Koronavirüsün mutasyonu her geçen gün artmaktadır. Son mutasyon şekline ise bilim insanları delta varyantı olarak adlandırdı. Aşılar hızla yapılırken bu mutasyon şeklinin de aynı hızda yayılması vatandaşları korkuttu. Delta virüsü şiddetli midir? Delta virüsü nasıl bulaşır? Delta virüsünün belirtileri nelerdir?

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN İZLE

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamasıyla delta virüsünün ülkemizde de göründüğü duyuruldu. Toplam şimdilik 250 kişide görülen virüsün bulaş hızı merak konusu oldu. Diğer virüs tiplerine oranla en çok mutasyona uğrayan ve uğradıkça şiddeti düşmeyen virüsün son hali delta varyantıdır. Kış mevsiminde ilk kez Hindistan daha sonra İngiltere de görülen virüsün vaka sayılarını etkileyeceği düşünülüyor. Bunun yanı sıra tüm dünya ülkeleri dördüncü dalgaya karşın kendilerini hazırlıyorlar. Aşı çeşitliliğinin hızla artması bu korkuyu bir nebze olsun azalttı. Pandemi sürecini artıran bu mutasyonlu virüsler iki çeşide ayrıldı. İlk etaptaki virüslerin gribal olduğu anca ikinci grupta olan varyantların çok şiddetli olduğu uzmanlar tarafından açıklandı. Bu süreçte uzmanlar 3 kurala uyulmasının ve bunu elden bırakılmaması konusunda vatandaşları bir kez daha uyardı. Ayrıca aşı olanların rehavete kapılarak bu kuralları çiğnemeleri virüsün yayılma hızını etkileyeceği açıklandı. 

DELTA VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Virüsün gençlere olan etkisi giderek artmaktadır. Normal ancak şiddetli bir grip geçirdiğini düşünen kişilerin herhangi bir test ya da karantina yapmadıkları için hızla yayılıma neden olur. Klasik koronavirüste ilk belirti yüksek ateşle başlardı. Daha sonra şiddetli vücut ağrısı ve koku tat kaybı olarak devam ederdi. Ancak bu virüste kişiden kişiye farklılık gösterir. Şikayetlerde en çok şiddetli baş ağrısı ve herhangi ağır bir belirti olmamasına rağmen tat koku kaybı görülür. Akabinde burun akıntısı ve boğaz ağrısı yaşanır. 

DELTA VİRÜSÜ ŞİDDETLİ MİDİR?

Bilim insanları bu mutasyonlu virüsün akciğere inerek daha hızlı tahribata yol açtığını söylüyor. Bu da şiddetini hızlandırıyor. Ayrıca virüs bağışıklık sistemini de klasik virüse göre daha fazla etkiler. Dünya genelinde şimdi çıkan vakaların hemen hemen yüzde 90'ını delta virüsü oluşturur. 

İLİŞKİLİ HABER

Isırgan otunun faydaları nelerdir? Isırgan otu çayı nasıl yapılır ve ne işe yarar?

İLİŞKİLİ HABER

Bayram öncesi cilt bakımı nasıl yapılır? Pratik cilt bakım önerileri

İLİŞKİLİ HABER

Baklavanın sahtesi nasıl anlaşılır? Baklava satın alırken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir

BİR YORUM YAPIN 0