Kanserin baş düşmanı: Siyah domates nedir? Siyah domatesin faydaları nelerdir?

18 Ekim 2020, 15:15
Kanserin baş düşmanı: Siyah domates nedir? Siyah domatesin faydaları nelerdir?

Çoğu kişi tarafından bilinmeyen ama antioksidan bakımından güçlü besin olan siyah domatese aynı zamanda Akdeniz domatesi denir. Kumato oalrak bilinen siyah domates oldukça etli ve sulu bir sebzedir. Domates olgunlaştıkça siyahlaşır. Özel koşullarda az miktarda üretildiği için oldukça pahalıdır. Sizler için siyah domates hakkında merak edilenleri araştırdık. Peki Siyah domatesin faydaları nelerdir?

İlk kez 1970 yılında İspanya'da yaşayan Luis Ortega ismindeki bir genç tarafından keşfedilen siyah domates tohumu yaban mersini ve normal domatesin 3-4 katı antioksidana sahiptir. İspanya dışında 11 Akdeniz ülkesinde de sera usulü yetiştirilen siyah domates, ülkemizde ise Antalya'da yetiştirilir. Geçtiğimiz yıl 400 ton elde edildiği açıklanmıştı. Bilimsel literatürde kumato olarak geçen siyah domates olgunlaştıkça siyah rengini alır. Akdeniz iklim kuşağında yetiştiğinden Akdeniz domatesi olarak da geçer. Genelenkse tarım yöntemleriyle yetiştirilen siyah domates tohumunun bir diğer çeşidide kırım tohumdur. Bu da Rusya'da yetiştirilir. Siyah domates tohumu, Perlit toprağa yanmış hayvan gübresi karıştırılarak ekilir. Oda sıcaklığı isteyen tohum nem ve rutubet istemez. Işık almayan gölge serini yerde kolayca çiçeklenir. Kokusu ve lezzeti oldukça güzeldir. Bol sulu ve etli olan siyah domates antioksidan bakımından zengin olduğundan kanser tedavisinde etkili olabileceği düşünülüyor. Halen üzerinde araştırma yapılan siyah domates normal domates gibi tükelilebilir. Ancak domatesin asıl kökeni Amerika'da Galapagos adalarına dayanır. Genetiksel olarak kırmızı domates ile aynıdır. 

antioksidan bakımından en güçlü besin siyah domatesdir

SİYAH DOMATESİN FADYALARI NELERDİR?

Kumato domatesindeki likopen diğer besinlerde bulundan daha etkilidir. Neredeyse domates tüm faydasını bu maddeye borçludur. Likopen maddesi vücuttaki hücrelerin yapısını kouryarak yenilenmesini detsekler. Böylece mutasyona uğrayıp kanser ya da daha farklı hastalıkalrın oluşmasını önler. Ayrıca siyah tohum doğal asidik ve lif bakımından da zengin olduğundan sindirim sorunlarına da fayda sağlar.

siyah domates kanser tedavisinde umut oluyor

Mide duvarını mide asidinden koruyan siyah domates ülser ve reflü gibi yaşam kalitesini düşüren sağlık sorunlarının oluşmasının önüne geçer. Aynı zamanda içerdiği lif bağırsaklardaki flora oranını korur. Daha fonksiyonlu çalışmasını sağlar.

siyah domates tıpkı kırmızı domates gibi tüketilebilir

Çok fazla vitamin ve mineral barındıran siyah domates, kozmetik ve ilaç firmalarında kullanılır. Yaşlanmayı geciktiren siyah domates, cilt tabakası dermiste oluşan ve yüzeye çıkan sivilce akne ve gözenek gibi sorunları da önler.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
3 Yorum Var
 • Emrah 1 hafta önce Şikayet Et
  İsrail genleri ile oynamış zehir
  Cevapla
 • datçalı 1 hafta önce Şikayet Et
  Bunun genleri ile oynanmıştır aksine kanserden koruyacağına kanser yapma riski fazla olabilir
  Cevapla
 • SELİM KARAKURT 1 hafta önce Şikayet Et
  her gün yeni bir hikaye
  Cevapla