Migren türlerinden biri olan göz migreni son günlerde artan bilgisayar kullanımıyla sıklıkla rastlanır oldu. Aslına nadiren görülen bir rahatsızlık olan göz migreni genellikle tek taraflı yaşanır. Göz kapağında artan ağrıyla beraber gözlerin görme kalitesini düşüren bu hastalık hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Göz migreni nedir? Göz migreni belirtileri nelerdir? Göz migreni nasıl geçer?

Sinir sisteminin hasar almasıyla ortaya çıkan ve yaşam kalitesini düşüren migren çeşitlerinden biri de göz migrenidir. Bu rahatsızlık genellikle ergenlik itibariyle kadınlarda yaşanan hormonal bozukluk sonrası ortaya çıkar. genişlemiş damarlarda akan kan akışı nedeniyle yaşanan zonklama denilen durum aynı zamanda vücudun otonom sistemini çökertir. Bununla beraber sindirim sistemi bile yavaş yavaş hasar alır. Migren normalde de şakak kısmında ortaya çıktığından gözleri çabuk etkiler. Bu yüzden bazılarında migren baş yerinde gözlerin hasar almasına neden olur. Göz hassasiyetine yol açan göz migreni genellikle tek tarafta yaşanır.

Bilim literatüründe göz migreni diye başlı başına bir hastalık yoktur. Ancak o bölgede yoğunlaştığından göz migreni denilmiştir. Sinir sistemindeki bozukluk sonrası damarların şişmesi ve iltihap oranının artmasıyla ödem oluşur. Bu da zamanda ağırlara sebebiyet verir. Göz migrenini optik sinir bozuklukları ve göz tansiyonu olumsuz etkiler. 

İLİŞKİLİ HABERGöz alerjisi neden olur? Göz alerjisinin belirtileri nelerdir? Göz alerjisine ne iyi gelir?

GÖZ MİGRENİ ÇEŞİTLERİ VE BELİRTİLERİ NELERDİR?

- Kadınlarda ergenlikten itibaren yaşadıkları adet dönemlerindeki hassaslıklarından dolayı geçici olarak göz migreni yaşarlar. Bunun yanı sıra erkeklerde ise genellikle yirmi yaş dışı çıkartıkları dönemlerde görülür. Göz kapaklarını açmada bile zorlanacak kadar acı çekilir. Bunun beraberinde mide bulantısı ve baş ağrısı da yaşanır.

- Mevsimsel değişikliklerde bağışıklık sisteminin düşmesiyle tek taraflı yaşanan küme baş ağrısıyla beraber göz migreni görülür. Şakak ve gözlerde ortaya çıkan ağrıları kızarıklık ve yaşarma takip eder. Daha sonra burun akması ya da tıkanıklığı görülür.

- Kronikleşmiş migren ataklarıyla beraber göz migreni de yaşanır. Bu kişinin hastaneye yatırılmasına bile yol açacak kadar şiddetlidir.

- Gözün görme kaybına yol açan auralı migrendir. Işıkların şekilli çıkması ve görme sırasında yaşanan bulanıklık yaklaşık 15 - 20 dakika sürer. Bu durumda bazen baş ağrısı olmaz ancak gözde yaşanan ışık hassasiyeti farklı göz hastalıklarına davetiye çıkartabilir. 

GÖZ MİGRENİ NASIL GEÇER?

Şiddeti fazlaysa mutlaka bir doktora muayene olunmalı. 

Soğuk su torbası 

Karanlık ve sessiz ortam

Bir kaç gün bilgisayar, televizyon ve cep telefonu ekranına bakılmamalı

Bir havluya nane yağı ve limon sıkılarak göz üstüne konulmalı

Aşırı soğuk buz torbasını enseye koyup uzanmak

Kan akışını hızlandırmak için ayak tabanı ve el içine masaj yapmak

Papatya, yasemin, nane, rezene ya da ada çayı içmek  şiddeti azaltır.

İLİŞKİLİ HABER

Şaşılık ve şehla arasındaki fark! Çocuklarda şaşılık nasıl anlaşılır?

İLİŞKİLİ HABER

Yüksek oranda toksin atan mucize: Zahterin faydaları nelerdir? Zahter çayı nasıl yapılır?

BİR YORUM YAPIN 0