Kullanabildiği tek parmağıyla kitap yazarak ismini duyuran engelli yazar Rukiye Türeyen'in imza gününe katılan MÜSİAD İzmir Başkanı Bilal Saygılı, Türeyen'in kitabını aldıktan sonra hediyesini takdim etti.

İzmir'in Çaka Bey tarafından fethinin 938. yıl dönümü kapsamında Türk Tarih Kurumu tarafından tarihi Alsancak’taki TCDD Tren Garı'nda organize edilen III. Çaka Bey Kitap Günleri’nde Rukiye Türeyen'in kitap imza gününe katılan Bilal Saygılı, Türeyen’in kitaplarından satın aldı ve kendisine hediye takdim etti.

SOSYAL FARKINDALIK OLUŞTURMAK İSTEDİK

MÜSİAD İzmir Başkanı Bilal Saygılı hediyesini verirken şunları ifade etti:
“Rukiye Türeyen kardeşimizin azim dolu bir hikayesi var. Kendisi ‘ben engelliyim, yapamam’ demedi, hepimize örnek olacak bir işe imza attı; tek parmağıyla 144 sayfalık bir kitap yazmayı başardı. Bununla da kalmadı, kitaplarından elde ettiği gelirle bir ömür kendisine bakan annesinin ev alma hayalini de gerçekleştirdi. Azmeder çalışırsak başarmamızın önünde hiçbir engel duramaz. Rukiye kardeşimiz işte bize bunu gösterdi. Biz de burada onun yanında olmak, başarısını desteklemek ve sosyal bir farkındalık oluşturmak istedik. Rukiye kızımızın gönlüne sağlık, Rabbim başarılarını daim eylesin.”

“KANADI KIRIK MELEĞİN KANADINA TAKILANLAR”IN YAZARI

Yatağa bağımlı yaşayan ve vücudunda sadece tek parmağını kullanabilen Rukiye Türeyen Sakarya'da yaşıyor. Henüz üç aylıkken yakalandığı menenjit hastalığı sebebiyle yüzde 98 engelli olan Türeyen, konuşabiliyor ve sadece tek parmağını kullanabiliyor.
Yaşadığı zorluklara rağmen yaşama sevincini hiç kaybetmeyen Türeyen, annesinin yardımıyla kendi kendine okuma yazmayı ve bilgisayar kullanmayı öğrendi. Kitap yazmaya 4 yıl önce karar vererek, gece gündüz tek parmağını kullanarak "Kanadı Kırık Meleğin Kanadına Takılanlar" kitabını tamamlamayı başardı. Kitabının geliriyle annesinin ev sahibi olma hayalini gerçekleştirdi. İkinci kitabını yazmaya başlayan Türeyen, bu kitabının geliriyle de rehabilitasyon merkezi kurarak kendisi gibi engelli olanlara yardım etmenin hayalini kuruyor.  

BİR YORUM YAPIN 0