Uzmanlar uyardı insülin direncine dikkat! Verilen kiloları bile...

Kandaki şeker seviyesinde yaşanan ciddi bozulma tüm metabolizmayı olumsuz etkiler. Farklı sağlık problemlerinin yanı sıra özellikle son yıllarda artan obeziteye yol açar.

insülin direnci obeziteye yol açar

insülin direnci obeziteye yol açar
Metabolik ve Tip 2 diyabet sendromunun gelişmesi insülin direncine yol açar. Pankreasın ürettiği normal miktardaki insülin, kas, yağ ve karaciğer hücrelerinde yeterli derecede tepki oluşturamamasından kaynaklı görülür. Vücut alınan şekeri enerji olarak kullanabilmek için insülin hormonuna ihtiyaç vardır. Pankreas, kas, yağ ve karaciğer gibi doku ve organlarda insülin hormonuna karşı duyarsızlık meydana gelmesi sonucu insülin direnci meydana gelir. Avrasya Hastanesi iç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sedat Işık, direncin ortaya çıkışı ve belirtileri hakkında işte bunları söyledi:

İNSÜLİN DİRENCİ NASIL OLUŞUR?

İnsülin kandaki şekerin vücuda yayılması için çok  fazla hormon üretir. Aancak fazla üretilen hormon pankreas bezinin hasarına yol açar.  Bu sebeple, öncelikle aşırı acıkma hissi olarak görülen şeker düşüklüğü daha sonrasında da gizli şeker hatta aşikar şeker hastalığı gibi riskli durumlar yaşanabilir.
İnsülin direnci kilolu kişilerde daha fazla gözlemlenir. Bu nedenle kilo artışına bağlı olarak dirençle birlikte şeker hastalığına yakalanma olasılığı da artar.  İnsülin direnci yüksek kişiler çok hızlı kilo alabilir ve zor kilo verebilirler. İnsülin direnci olan kişilerde, halsizlik, yorgunluk, ani kilo alma, zor kilo verme, sık acıkma, doymama, uyku hali, gün içinde acıkma atakları, tatlıya olan düşkünlük, özellikle de karın çevresinde yağlanma gibi belirtiler görülebilir.

insülin direnci nedir

insülin direnci nedir


İNSÜLİN DİRENCİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

İnsülin direncinin en belirgin belirtileri çabuk acıkma ve doymama hissidir. Yemeklerden hemen sonra birkaç saat içinde tekrar acıkma hissi ve tatlı yeme isteği oluşuyorsa insülin direncinizin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. İnsülin direncinin diğer belirtileri ise; 
• Sıklıkla tatlı tüketme isteği,
• Sık ve çabuk acıkma,
• Düzensiz ve aşırı kilo artışı,
• Kilo vermede zorluk çekme,
• Bitmeyen yorgunluk hissi,
• Koltuk altı, kasık, boyun bölgelerindeki ciltte koyulaşma
• Adet döngüsünde düzensizlikleri,
• Karaciğerin işlevselliğini yitirdiğinden yağlanmasında artışİNSÜLİN DİRENCİNİN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Günümüzde ofislerde oturarak çalışan ve spor yapmaya fırsat bulamayan kişilerde insülin direnci sıklıkla görülen bir hastalıktır. Ayrıca günlük yaşamınız aşırı stres altında geçiyorsa; stres hormonlarında bozukluk meydana gelebilir ve bu nedenle kilo alımı görülebilir. 
Yüksek insülin düzeyleri, sık acıkma ve şekerli gıdalar yeme eğilimini arttırır. Konsantrasyonda azalma meydana gelir, sabahları yorgun kalkma ve gün boyu yorgunluk hissi artar. 
Özellikle öğleden sonraları bitkinlik hali, enerjisizlik, halsizlik, gün içinde uyuklamalar ve uyku bozuklukları gibi şikayetleriniz varsa insülin direnci olma ihtimali yüksektir. 
Bu hastalığın öncelikle teşhis edilebilmesi için Endokrinoloji uzmanına başvurmak ve hormon testleri yaptırmak gerekir. Testler sonucunda hastalığın kesinliği belirlenir ve uzman doktor tarafından tedavi süreci başlar.

Emine Erdoğan'dan öğrencilere çifte müjde!

İLİŞKİLİ HABER

Emine Erdoğan'dan öğrencilere çifte müjde!
 Camdaki Kız dizisinin Nalan'ı Burcu Biricik siyahlar içinde!

İLİŞKİLİ HABER

Camdaki Kız dizisinin Nalan'ı Burcu Biricik siyahlar içinde!

BİR YORUM YAPIN 0