Ebru Gündeş kimdir? Aslen nereli ve kaç yaşındadır?

Azeri iş adamı Reza Zarrab ile boşanma kararı alarak gündeme oturan ünlü şarkıcı Ebru Gündeş kimdir? Uzun yıllardır sayısız albümle müzik dünyasında olan Ebru Gündeş nereli ve kaç yaşındadır? İşte, Ebru Gündeş'in hayatı ve biyografisi

ebru gündeş kimdir

ebru gündeş kimdir

Ebru Gündeş kimdir?

Ebru Gündeş, 24 Temmuz 1975 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Annesi Müjgan Kumartaşlıoğlu’dur. Babası Remzi Gündeş, ünlü sanatçı 5 yaşındayken evi terk etmiştir. Ebru Gündeş ilkokulu Ankara’da Ulubatlı Hasan İlköğretim Okulunda tamamlamıştır. Daha sonra ailesi ile birlikte İstanbul’a yerleşen Ebru Gündeş, maddi sıkıntılar yüzünden eğitimine devam edememiştir.

Güzel sanatçı, bir süre konfeksiyon işçisi olarak çalıştıktan sonra kurulma aşamasında olan Raks Neşe Müzik’in ortağı Neşe Demirkat tarafından keşfedildi. İlk albümünü hazırlamaya başlamadan önce sahne tecrübesi kazanabilmek için bir süre Emel Sayın’a vokalistlik yaptı. Kısa zaman içinde bu renkli dünyaya alışmayı başardı ve ilk albümünün hazırlıklarına başladı.

ebru gündeş hayatı

ebru gündeş hayatı

Ebru Gündeş 1990 yılında Hamdi Vardar ile evlendi. Ancak bu evlilik çok uzun sürmedi 1993 yılında boşandılar. Ardından iş hayatına daha da yoğunlaşan Gündeş, Selçuk Tekay’ın prodüktörlüğünü ve Özkan Turgay’ın aranjörlüğünü yaptığı ilk albümü “Tanrı Misafiri”ni çıkardı. Bu albüm ile yakaladığı başarı tanınmasının yanı sıra pek çok ödülün de sahibi olmasını sağladı. 1994, 1995 ve 1996 yıllarında düzenlenen Kral Tv Video Müzik Ödüllerinde “En İyi Kadın TSM Sanatçısı” ödülünü kazandı.

İlk albümünün başarısı üzerine hemen ikinci albüm hazırlıklarına başladı ve 1994 yılında “Tatlı Bela” albümü yayınlandı.

1995 yılında çıkardığı “Ben Daha Büyümedim” adlı albümü ile de iyi bir satış grafiği yakaladı. Bir sonraki albümü “Kurtlar Sofrası”nın ardından kendisine gelen televizyon dizileri için oyunculuk tekliflerini değerlendirdi. 1998 yılında yine Selçuk Tekay prodüktörlüğünde çıkardığı albümü “Sen Allah’ın Bir Lütfusun” ile de önemli satış rakamlarına ulaştı.

1999 yılında çıkardığı “Dön Ne Olur” adlı albümünün tanıtımı sırasında basın mensupları karşısında 1 Aralık 1999 günü beyin kanaması geçirdi. Bu olay üzerine uzunca bir süre hayranlarından uzak kalan Gündeş’in bu albümü 1 milyondan fazla sattı.

ebru gündeş

ebru gündeş

Ebru Gündeş, uzun bir dinlenme sürecinin arından 11 Mart 2000 gecesi Bostancı Gösteri Merkezinde ilk konserini verdi. Bu konserin tüm gelirini Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Vakfı Hastanesi Reanimasyon Kliniğine bağışladı. Ünlü şarkıcı, geri dönüşünün ardından Popstar Alaturka adlı ses yarışmasında jüri üyeliği yaptı. 2001 yılında çıkardığı yedinci “Ahdım Olsun” adlı albümünde Türkiye’nin en iyi söz yazarları, bestecileri ve aranjörleri ile çalışan Ebru Gündeş albüm kalitesi ve tirajıyla müzik piyasasının gündemine oturmayı yine başarmıştı.

Ebru Gündeş, 2002 yılında Ömer Durak ile ikinci evliliğini gerçekleştirdi. Ancak bazı nedenlerden dolayı bu evliliğide boşanma ile sonuçlandı 2003 yılında evliliğini bitiren sanatçı, 2003-2004 yılında “Şahane” albümü sevenleri ile buluştu. Ardında 2006 yılında “Kaçak adlı albümü müzik marketlerinde yerini aldı. bu albümü ile kariyerinin en güzel ve verimli günlerini yaşadığını söyleyerek son hız çalışmalarına devam etti ve 2008 yılında “Evet” ismini verdiği albümünü sevenleri ile buluşturdu. Sanatçı Kızıl Mavi, Ölümsüz Aşklar, Harika gibi birçok şarkısı dillerden düşmezken yeni albümünün çalışmalarına başladı.

ebru gündeş reza zarrab

ebru gündeş reza zarrab

2010 yılında Azeri iş adamı Reza Zarrab ile evlenen Gündeş’in 2011 yılında Alara adında bir kız çocuğu oldu.

2011 yılında da müzik yönetmenliğini Taşkın Sabah’ın yaptığı Ayla Çelik, Ersay Üner, Gökhan Tepe, Serdar Ortaç, Sinan Akçıl, Şebnem Sungur, Zeynep Talu ve Sezen Aksu’nun değerli eserlerinden oluşan “Beyaz” adlı albümü müzik marketlerindeki yerini aldı.

2013-2016 yılları arasında Acun Ilıcalı’nın yaptığı TV8’de O Ses Türkiye adlı ses yarışmasında Gökhan Özoğuz, Hadise Açıkgöz ve Murat Boz ile birlikte jüri koltuğuna oturdu.

ebru gündeş

ebru gündeş

Ebru Gündeş’in Albümleri

Tanrı Misafiri – 1993

Tatlı Bela – 1994

Ben Daha Büyümedim – 1995

Kurtlar Sofrası – 1997

Sen Allah’ın Bir Lütfusun – 1998

Dön Ne Olur – 1999

Dön Ne Olur Remixes – 2000

Ahdım Olsun – 2001

Ahdım Olsun Remixes – 2001

Şahane – 2003

Bize de Bu Yakışır – 2004

Kaçak – 2006

Evet – 2008

Beyaz – 2011

13,5 – 2012

Araftayım – 2014

Ebru Gündeş’in rol aldığı filmler

Tanrı Misafiri – 1993

Fırtınalar – 1995

Deli Divane – 1997

Sen Allah’ın Bir Lütfusun – 1999

Affet Beni – 1999

İmkansız Aşk - 2006

BİR YORUM YAPIN 8

Bir dost 1 yıl önce

Ne bu yabancı sevdası turk erkeklerin suyu mu çıktı ve yasinda kucuk sevgili

Seyit Göktürk 2 yıl önce

Ebru hanım sizin en eski hayranlarından biriyim sizin çıkartınız şarkıları hala dinliyorum

Toplam 1 beğeni

Ülviyyə 2 yıl önce

Ebru xanım sizi çox sevirik

Emine 3 yıl önce

Harikasin şarkıların huzur veriyor

Toplam 5 beğeni

aslı 3 yıl önce

seni cokseviyorlar

Toplam 0 Beğeni

Melek 4 yıl önce

Cok guzel bir kadin alara ebru

Toplam 4 beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun