Geçtiğimiz gün şarkıcı Tuğba Özerk sahne aldığı sırada sürekli olarak sendelemesi öncelikle akıllara sarhoş olabileceği sorunu getirdi. Ancak Özerk, hipofiz tümörü olduğundan bazen vücudunda bu tarz durumların yaşandığını açıkladı. Akıllara Özerk'in yaşadığı Hipofiz tümörünün ne olduğu geldi. Ciddi bir rahatsızlık olmayan ancak hormonları etkileyen Hipofiz tümörünü sizler için derledik. Hipofiz tümörü nedir?

Hipofiz adenomlar yani hipofiz bezi tümörleri hemen hemen 5 kişide birinde mutlaka vardır. Ancak iyi huylu kategorisinde olduğundan bazen yaşam boyu belirti ya da hasar vermez. 20 ve 40 yaşları arasında sıklıkla görülür. Kadınlara göre erkeklerde bu rahatsızlık daha genç yaşta ortaya çıkar. Kafa içi tümörlerini oluşturan hipofiz tümörleri, hormonların dengesiz bir şekilde artmasıyla ortaya çıkar. Aynı zamanda hormonların daha çok bozulmasına neden olur. Kontrolsüz olarak artan hormon hücreleri tümöre yol açar. Hipofiz bezi, beyinde neredeyse nohut ve fındık arası bir büyüklüktedir. Hormon salgısından sorumlu bir organdır. Hipofiz diğer hormon salgısı yapacak hormonlara da ayrıca da komut verir. 

hipofiz bezi kafanın içinde bulunur

HİPOFİZ TÜMÖRÜ NEDEN OLUR?

Adenom, hormon hücrelerinin dengesiz olarak çoğalarak oluşturduğu tümöre denir. Bu bezlerdeki bozukluğun nedeni henüz tam olarak bulunamamıştır. Uzmanların çoğu bunun aile öyküsündeki genetiksek bozukluktan kaynaklı olabileceğinin altını çiziyor. 

hipofiz bezi vücut hareketlerinde dengesizliğe yol açar

HİPOFİZ TÜMÖRÜNÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • Vücut hareketlerinde kontrolsüzlük
   
 • Dikkat bozukluğu
   
 • Görme yetisinde azalma ve görülen alanı seçememe
   
 • Sürekli olarak göz kapaklarında kapanma 
   
 • Bakılan noktayı çift görme
   
 • Şiddetli baş ağrısına bağlı baş dönmesi 
   
 • Çok hızlı yorulma ve halsizlik gibi ruh hallerine bürünme 
   
 • Uyku sonrası bile görülen vücut kırgınlığı
   
 • Bir şey konuşurken dikkat eksikliği görülmesi
   
 • Kadınlarda adetlerde düzensizlik ve kan akışında orantısızlık
   
 • Vücutta bölgesel ve dengesiz kilo alımı
   
 • İdrara çıkmada artış

hipofiz bezi fazla çalıştığında tümöre neden olur

HİPOFİZ TÜMÖRÜN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Bu hastalık genellikle ilaç tedavisiyle giderilebilir. Bunun dışında tümör aşırı derecede hasar verme dönemindeyse endoskopik ameliyat yöntemiyle tümör çıkarılır. Cushing hastalığına yol açmışsa yanı vücutta gereksiz bir şişlik ve ödeme neden olduysa acilen kortizon düzenlemesi yapılmalı. Bunun yanı sıra tümör çıkartılarak hipofiz bezinin çalışması sağlanır. 

İLİŞKİLİ HABER

Evde en kolay kaş çıkarma ve gürleştirme yöntemleri neler?

İLİŞKİLİ HABER

Deri nasıl kombinlenir? Deri parçalarla kış aylarında nasıl kombin yapılır?

BİR YORUM YAPIN 9

İnci... 4 ay önce

Geçen sene hipofiz tümörünunden ameliyat oldum. Bu sene tekrarladi

Mustafa 4 ay önce

Bende aynı dertden müzdaribim hipofiz adonomu nedeniyle amaliyat oldum.Ankara Hacettepe de Mustafa Berke hocam tümörün çoğu alındı şükürler olsun beyin sapında biraz kalmış tehlike arz ettiği için alamamış hoca ama halen prolaktin düşmedi tam kilo dengesizliği ve baş ağrısına neden oluyor Rabb'im tüm hastalara şifa versin.

Toplam 1 beğeni

Zekiye evirgen 4 ay önce

10 yıl tedavi gordum 5 yıldır hic doktura gitmedim dostuneks kullandı m yaşım 56. Tekrar doktura gitmem lazımmı

Ejder 4 ay önce

florür desek sebebibe kısaca nasıl olur?

Bor ve Klordioksit 4 ay önce

HASTALIKLARIN EN BÜYÜK 2 SEBEBİ: 1-İnsan vücuduna parazit, bakteri, virüs, mantar vb. zararlı mikro organizmalar girip insanı hasta eder. ÇÖZÜMÜ: uygun dozlarda alındığında insan vücuduna zarar vermeyen ve sadece zararlı mikro organizmaları parçalayarak öldüren KLORDİOKSİT kürü uygulamaktır. 2-İnsan vücudunun sağlıklı çalışabilmesi için ihtiyaç duyduğu günlük gıdaların minerallerin, vitaminlerin eksikliğinden veya fazla olmasında dolayı birtakım hastalıklar ortaya çıkar. ÇÖZÜMÜ: Çeşitli testlerle bu eksikliklerin belirlenip takviye edilmesi veya fazlalıkların vücuttan atılması, yani doğru beslenme ve DETOKS. Mesela Magnezyum, Çinko, Bor eksikliğini gidermek birçok hastalığı ortadan kaldırır.

Toplam 1 beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun