Omurilik daralması nedir? Omurilik daralması belirtileri nelerdir? Omurilik daralmasının tedavisi var mıdır?

40 yaşı sonrası sinsi sinsi ilerleyen bel ağrısı ile başlayıp daha sonra boyuna kadar sıçrayan ağrılarla yaşam kalitesini ve sağlığı etkileyen omurilik daralmasının ne olduğunu biliyor musunuz? Kalsiyum eksikliği ve kireçlenme ile başlayan aniden felçle sonuçlanabilecek omurilik daralmasına dair merak edilen her şeyi sizler için araştırdık. Peki omurilik daralması nedir? Omurilik daralması belirtileri nelerdir? Omurilik daralmasının tedavisi var mıdır? Tüm soruların yanıtı haberin detayında...

Bilim literatüründe spinal stenoz olarak geçen omur ilik daralması yani omur ilik kanalında daralma ciddi bir hastalıktır. Çünkü omur kanalından sinirler geçer. Bu sinirlerin hasar alması vücudun işlevselliğini bozar. Daralma bel ve boyunda bulunan omur iliğin geniş ve birleşme yerlerinde ortaya çıkar. Ayak ve bacak ağrılarıyla kendini gösteren omurilik daralması, genetiksel, yaşa bağlı ve yanlış beslenmeyle ortaya çıkar. Omurga, omur iliği kaplayan kemik yapısıdır. Omur ilik ise bu yapının içinden sinirlerle beraber geçer. Beyne kadar gider. Beynin hareket komutuyla vücudun esnekliğini sağlar.  Sırtın boyun kısmından beline kadar giden bu yapı, hassas bölgelerden biridir. Omurgada azalan kalsiyum omurilik kanalına baskı yapar. Özellikle ileri yaşlarda kemiklerde azalan sıvı kaybı da omurgayı oluşturan disklerin oranları bozar. Bu da baskıyla omurilik kanalını daraltır. Aynı zamanda kalpteki ritim bozukluğu da vücudun kan akışını bozar. Bu değişiklik bele baskı yapar. Baskı sonucunda omurganın yapısı bozularak omurilik kanalı daralmasına sebep olur. 

omurilik daralmasında sırta batmalı ağrılar yaşanır

omurilik daralmasında sırta batmalı ağrılar yaşanır

OMURİLİK DARALMASI BELİRTİLERİ NELERDİR?

- Bel kısmından boyna kadar şiddetli ağrı hissedilir. 

- Omurganın rahat hareket edememesinden kaynaklı sırt üstü uzanırken zorlanma yaşanır. 

- Diz ve ayak bileklerinde baskılı ağrı hissetme çünkü beldeki ağrı artıkça ağırlık bu bölgelere iner.

- Sırt ağrısından dolayı mesane torbasının genişlemesi bunun sonucunda da hastanın idrarını tutamamasına neden olur. 

- Oturma sırasında kalçada oluşan şiddetli kemik batmaları ve genel vücut hareketlerinde aksaklıklar omurilik kanal daralmasına işarettir.

omurilik daralmasında, omur diskleri de yerinden oynar bu da kısmı hareketsizliğe yol açabilir.

omurilik daralmasında, omur diskleri de yerinden oynar bu da kısmı hareketsizliğe yol açabilir.

OMURİLİK DARALMASININ TEDAVİSİ VAR MIDIR?

İlerlemiş olan kanal daralması için mikrocerrahi yöntem uygulanır. Bu yöntemle kanal genişletilir. Tedavi uygulandıktan sonra hastaya kemikleri güçlendirmek için ilaç verilir. Bunun yanı sıra kiloluysa hasta kilo vermesi için sağlıklı bir diyet uygulanır. Uzun süreli bir yatış sağlanır. Hastanın sinir sistemi korunmak zorunda çünkü aksi halde ciddi sonuçlar doğurabilir. Şikayetler bazı hastalıklarında belirtileriyle aynı olduğundan evde doğal yolla müdehale edilmeden uzmana danışılması gerekir. 

Hamileler yeşil çay içebilir mi? Yeşil çayın faydaları ve zayıflama yöntemi

İLİŞKİLİ HABER

Hamileler yeşil çay içebilir mi? Yeşil çayın faydaları ve zayıflama yöntemi

BİR YORUM YAPIN 0