptırdığı iddia edilen trans manyetik stimülasyon yöntemi arama rekoru kırdı. Ünlülerin eski ve kötü anılarını sildirmek için başvurdukları bu yöntem giderek merak konusu olmaya başladı. Yurt dışındaki ünlülerin yanı sıra ülkemizde de kullanılmaya başlandı. Son olarak Lerzan Mutlu'nun yaptığı öğrenildi. Peki hafıza sildirme yöntemi nedir? Trans manyetik stimülasyon nasıl yapılır?

Alternatif tedavi yöntemi olan trans manyetik stimülasyon ilk kez 1903 yılında yapıldı. Psikyatrik bir yöntem olan TMS, şiddetli depresyon yaşayanlar için kullanıldı. Yöntem kişinin hafızasındaki kötü anıları unutturmak için uygulanıyor. Bir uyarıcı bobin ile beyne güçlü elektronik akım sağlanır. Bobin kafaya yerleştirilerek saçlardan deri olan kısımda yoğunlaştırılır. Sandalyeye oturtularak yapılan yöntem de bilinç kaybı olmaz ancak hasta küçük elektrikli akım nedeniyle ürperti yaşar. 17. yüzyılda bilim insanları akıl hastaları için geliştirmek istedikleri bu yöntem daha sonra hafızanın belli kısımları silinecek şekilde geliştirildi. Teknoloji geliştikçe hazırlanan bobinin deformasyona uğramış sinirlere de ulaşarak iyileştirilmesi sağlanmıştır. Halen üzerinde çalışmalar yapılır. Ülkemizde son 5 yıldır bazı ünlülerin yaşadıkları ağır travmaları unutmak için uyguladığına yönelik iddialarla beraber yöntem merak konusu oldu. İlk olarak Merve Boluğur'un boşanma haberinden sonra yaptırdığı iddia edilmişti. Daha sonra ise Yağmur Tanrısevin yaptığı ortaya çıktı. Şimdiler de ise uzun süredir ekranlardan uzak duran Lerzan Mutlu yaptığını açıkladı. Mutlu, "Hollywood ünlülerinin de yaptırdığı bir şey. Böyle bir teknik var. Şu an birinci seansıma girdim. Hayatıma giren bütün gereksizleri sildiriyorum. Ortalık yılan kaynıyor" yaptırdığı işlem hakkında böyle konuştu. 

HAFIZA SİLDİRME YÖNTEMİ NEDİR? 

Psikolojik sorunları olan kişilerin kötü anlarını silme ya da hafızayı tamamen silerek yeniden hayata başlamaları sağlanmak için 17. yüzyıl başlarında ortaya çıkartılan bir yöntemdir. O yıllarda yöntem akıl hastaları ve hayvanlar üzerinde yapılmıştır. Olumlu etkiler alınsa da yan etkileri oldukça ağır olduğundan uzun süre şiddeti ağırlaşmadıkça hastalara uygulanmaktan kaçınılmıştır. Teknolojinin gelişimi ile geliştirilen bibonlar şizofreni hastaları için uygun hale getirilmiştir. Ancak tedavi sonuçlarının olumsuzluğu fazla olduğundan yaygın olarak kullanılmamaktadır. Son olarak günümüzde bu yöntemde belirli bölgeler tespit edilip yapıldığı için kullanımı artış göstermiştir. Türkiye'de yaygın olmayan bu tedavi yöntemi aksine Avrupa'da yaygın olarak uygulanıp kullanılıyor. 

yağmur tanrısever ve merve bolupğur

TRANS MANYETİK STİMÜLASYONUN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Hem beyin akışını hem sinirsel sistemi değiştiren bu yöntem ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Yapılan bazı hastalarda şiddetli baş ağrısı, motor hareketlerinde dengesizlik ve kaslarda karıncalanma hissi gibi durumların yanı sıra nöbet geçirme gibi şiddetli sonuçlara da neden olur. Ayrıca duyu organlarında da azalma meydana gelir.

hafıza silme nedir

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
20 Yorum Var
 • Özcan okb 2 ay önce Şikayet Et
  Abi lütfen cvb ver bende okb liyim
  Cevapla
 • Özcan 2 ay önce Şikayet Et
  Abi lütfen cvb ver bende okb liyim nerede yaptın
  Cevapla
 • Merve 3 ay önce Şikayet Et
  Acilen nerde yapıldığını yazar mısınız açık adres verin lütfen
  Cevapla
 • Birten 4 hafta önce Şikayet Et
  Merhaba merve hanım siz yaptırdınızmı
 • hamid 3 ay önce Şikayet Et
  20 seanstan fazla gittim.okb yi bitirdi.ayrica ilac birakmanin verdiği yan etkileri bitiriyor.yazida anlatılan yan etkiler yok.olumsuz dusunce ve duyguları bitiriyor.
  Cevapla
 • Hediye 3 ay önce Şikayet Et
  İşlem sırasında acı oluyormu bende düşünüyorum
 • Nihal 3 ay önce Şikayet Et
  Size nasıl ulasabilirim
 • hamid 3 ay önce Şikayet Et
  Yazı biraz abartılmış.oyle yan etkiler yok.ayrica olumsuzları tamamen yok ediyor.okb den bu sayade kurtuldum.ayrica ilacın bıraktığı yan etkileri de bitiriyor.20 seanstan fala gittim.
  Cevapla
 • Birten 4 hafta önce Şikayet Et
  Hamit bey merhaba ben 11 yıldır okb panik atak hastasıyım üzerine meme kanseri oldum son 9 aydır daha fazla nuks ettı psikolojik sorunlarım gercekten iyi geldi ise bende gitmek istiyorum cevap verirmisiniz Allah rızası için
 • Büdü 3 ay önce Şikayet Et
  Bunu nerede yapıyorlar
Yorumların Tümünü Okuyun