Kaşıntı ve kızarıklıkla başlayan ayak mantarı enfeksiyonu havaların ısınmasıyla artar. Ancak kışın ise uzun süreli botlarda kalan ve patik çorap giyilen ayaklarda da görülür. Bunun yanı sıra ise yazın da sıcaklık nedeniyle yaşanabilir. Yaşam kalitesini düşüren ayak mantarı, bulaşıcı bir deri hastalığıdır. Genellikle erkeklerde daha çok rastlanır. Ayak mantarının belirtileri neler?

Ayak mantarı, ayakta görülen genel mantarlara söylenir. Çünkü ayakta görülen üç farklı mantar hastalığı bulunur. Bunlar arasında en yaygını intertriginözdür. Bu mantar çeşidi parmak arasında görülür. Genellikle küçük parmak arasında görülen intertriginöz, pullanma ve kaşınma gibi belirtilerle görülür. Deri hastalığı olan ayak mantarının bulaşma riski yüksektir. Hiperkerotik olan tür ise yak derisinin genelinde meydana gelir. Tahriş ve kaşınma sonucu deri pullanır. Estetiksel bozukluğun yanı sıra ayağın kullanım fonksiyonunu da olumsuz etkiler. En az görüleni ise vezikülobüllözdür. Kabarcıklı olan bu mantar türü içeriğinde sıvı biriktirir. Aniden görülen kabarcıklara müdahale edilmediğinde ayak tabanlarında çoğalır. Yaygın olan bu cilt hastalığı bulaşıcı olduğundan uzmanlar tedavisi konusunda uyarıda bulunuyor. Aksi halde ortak kullanılan her yerde hızla yayılır. Yaşam kalitesini düşüren bu hastalık ayakların işlevselliğini de olumsuz etkiler. 

AYAK MANTARI NEDENLERİ;

- Uzun süre havasız bir ayakkabı kullanma

- Yeterli miktarda ayakların temizlenmemesi

- Ayak mantarına meyilli olma

- Mantar bulunan ortamda bulunma

- Aşırı stres altında kaşınmaya bağlı tahribatla derinin kaldırılması ve cildin virüsü kapma olasılığına zemin hazırlar.

AYAK MANTARININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

- Deri yüzeyinin kızarmasına ve dökülmesine neden olur.

- Sürekli kanayana kadar kaşınma isteğine sebebiyet verir. 

- Kötü bir koku oluşur. 

- Ayakların taban kısımlarında kepeklenme görülür.

- İşlev sırasında ayaklarda yanma yaşanır. 

Ayak mantarı zamanında müdahale edilmediğinde tırnaklara sıçrama olasılığı vardır. Bu da tırnak kaybına yol açar. Bunun aynı sıra mantar cilt bozukluğuna yol açar. Akabinde cilt enfeksiyonu ve lenf damarı enfeksiyonu gibi daha şiddetli ikincil enfeksiyonlara zemin hazırlar. 

AYAK MANTARININ TEDAVİSİ VAR MI? 

Fiziksel muayenede hemen tespit edilebilir. Farklı tedavi yöntemleri vardır. Bazı uzmanlar enfeksiyonu ciltten tamamen atmak için kazıntı işlemi yapar. Kazıma işlemiyle tüm deri soyulur. Oldukça inatçı bir hastalık olduğundan tekrar etme olasılığı yüksektir. İçsel mantar enfeksiyonlarda ilaçla kurtulma ihtimali vardır. Ancak yüzeysel enfeksiyonlardaki krem tedavisi çok işe yaramaz. Kronik hale bile gelebilir. Tırnağa sıçrayan mantarın tedavisi cilttekinden daha uzun sürer. Bir yıla kadar devam tedaviler de bazen olumlu sonuçlanmaz. Uzmanlar tedavi sürecinde hijyenin önemini vurgular. Bunun içinde;

- Günlük ayak bakımına önem verilmedir.

- Yaz aylarında açık ayakkabı tercih edilmedir. Kış aylarında ise hava alan ayakkabılar giyilmeli.

- Ortak alanlarda örneğin banyo, spor salonları ve hamam ıslak yerlere çıplak ayakla basmayın.

- Islaklık sonrası ayaklar temiz ve tek kullanımlık havlularla kurulanmalı.

- Çoraplar günlük değiştirilip yıkanmalı.

- Ayak mantarını önleyen doğal yollar ise sarımsak ve sirkedir.

- Elma sirkesi suyunda ayaklar yarım bekletilip ılık suyla yıkanıp iyice kurutulmalıdır.

- Sarımsak ve zeytin yağını karıştırıp krem şeklinde ayaklara sürüldüğünde mantar enfeksiyonunu azaltır. 

- Mantar bakterisini önleyen spreyler kullanılmalıdır. 

İLİŞKİLİ HABER

Bağışıklığın zayıf olduğunu gösteren işaretler nelerdir? Bağışıklığı güçlendiren besinler...

BİR YORUM YAPIN 3

Tuğrul Bey 3 hafta önce

günde bir kaç sefer kolonya dökünce azalıyor

Ali 3 hafta önce

Mantar ve Egzama ya kesin iyilestirecek ilac bende

Asım 3 hafta önce

Bende uzun süredir var. Kontrol altında tutuyorum. Sarmısak, sirke, baharatçı dükkanı , su kaynat ayak sok, sar yat , vs. bunlar bir işe yaramıyor. iyi bir ilaç ile devam etmeli, Melhem veya sprey , ayak bakılmalı. isim verirdim ama doktor veya eczacıdan tavsiye alın.

Toplam 1 beğeni