Uzmanlardan '10 yearchallenge' akımı uyarısı!

Geçtiğimiz hafta başlayan 10 yıl öncesi 10 yıl sonrası akımı konusunda uzmanlar uyarıda bulundu. "10 Years Challenge" diye geçen akımda bazı bilgilerin ve veri güvenliğinin ihlali olabileceği konusunda Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Murat Kırık çok çarpıcı açıklamalar yaptı.

Hemen hemen herkesin yaptığı hatta ünlülerin bile dahil olduğu "10 Years Challenge" akımı bazı güvenlik sorunlarını beraberinde getirebileceği açıklandı. Uzmanlar, "Selfie", "Ice Bucket Challenge", "Kiki Dansı" ve "Falling Stars" gibi akımların reklam, yüz tanıma, veri edinme ve yapay zeka için kullanılabilecek faaliyetler olduğunu bildirdi. Özellikle son yıllarda artan bu akımlara dikkat çeken Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Murat Kırık, sanal ortamın kişisel hakları toplayabileceğini vurguladı. 

En çok tercih edilen Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal ağlarda ünlü isimlerin bile dahil olduğu "#10yearchallenge" etiketi ile yapılan akım hareketi doğrultusunda milyonlarca kişi fotoğraf paylaştı. Kırık korkunç gerçeği işte şu sözlerle anlatı:

"Sosyal medya üzerinde milyonlarca takipçisi bulunan ünlüler, sanatçılar, sporcular, oyuncuların da dahil olduğu bu akıma yönelik paylaşılan içerik oranı 20 milyonun üzerine çıkmış durumda. Birçok akımın ortaya çıkış nedeninin altında birbirinden farklı sebeplerin yattığını söyleyebilmek mümkün. Ön kameralı akıllı telefon taleplerinin artırılması için selfie, araba satışlarının ivme kazanması için sunulan 'Kiki' dansı bu örneklerden sadece birkaçı. Fakat sosyal medyanın narsistik ve hedonist yapısı bilgi hırsızlığı ile veri güvenliği tehdidini meydana getiriyor. Kullanıcıların geçmiş yıllara dair fotoğraflarını belirli bir etiket aracılığıyla paylaşması, sınıflandırmayı kolaylaştırmakta ve bu durum sosyal ağlardaki yüz tanıma sistemine doğrudan katkı sağlamaktadır. Milyonlarca kullanıcının fotoğraflarını paylaşarak bu ağlara katkı sağlaması akıllara birtakım soru işaretleri de getiriyor. Özellikle Facebook'ta ortaya çıkan bu akımın yapay zeka ile bağlantısı tartışılıyor. Facebook'un reklam ve benzeri sebeplerle dolaylı yollarla veri topladığı zaten biliniyor."

Akımın kendiliğinden geliştiğini vurgulayan Facebook yetkililerin sözlerine katılmadığını söyleyen Kırık, bunların bir proje olduğunu ve sanal gerçekliğin insanların bilgilerini ele geçirebileceğini ABD Başkanı Trump'ın seçim kampanyasında kullandığı veri skandalını hatırlatarak örnekledi. 

Adli Bilişim Uzmanı İsa Altun, ise bu durumun çağın petrolü olarak nitelendirerek mahremiyete girme noktası olduğunu "Bazı sosyal medya şirketleri bireylerin artık ne zaman boşanacağını bile önceden bilir hale geldi. Mahremiyet sınırları aşıldı. Nitekim WhatsApp gibi uygulamaların kullanımı da ücretsiz. Çünkü cep telefonumuz, mail adresimiz, adımız ve soyadımız birer veri kaynağı. Çoğu insan bunu sorgulamıyor" sözleri ile anlattı. 

Şarkıcı Serdar Ortaç'a büyük şok! O ülkeye alınmadı

İLİŞKİLİ HABER

Şarkıcı Serdar Ortaç'a büyük şok! O ülkeye alınmadı
Bursalı bir vatandaş Brezilya'dan altın yumurtlayan tavuk getirdi

İLİŞKİLİ HABER

Bursalı bir vatandaş Brezilya'dan altın yumurtlayan tavuk getirdi
Sinem Kobal Muhafız'ı kabul etti! Bölüm başına 30 bin TL...

İLİŞKİLİ HABER

Sinem Kobal Muhafız'ı kabul etti! Bölüm başına 30 bin TL...
Tarkan evi mi terk etti? İşte ilk açıklama...

İLİŞKİLİ HABER

Tarkan evi mi terk etti? İşte ilk açıklama...

BİR YORUM YAPIN 7

Ccc 5 yıl önce

Programlarla herkesin el izi yüzleri gözleri kopyalanıyor kımse bunu anlamıyor

Toplam 1 beğeni

yediates 5 yıl önce

boş muhabbet yapiyorlar yapay zakaya kullabilir diyorlar napacaklar söylemiyorlar benim resmimle ne yapabilirler. biri net olarak açıklasın

Toplam 1 beğeni

memed 5 yıl önce

adimiz soyadimiz falan filan bilgilerimiz onlarin elin3 gecmis bunu sorgulamıyiruz yaziyor sorgulamak neye yarayacak merak ediyirum

Toplam 2 beğeni

Murat 5 yıl önce

Parmak izi olan telefonlardan zaten herkesin parmak izi kayıtları alınmıştır. Şu zamanda herkesin bilgileri internet ortamında bir şekilde zaten.

Toplam 3 beğeni

osm786 5 yıl önce

facebook ve twitter cia icin bedava bilgi toplama yeri.vermeyin resimlerinizi ve bilgilerinizi.

Toplam 4 beğeni

onur 5 yıl önce

cia için senin bilgin çok önemli doğru haklısın.

Toplam 2 Beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun