Diş eti çekilmesi neden olur? Diş eti çekilmesi belirtileri nelerdir? Diş eti çekilmesi tedavi

Diş ağrısı hemen hemen herkesin genel sağlık sorunlarının başında gelir. Ağrıları neredeyse yaşam kalitesini düşürür. Özellikle bu konuda halk arasında doğru bilinen bir çok yanlış var. Bunlar ciddi hastalıklara davetiye çıkarır. En çok görülen ancak zamanında müdahale edilmeyen sorun ise diş eti çekilmesidir. Diş eti çekilmesi neden olur? Diş eti çekilmesi belirtileri nelerdir?

En yaygın diş problemlerinden biri olan diş eti çekilmesi, her yaş ve cinsiyette görülür. Bilimsel olarak periodontitis ismiyle geçen diş eti çekilmesi, diş yapısı ve et arasına yerleşen bakteriler kalın bir plak oluşturur. Bu plak zamanla temizlenmediğinde burada yapışkan bir tabaka oluşturur. Tabaka diş etlerinin çürümeye neden olur. Diş etleri bu bakteriler yüzünden azalan güç nedeniyle halk arasındaki tabirle çeneye doğru çekilir. Diş etinin iltihaplanması hatta diş kaybına kadar ilerler. Diş eti çekilmesine zamanına müdahale edilmediğinde diş ve çenede kemik kaybına, dolaşım sisteminde bakteri artımına, şeker hastalığına ve kemik iltihaplanmasına kadar hastalıkların ortaya çıkmasına zemin hazırlar. 

Diş apsesi neden olur? Belirtileri nelerdir ve kaç günde geçer? Diş apsesine doğal çözümler...İLİŞKİLİ HABERDiş apsesi neden olur? Belirtileri nelerdir ve kaç günde geçer? Diş apsesine doğal çözümler...

diş eti çekilmesi bakteriler nedeniyle oluşur

diş eti çekilmesi bakteriler nedeniyle oluşur

DİŞ ETİ ÇEKİLMESİ NEDEN OLUR?

 • Dişlerin temizliği zamanında ve yeterli kadar yapılmadığında
   
 • Aşırı nikotin ve kafein maddeleri tüketiminde
   
 • Gelişim çağında yeterli miktarda C ve K vitaminleri alınmadığında 
   
 • Ağız içinde sürekli olarak iltihaplanma sorunlarının yaşanması sonucu
   
 • Gebelik ve menopoz sonrası kadınlarda sıklıkla görülen hormonal bozukluk
   
 • Kanserli hücrelerin vücutta ciddi deformasyonlara yol açması 
   
 • Ağır hastalıklar sonucu kullanılan uzun sürekli ilaçların yan etkileri diş eti çekilmesine zemin hazırlar. 

ağız içi kokusu diş eti çekilmesiyle oluşabilir

ağız içi kokusu diş eti çekilmesiyle oluşabilir

Ağız ve diş sağlığı nasıl korunur? Diş temizliği yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?İLİŞKİLİ HABERAğız ve diş sağlığı nasıl korunur? Diş temizliği yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

DİŞ ETİ ÇEKİLMESİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

 1. Diş etlerinde aft gibi kabartılar çıkar. 
   
 2. Çok kötü ağız kokusuna neden olur.
   
 3. Zamanla dişlerin sıralamasında boşluklar oluşur. 
   
 4. Diş fırçalarken ağrı ve kanama yaşanır.
   
 5. Yanaktan bile dokunulduğunda diş ve diş etinde şiddetli ağırlar hissedilir.
   
 6. Hiç bir belirti göstermeden diş kayıpları görülür. 
   
 7. Sıcak ve soğuk besin ya da içecek hassaslığı artar.
   
 8. Diş etleri zamanla morarmaya başlar. 

diş eti çekilmesinde erken tedavi önemli

diş eti çekilmesinde erken tedavi önemli

DİŞ ETİ ÇEKİLMESİNE NE İYİ GELİR?

İbrahim Saraçoğlu ağız içindeki bakterinin azalması diş etlerini daha güçlendireceğinden doğal kekik karışımını önerir. Günde 3 defa diş fırçalama alışkanlığına bu gargara eklendiğinde dişlerin daha da güçlendirir. Bir bardak su ile kaynatılan kekik biraz bekletildikten sonra gargara yapılır. Düzenli olarak yapıldığında diş eti ve diş aralarında iltihaplanmanın azaldığı görülür. Bunun dışında diş ağrısının fazla olduğu zamanlarda abur cubur, kuruyemiş, hazır gıda, işlenmiş besinler yerine sebze meyve ve bol bol bitki çayları önerilir. En çok önerilen bitki çayı ise anasondur. 

diş eti ağrısı

diş eti ağrısı

DİŞ ETİ ÇEKİLMESİ TEDAVİSİ

İleri boyutta olan diş eti çekilmesinde kesinlikle bir uzamana danışılması şarttır. Diş etinin çekilme boyutuna göre operasyon bile istenilebilir. İlaç tedavisinde antibiyotik içeren jeller verilir. Bunlar dişlere sürülerek dişlerdeki iltihap oranı azaltılır. Yanı sıra diş köklerinde oluşan iltihaplı yapılar lazerle küçültülür. 

BİR YORUM YAPIN 4

mustafa 4 ay önce

turkıyede dıs tedavısı cok dusuk yuzde atmıs doktora gıtmıyor agız saglıgı 6 yasından seksen yasına kadar sureklı doktorlarda tedavı sırasındasın kalıtelı dıs bakımı cok dusuk agızda baslıyor saglık aıle hekımlerı gıbı aıle dıscısıde olması lazım eskıden yogurt sut corba et vardı sımdı cok sık yemek ve hercesıt gazlı ıcecek her zaman cay kahve dısler devamlı baskı altında kalıyor ve ıflas edıyor suan dıslerımın azıları yok ama dıscıye gıtmıyorum pısıkolojım bozuldu yemegı cıgneyemıyorum damaklarımı ıssırıyorum bazen mıde rahatsız oluyor ama dıs doktorunu sevmıyorum

Can Itın 4 ay önce

İbrahim adnan saraçoğlunun kekik suyu kürü var diş eti çekilmesi için, çok kısa sürede etki ediyor. 1-2 haftada ciddi düzeltme sağlıyor. Tıbben bir çözümü yok, diş etlerinizi yaracaz bölecez altını temizleyecez demekten başka.

misafir 6 ay önce

sakın diş taşı temizliği yaptırmayın. kendiniz fırçalayın. dişler taşı atıyor zaten. ama taş temizliği yaptırısanız yandınız. diş etlerinde başlar olay. sakın temizletmeyin

Toplam 6 beğeni

Emrah 4 ay önce

Kesinlikle Katılıyorum. Hiç Sıkıntı Olmayan Dişlerde, Kulaktan Duyma Sözlere İnanıp Dış Taşı Temizliği Yaptırdım Sonuç Hüsran. Şu an Dış etlerimde Asiri çekilme var ve maalesef Tedavi imkanı yokmus..

Toplam 0 Beğeni