Adana 'Pembe Flamingoların' yuvası oldu!

03 Kasım 2018, 17:45
Adana 'Pembe Flamingoların' yuvası oldu!

Sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte göçmen kuşlar, Adana'daki Çukurova Havza'sına göç etmeye başladı. İşte, haberin ayrıntıları...

Adana'ya göç eden göçmen kuşların başında flamingo, turna, yeşil ördek, sakar meke gibi 250 türün kışladığı Çukurova Havza'sının en büyük gölü olan Akyatan'da geçen yıldaki flamingo sayısı oranı 89 bin 900 olarak belirlendi. Dünyada yaşayan yaklaşık 600 bin flamingonun yüzde 15'inin Adana'ya kışın göç ettiği biliniyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 7'nci Bölge Müdürlüğü, kuşlara bakmak isteyenler için lagüne gözlem kulelerini kurdular. 'Lagün' Karataş ilçesi Kapı Mahallesi'nde Bölge Müdürlüğü sorumlular ile avcılara karşı gönüllü işler idame ettiren mahalle sakinlerinden Okan Karaarslan, gelecek ay için  Lagün'deki göçmen kuşların sayısının daha da artacağını ve mart ayında kuşların yeniden göç edeceğini ifade etti.

Göçmen kuşları korumak adına üzerine düşen her türlü sorumluluğu üstlenceğini söyleyen Okan Karaarslan, "Buraya genellikle kuş gözlemcileri, öğrenciler gelir. Kuşları izlerler, fotoğraf çekerler. Avcıları elimizden geldiği kadar buraya sokmamaya çalışıyoruz. Mahalle halkımızda da avcılık zaten yok. Bölgeyi geliştirmek için Milli Parklar yetkilileri çeşitli çalışmalar yapıyor. Biz de zaman zaman onlara destek veriyoruz" diyerek yorum yaptı.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar