Neşet Suyu Tabiat Parkı'na nasıl gidilir? Neler yapılır?

16 Ekim 2019, 08:00
Neşet Suyu Tabiat Parkı'na nasıl gidilir? Neler yapılır?

İstanbul'da tabiat parkı denildiğinde akla ilk gelen yer Neşet Suyu Tabiat Parkı, Sarıyer ilçesi Bahçeköy mahallesinde Belgrad Ormanı içerisinde yer almaktadır. Peki, neredeyse 68 hektar büyüklüğünde olan Neşet Suyu Tabiat Parkı'na nasıl gidilir? Neler yapılır? İşte, Neşet Suyu Tabiat Parkı hakkında detaylı bilgi...

Toplam 5524 hektar alana sahip Belgrad Ormanı geçmişten bugüne ulaşan bir çok mimari esere ve bir çok bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan doğa harikası bir merkez haline gelmiştir. Bu merkezin içerisinde yer alan devasa büyüklüğündeki tabiat parkı da burada hükmünü sürdürmektedir.Orta Taş Devri olarak bilinen Mezolitik Dönemden itibaren ilkel topluluklar tarafından işlevselliğe sahip olan barınma, avlanma gibi ihtiyaçların sağlanıyor olması Bizans döneminde büyük önem kazanmıştır. Peki, adından bu kadar söz ettiren ünlü Neşet suyu tabiat parkı'na nasıl gidilir? Neler yapılır? İşte, Neşet suyu tabiat parkı hakkında bilinmesi gereken ayrıntılar...

Belgrad Ormanı hakkında bilgi

NEŞET SUYU TABİAT PARKINA NASIL GİDİLİR?

Özel araç ile gitmek isteyenler için Belgrad Ormanı Bahçeköy Giriş Kapısı ve Belgrad Ormanı Kurtkemeri Giriş Kapısından olmak üzere iki ayrı taraftan giriş yapılabilir.

İETT kullanmak isteyenler için ise Yenikapı-Hacıosman Metro hattını kullanarak Hacıosman’a geldikten sonra 42HM Bahçeköy-Hacıosman otobüsüne transfer olmalıdır. Metrobüs kullanarak Zincirlikuyu’ya gelenler 42M Bahçeköy-Zincirlikuyu otobüsü, Taksim yönünden gelenler ise 42T Bahçeköy-Taksim” otobüsünü tercih etmelidir.

Belgrad Ormanına nasıl gidilir?

Beşiktaş yönünden gelenler Bahçeköy-Beşiktaş minibüsüne binerek rahatlıkla tabiat parkına ulaşabilirler. Sarıyer yönünden gelenler 153 Bahçeköy-Sarıyer otobüsü veya Bahçeköy-Sarıyer minibüsü ile Bahçeköy’e ulaştıktan sonra taksi ile Tabiat Parkına ulaşabilirler.

Belgrad Ormanı

NEŞET SUYU TABİAT PARKI'NDA NELER YAPILIR?

Neşet Suyu Tabiat Parkı neler yapılır?

Bizans döneminde yapılan içme suyu kanallarının yüzyıllar boyunca kullanıldığı biliniyor. Ormanda çok meşhur olan içme suyu ve şifa kalitesi yüksek memba suları da bulunmaktadır. Bu memba sularından biride “Neşet suyu” dur. Belgrad'ın tam merkezinde bulunan Neşet suyu, yürüyüş ve koşu parkurları bulunmaktadır.

Belgrad Ormanı Neşet Suyu Tabiat Parkı

Ailecek yürüyüş ve koşu etkinlikleri yapabilirsiniz.Tabiat Parkı içerisinde günübirlik piknik yapma, bisiklet gezintisi 6 km uzunluğundaki koşu ve yürüyüş parkurunda doğa koşusu yapabilme imkanları vardır. Ayrıca bölgede doğa fotoğrafı çekmeyi sevenler için bol bol fotoğraf çekebileceği manzaralar bulunmaktadır.

Neşet Suyu Tabiat Parkı

Neşet Suyu Tabiat Parkı; adını Müderris Neşet Bey’den alan serin suyun etrafında kurulan önemli bir Tabiat Parkıdır.

Müderris Neşet Bey

Türkiye'de mega orman denilince ilk sırada Belgrad Ormanı'nın akla geliyor olması, değerini ve önemini daha da gözler önüne sermiştir.

Belgrad Ormanı

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar