Sürekli ağrı kesici kullanmanın zararları nelerdir? Uzmanlar açıkladı

Türkiye'de ve dünyada çok sık görülen sağlık sorunlarından biri olan kronik böbrek hastalığına dair, Türk Nefroloji Derneği tarafından yapılan uyarıda gereksiz ilaç kullanımına vurgu yapıldı. Peki Sürekli ağrı kesici kullanmanın zararları nelerdir? İşte ağrı kesici kullanmanın yan etkileri...

Türk Nefroloji Derneği tarafından kronik böbrek hastalığına dikkat çekmek, toplumda farkındalık sağlamak amacıyla ‘Sağlıklı Böbrek Sağlıklı Hayat’ projesi hayata geçirildi. Türkiye’de Ankara, İstanbul ve İzmir’de uygulanan projenin ikinci ayağı İstanbul Üsküdar’da yapıldı. 

Toplumun yüzde 10’unda gizli böbrek hastalığı olduğunu ve bu proje ile farkındalık yaratmak istediklerini belirten Prof. Dr. Yıldız, “Bu tür toplumdaki böbrek hastalığı, tansiyon problemleriyle ilgili bir tarama yapmak ve hastalığın yaygınlığını ortaya koymak için var. Yaklaşık 3 bin insanımızı tansiyon, şeker, böbrek hastalığı açısından taramayı amaçlıyoruz. Anında bakılan idrar tahlili ile böbrekte erken hasar bulgusu var mı? Tansiyonları nasıl? Öykülerinde şeker olup olmadığı kaydediliyor. Böbrek hastalığının en ileri evresi diyaliz evresi. 70 bin civarında diyaliz hastası var. Yaklaşık 20 bin civarında böbrek nakil hastası var. Bundan çok daha fazla erken evrede böbrek hastalarımız var” diye konuştu.

Böbrek hastalığının erken fark edilmesinin önemine dikkat çeken Yıldız, “Yapacağımız müdahaleyi erken yapmak her şeyi hem durdurabilmek hem de geciktirmek açısından çok önemli. Erken fark edilmesi için de bu tür taramalar önemli. Özellikle her tansiyonu olan hastanın gizli böbrek hastalığı açısından tespit edilen her şeker hastasının da acaba böbrek etkileşimi var mı diye bunların erken fark edilmesi son derece önemli” dedi.

AĞRI KESİCİLERE DİKKAT!

Böbrekleri korumanın formulünü de paylaşan Yıldız, “Hipertansiyon hastasıysa iyi kan basıncı kontrolü, şeker hastasıyla çok iyi kan şekeri kontrolü yapılmalı. Beslenmeye dikkat edilmeli, obeziteden korunulmalı.

Böbreğe dokunabilecek, mümkün olduğunca gereksiz ilaç kullanmamak gerekir. Özellikle ağrı kesicileri kullanırken çok dikkatli olmamız lazım. Ağrı kesicilerin uzun dönem zararları var. Bizim incelemelerde kullandığımız kontrast denilen boyalı ajanların zararları var” ifadelerini kullandı.

PEKİ SÜREKLİ AĞRI KESİCİ KULLANMANIN ZARARLARI NELERDİR?

Ağrı kesici günümüzde birçok yerde kolayca bulunabilen ve her rahatsızlıkta bilinçli ya da bilinçsiz olarak kullanılan bir ilaçtır. Bilinçsiz kullanıldığı takdirde ağrı kesici ciddi sorunlara neden olabilir. Ayrıca yüksek dozlarda alındığında karaciğerinize de zarar verebilir.

  • Mide ağrısı
  • Sindirim sisteminde kanama
  • Ülser
  • Mide ve bağırsak delinmesi
  • İshal
  • Baş ağrısı veya dönmesi
  • Hasta hissetme
  • Uyuşukluk
  • Kalp krizi veya felç geçirme riski

Ağrı kesicilerin bazılarında bulunan bu etken maddeye alerjiniz varsa döküntü gelişebilir. Bunun dışında yan etkileri nadir görülür. Ancak yüksek dozda veya alkolle alınırsa karaciğerde hasara yol açabilir. Ayrıca böbrek ve karaciğer sorunu olanlar tarafından dikkatle (düşük doz) kullanılmalıdır.

Aspirin ve diğer NSAID'ler gibi mide veya böbrek problemlerine neden olabilir. Ancak hızlı hareket eder ve vücudu aspirinden daha hızlı bırakır ve yan etki olasılığını azaltır.

Karabiber çayının faydaları nelerdir? Soğuk algınlığını geçiren karabiber çayı nasıl tüketilir?

İLİŞKİLİ HABER

Karabiber çayının faydaları nelerdir? Soğuk algınlığını geçiren karabiber çayı nasıl tüketilir?

BİR YORUM YAPIN 2

Ahmet Fidancı 10 ay önce

İbuflam kullanıyorum. Benzeri ağrı kesiciler Türkiye'de neden bulunmuyor? Ülkemizde diğer ülkelerde yasaklanan ilaçlar dahi kol geziyor.

hakkı terim 10 ay önce

eczanelere ilaç bulunmuyor zaten. bu açıklama da manidar