Kanserin baş düşmanı: Siyah domates nedir? Siyah domatesin faydaları nelerdir?

Çoğu kişi tarafından bilinmeyen ama antioksidan bakımından güçlü besin olan siyah domatese aynı zamanda Akdeniz domatesi denir. Kumato olarak bilinen siyah domates oldukça etli ve sulu bir sebzedir. Domates olgunlaştıkça siyahlaşır. Özel koşullarda az miktarda üretildiği için oldukça pahalıdır. Sizler için siyah domates hakkında merak edilenleri araştırdık. Peki Siyah domatesin faydaları nelerdir?

İlk kez 1970 yılında İspanya'da yaşayan Luis Ortega ismindeki bir genç tarafından keşfedilen siyah domates tohumu yaban mersini ve normal domatesin 3-4 katı antioksidana sahiptir. İspanya dışında 11 Akdeniz ülkesinde de sera usulü yetiştirilen siyah domates, ülkemizde ise Antalya'da yetiştirilir. Geçtiğimiz yıl 400 ton elde edildiği açıklanmıştı. Bilimsel literatürde kumato olarak geçen siyah domates olgunlaştıkça siyah rengini alır. Akdeniz iklim kuşağında yetiştiğinden Akdeniz domatesi olarak da geçer. Geleneksel tarım yöntemleriyle yetiştirilen siyah domates tohumunun bir diğer çeşidi de kırım tohumdur. Bu da Rusya'da yetiştirilir. 

Antioksidan bakımından en güçlü besin olan: Domates suyunun faydaları nelerdir? İLİŞKİLİ HABERAntioksidan bakımından en güçlü besin olan: Domates suyunun faydaları nelerdir?

SİYAH DOMATES NEREDE YETİŞİR? NASIL TÜKETİLİR?

Siyah domates tohumu, Perlit toprağa yanmış hayvan gübresi karıştırılarak ekilir. Oda sıcaklığı isteyen tohum nem ve rutubet istemez. Işık almayan gölge serini yerde kolayca çiçeklenir. Kokusu ve lezzeti oldukça güzeldir. Bol sulu ve etli olan siyah domates antioksidan bakımından zengin olduğundan kanser tedavisinde etkili olabileceği düşünülüyor. Halen üzerinde araştırma yapılan siyah domates normal domates gibi tüketilebilir. Ancak domatesin asıl kökeni Amerika'da Galapagos adalarına dayanır. Genetiksel olarak kırmızı domates ile aynıdır. 

antioksidan bakımından en güçlü besin siyah domatesdir

antioksidan bakımından en güçlü besin siyah domatesdir

SİYAH DOMATESİN FADYALARI NELERDİR?

  • Kumato domatesindeki likopen diğer besinlerde bulundan daha etkilidir. Neredeyse domates tüm faydasını bu maddeye borçludur. Likopen maddesi vücuttaki hücrelerin yapısını koruyarak yenilenmesini destekler. Böylece mutasyona uğrayıp kanser ya da daha farklı hastalıkların oluşmasını önler. Ayrıca siyah tohum doğal asidik ve lif bakımından da zengin olduğundan sindirim sorunlarına da fayda sağlar.

siyah domates kanser tedavisinde umut oluyor

siyah domates kanser tedavisinde umut oluyor

Domatesin faydaları nelerdir? Pişirilmiş domates yerseniz...İLİŞKİLİ HABERDomatesin faydaları nelerdir? Pişirilmiş domates yerseniz...

  • Mide duvarını mide asidinden koruyan siyah domates ülser ve reflü gibi yaşam kalitesini düşüren sağlık sorunlarının oluşmasının önüne geçer. Aynı zamanda içerdiği lif bağırsaklardaki flora oranını korur. Daha fonksiyonlu çalışmasını sağlar.

siyah domates tıpkı kırmızı domates gibi tüketilebilir

siyah domates tıpkı kırmızı domates gibi tüketilebilir

  • Çok fazla vitamin ve mineral barındıran siyah domates, kozmetik ve ilaç firmalarında kullanılır. Yaşlanmayı geciktiren siyah domates, cilt tabakası dermiste oluşan ve yüzeye çıkan sivilce akne ve gözenek gibi sorunları da önler.
Çocuklarda balgamlı öksürük neden olur? Çocuklarda balgamlı öksürüğe ne iyi gelir?

İLİŞKİLİ HABER

Çocuklarda balgamlı öksürük neden olur? Çocuklarda balgamlı öksürüğe ne iyi gelir?

BİR YORUM YAPIN 10

Sinop'lu 6 ay önce

Kimde nasıl deneme yapıldı? kaç kişi bu domatesi yedi? ve fayda gördü?

TOSUN 6 ay önce

bi mal satılmadımı ver haberi ver alamazsakta seyrederiz oda iyidir

Toplam 2 beğeni

mert 8 ay önce

doğal olarak siyah var mı ki kanserin baş düşmanı olacak?

Toplam 3 beğeni

İcatçikarma 8 ay önce

Benim anlamadigim bu yanlis hatirlamiyorsam uc sene once israilde hibrit tohum olarak uretildi simdide ne olduda sifa deposu oldu sonucta geniyle oynanmis tohum sacma

Toplam 7 beğeni

Türkiye 8 ay önce

Kim bunların ağzına bal çalıyor reklam o yöne evriliyor. Domatesi serbest bırakın yaz gelince yeriz..

Toplam 4 beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun