Osmanlı'da en çok tüketilen çay: Kivinin faydaları nelerdir? Kivi çayı nasıl yapılır?

14 Ekim 2020, 08:56
Osmanlı'da en çok tüketilen çay: Kivinin faydaları nelerdir? Kivi çayı nasıl yapılır?

E ve C vitaminleri bakımından zengin olan kivi, bağışıklık sistemini güçlendiren meyveler arasında yer alır. Zengin içeriği ile vücudun birçok ek takviyesini karşılar. Tropikal bir meyve olmasına rağmen iklim koşullarına uygun Kuzey ve Orta enlem ülkelerinde kolayca yetiştirilebilir. Osmanlı'da kahvelerde en çok tüketimi tercih edilen kivi çayı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık.

Melez bir yapısı olan kivi, asıl olarak Çin'in güneyindeki Yangste Vadisine özgü bir meyvedir. Dış kabuğu soyularak tüketilir. 1850 yıllarında Avrupa'da yayılmasına rağmen 1900 yıllarında tüketimi artmıştır. İpek yolu ticareti sayesinde Anadolu topraklarında yüzyıllardır bilinen kivi, Osmanlı kültüründe çayı yapılırdı. Halen bu gelenek kahvehanelerde sürdürülür. Çay, kurutularak toz haline getirilip yapılır. Kivinin ağacı asma türleri arasında yer alır. Çok büyük ve güçlü asmalar oldukça fazla su ister. Asmalar Mayıs ayında çiçek açarlar ancak meyve ekim ve kasım aylarında hasat kıvamına gelir. Ülkemizde Karadeniz toprakları ve iklimine uygun olduğundan orada kolayca yetiştirilir. Ancak sıcaklık burada geç olduğundan olgunlaşma Aralık ayını bulur. Yapılan araştırmalarda kivinin insan sağlığına inanılmaz faydaları olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bilinen dışı kahve içi yeşil ve siyah çekirdekleri var. Ancak birçok çeşide sahiptir. Monty, Matua, Allison ve Tomourı gibi türleri bulunmaktadır. 

kivinin faydaları

KİVİNİN FAYDALARI NELERDİR?

- İki tane  kivi vücudun ihtiyacı olan C vitaminini fazlasıyla karşılar. Bu sayede vücudun direncini artırır. Özellikle kış aylarında artan grip ve nezle gibi soğuk algınlığı hastalıklarının yaşanma riskini azaltır.

- Düzenli tüketildiğinden içerdiği pektin maddesi sayesinde vücudun toksinlerinden kurtulmasını sağlar. 

- Vücudun sıvı oranını karşılar. Bu özelliği sayesinde kanın akış hızını dengeler. Böbreklerin fonksiyonunu artırır. Kan basıncının artmasını ve böbreklerin iltihaplanmasını engeller.

kivi ne işe yarar

- İçerdiği lif sayesinde sindirim problemlerini engeller. Metabolizmanın sağlıklı çalışmasını destekler. Diyet yapmak isteyenler için ideal bir besindir. Aynı zamanda vücudun enerjisini de artırır. Hem kilo verdirir hem de kronik yorgunluk gibi sağlık sorunlarının yaşanmasını önler. 

- Yapılan araştırmalarda diyabet hastalarının da rahatlıkla kivi tüketilebileceği söyleniyor. Kandaki şeker oranını düzenler. İnsülin direncini kırar. 

- A vitamini de içerdiğinden göz sağlığına da fayda sağlar. Özellikle katarak hastalığının yaşanmasını önler. Göz içindeki sıvı oranını dengeler. Yaşlılıkla beraber oluşma ihtimali olan göz hastalıklarını engeller. 

kivi hangi hastalıklara fayda sağlar

- İltihap kurutucu özelliği sayesinde sinüs ve hava yollarını temizler. Astım ve bronşit gibi rahatsızlıklara doğal ilaçtır.

- Herhangi bir alerjik etkisi olmadığı gibi alerjik etkileri de azaltır. 

- Cildin elastik yapısını korur. Kollejen maddesinin artmasında yardımcı olur. Yaşlanma ve kırışıklığı önler. 

kivi çayı ne işe yarar

KİVİ ÇAYI NASIL YAPILIR & KİVİ ÇAYI İÇERSENİZ...

Kronik yorgunluk ve uykusuzluk çekenler için ideal bir çaydır. Sinirleri yatıştırarak rahat bir uyku çekilmesini sağlar. Ayrıca gece vücudun dinlenme aşamasında daha sağlıklı yenilenmesini destekler. 

Kivi çayı için aktarcılardan hazırlanmış kivi tozu alınarak yapılabilir. Aynı zamanda ev de de soyulmuş orta boy bir kivi bir ince dilim limon ve bir çay kaşığı pudra şekerini, bir bucuk su bardağı ile beraber kaynatın. 10 dakika kaynadıktan sonra süzüp tüketebilirsiniz. 

kivi besin değeri

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
13 Yorum Var
 • dalgacı 5 ay önce Şikayet Et
  fatih sultan mehmet han patatesin her türlü yemeğini çok severdi... hatta sağlık ve sıhhati için her öğün yemeklerinde mutlaka patates bulunmasını irade buyurmuştu... kiviyi de pek severdi ve uzak asyadan kivi alınabilmesi için özel patates üretim çiftlikleri kurdurmuştu NOT... Patates amerikanın keşfinden sonra dünyaya yayılmıştır. Fatih sultan mehmet hanın patatesi sevmesi ve çiftliklerini kurdurabilmesi mümkün değildir. kiviyi osmanlı çayı olarak anlatmaya nazie olsun... kivi özal zamanında ülkemize gelmiltir.
  Cevapla
 • demir ersoy 5 ay önce Şikayet Et
  PUDRA hangi pudra açıklama yaparmısınız
  Cevapla
 • Cemo 9 ay önce Şikayet Et
  Kahve anadoluda üretilmoyordu ama geleneğimizde yeri var
  Cevapla
 • doğrusu 9 ay önce Şikayet Et
  aktarlardan hazırlanmış kivi tozu alınarak ... yani .. yanisi şu ki bu kivi çayını içmek için kivi meyvesinin illaki osmanlı diyarında yetişmiş olması lazım gelmez... aynı çikolata gibi. ne yani osmanlı zamanında çikolata tüketimi yok muydu?
  Cevapla
 • Metin 9 ay önce Şikayet Et
  ne diyorsun ya ? lazım filan değil ama anlaşılan senin sıkıntın var osmanlıyla
 • memur 9 ay önce Şikayet Et
  Konya dağlarında yetyişen ananaslardan da bahsetseydiniz ya, yada Erzurum avakadosunu biraz ön plana çıkaralım.
  Cevapla
 • TuncTunc 5 ay önce Şikayet Et
  konyada nerde dag var be moruk.?
Yorumların Tümünü Okuyun