Türk kadın mimarı Prens Charles'tan ödül aldı!

20 Temmuz 2018, 12:21
Türk kadın mimarı Prens Charles'tan ödül aldı!

Türk kültür merkezi projesi ile İngiltere prensi Charles'tan ödül almaya hak kazanan Türk mimar Zeynep İkbal, derece alan üç öğrenci arasına girdi.

Yüksek lisans öğrenimini Londra’da tasarladığı Türk kültür merkeziyle tamamlayan mimar Zeynep İkbal, üzerinde çalıştığı projesiyle Galler Prensi Charles’ın ödüllendirdiği 3 öğrenciden biri oldu.

“Hayat” isimli tasarımı ve minyatür tekniğiyle çizim yapıp Kairos Ödülü'ne uygun görülen İkbal, kazandığı ödülle ilgili açıklamalarda bulundu.

Türk mimar Zeynep İkbal projesiyle ilgili, "Daha çok İslam mimarisine ve geleneksel sanatlara, özellikle Türk mimarisine yoğunlaştım bu projede. Türk iseniz kendi kültürünüzde kök salmış bir dizayn olması gerekiyor diye düşünüyorum. Aynı zamanda bugüne hitap etmesi çok önemli. Londra’da bir Türk kültür merkezi tasarladım. Projede nispet uygulaması ve geometriyi kullanmak önemliydi. İstanbul’daki herhangi bir binayı başka bir ülkeye monte etmeyi istemiyordum. Bu Londra’da bir kültür merkezi ise buranın kültürünü, şehir kodlarını, sanata ait kodlarını anlamam gerekiyordu. Bunun üzerine çalıştım." açıklamasını yaptı.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
  • Rabia 2 yıl önce Şikayet Et
    Harika bir haber... Zeynep İkbal hanımı kutluyorum. Gurur duyduk kendisiyle, hayat boyu başarılar...
    Cevapla