Soğuk algınlığı nedir? Hangi bitki çayı soğuk algınlığına iyi gelir?

Soğuk algınlığı, üst solunum yolunda gerçekleşen viral bir enfeksiyon olarak tanımlanıyor. Ani hava değişimine bağlı, bağışıklığın düşmesi soğuk algınlığına davetiye çıkartıyor. Soğuk algınlığını hızlıca geçirmek için sıklıkla tercih edilen bitki çayları vücutta adeta kalkan etkisi oluşturuyor. Hangi bitki çayı soğuk algınlığına iyi gelir sorusunun yanıtı bugünkü yazımızda bulabilirsiniz.

Eylül ayının gelmesiyle birlikte sonbahar mevsimine merhaba diyoruz. Ani hava değişimleri bu süreçte viral enfeksiyonda artışa sebep oldu. Soğuk algınlığı, karın ağrısı, şiddetli ishal, sinüzit, farenjit gibi hastalıklara da beraberinde getiren enfeksiyonlar sık görülmeye başlandı. Hava sıcaklığının düşmesi ile birlikte kapalı alanda uzun süre vakit geçirilmesi hastalıktan kaçınılmaz bir duruma davetiye çıkartıyor. Bu sebepten ötürü soğuk algınlığı şikayetleriyle hastanenin yolunu tutmak yerine uzmanlardan aldığımız tariflerle erken önlem alabilirsiniz. Peki hangi bitki çayı soğuk algınlığına iyi gelir?

zencefil çayı

zencefil çayı

ZENCEFİL, BAL VE LİMON KARIŞIMI

  • Süzme bal
  • 1 adet taze zencefil
  • 1 adet limon 

1 Adet taze zencefili kabuklarından ayırın ve ince ince keserek bir kavonoza koyun.

Daha sonra limonu da dilimleyip aynı kavonoza ilave edin.

Son olarak zencefil ve limonun üstünü geçecek şekilde balı da ilave edin.

Kavanozun ağzını kapatıp 6 saat buzdolabında bekletin eğer zamanınız varsa tam kıvamını almak adına 2 gün beklete bilirsiniz.

Zencefil bal limon karışımını sıcak su ile de tükete bilirsiniz ama su çok sıcak olmamalıdır. 

Tüketimi Şekli: 

Zencefil bal limon karışımını her gün sabah akşam tok karnına bir yemek kaşığı olacak şekilde tüketebilirsiniz. Çocuklarda ise bu oran bir tatlı kaşığı şeklinde olmalıdır. Günlük tüketimde aşırıya kaçılmaması gereklidir. Etkilerini 2 gün içinde görmeye başlayacaksınız. 

DİKKAT: Hamilelik ve loğusalık döneminde olanlar, ilaç kullanan veya alerjik bünyeye sahip olan kişiler, bu karışımı tüketmeden önce bir uzmana danışması tavsiye edilir.

Sarımsak çayı

Sarımsak çayı

SARIMSAK KÜRÜ

  • 1-2 diş sarımsak
  • 2-3 yemek kaşığı limon suyu
  • 1 bardak su

Tüketim Şekli: 

Soyduğumuz sarımsakları ezdikten sonra bir köşede 25-30 dk boyunca hava ile temas etmesini bekliyoruz. Daha sonra kaynatmak üzere bir kaba koyuyoruz. Beklettiğimiz sarımsakları suyun içine atıyoruz ve kısık ateşte kaynamasını bekliyoruz. Kaynamaya başlayan suyumuzu alıyoruz ve biraz ılıdıktan sonra 2-3 yemek kaşığı limon suyunu bardağa koyuyoruz. Ilımaya bıraktığımız sarımsak suyunu koyduğumuz limon suyunun üstüne ilave ediyoruz. Karışımı her sabah yemek yedikten en az yarım saat sonra tüketebilirsiniz.

DİKKAT: Düşük tansiyona sahip olanlar, kan sulandırıcı ve tansiyon ilacı kullanan kişilerin bu kürleri uygulamadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekir. Kürü uygularken midenizde yanma ya da ağrı hissederseniz uygulamayı bırakabilirsiniz.

Bilgi: Sarımsak nezlenin giderilmesinde etkili olan bir doğal yiyecektir ve iyileşme sürecinde fayda sağlar. 

Nane Çayı

Nane Çayı

NANE ÇAYI

Aktarlarda nane yaprağı şeklinde ya da marketlerde poşet çay şeklinde alabilirsiniz.  

  • Nane çayını hazırlamak için 6 ile 8 bardak arası sıcak suyun olduğu demliğe poşet çayını veya nane yapraklarını ilave edip 4 ya da 6 dakika arasında bekliyorsunuz.  
  • İsteğe bağlı bir şekilde limon ya da tatlandırmak için biraz bal ilave edebilirsiniz 

Bilgi: Her gün 2 defa tüketmek vücuda faydalıdır. 

Yasak Elma dizisi kıyafetleri ve fiyatları

İLİŞKİLİ HABER

Yasak Elma dizisi kıyafetleri ve fiyatları
Diş beyazlatma (Bleaching)  yöntemi nasıl yapılır? Bleaching yöntemi dişlere zarar verir mi?

İLİŞKİLİ HABER

Diş beyazlatma (Bleaching) yöntemi nasıl yapılır? Bleaching yöntemi dişlere zarar verir mi?
Betül Fırat Yasemin.com - Editör
Yasemin - Betül Fırat

Editör Hakkında

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünden 2022 yılında mezun oldu. Eğitim hayatı boyunca fotoğrafçılık ve sosyal medya alanlarında görev aldıktan sonra internet haberciliğine başladı. Kariyer hayatına Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde yer alan Yasemin.com sitesinde Editör olarak görev devam etmektedir.

BİR YORUM YAPIN 0