Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen "Erken teşhis hayat" kurtarır sloganı ile başlatılan projede 81 il de yapılan meme kanseri taramalarında 2 bin kadına erken evre meme kanseri teşhisi konuldu.

"Meme Kanseri Farkındalık Ayı" Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan kapsamlı bir proje haline geldi. 81 il de yapılan kanser taramaları, paneller, söyleşiler, yarışmalar ve yürüyüşler gerçekleştirildi. Etkinlikler kapsamında meme kanseri teşhisinin nasıl konulduğu, belirtilerinin ne olduğu ve tedavi süreci hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

Ekim ayı boyunca 100 bin kişiye meme kanseri taraması yapıldı, 2 bin kişinin memem kanserinin ilk evresinde olduğu tespit edildi. Ayrıca Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Sağlıklı Hayat Merkezleri ve Aile Sağlığı Merkezlerinde kadınlara da görülen rahim ağzı ve kalın bağırsak gibi ciddi kanserlerinde teşhisi için tetkikler yapılmaktadır. 

Kadınların kanser teşhislerinden korkmaması için "Korkma, Farkında Ol Geç Kalma", "Meme Kanserini Birlikte Göğüslüyoruz", "Meme Kanserine Dur Deyin! Hayatı Ertelemeyin",  "Sen İste Yeter, Kanser Çeker Gider", "Bana Olmaz Dememeli", "Kendini önemse, Hayatı Erteleme" "Meme taramanı yaptır. Erken teşhisle hayatta kalma şansını artır" gibi motive edici sloglanlar kullanıldı. 

İLİŞKİLİ HABER

Canan Karatay'dan su tüketilmesine dair ilginç açıklama!

İLİŞKİLİ HABER

Anadolu Ateşi lösemili çocuklara destek verdi

İLİŞKİLİ HABER

Adana 'Pembe Flamingoların' yuvası oldu!

BİR YORUM YAPIN 0