Geçtiğimiz yıl dünyaya gelen erkeklerin birçoğuna Asaf ismi verildi. Hal böyle iken anlamı da merak edildi. Anne ve baba adayları doğacak çocuklarına isim araştırması yaparken karşılaştıkları Asaf isminin anlamını ve Kuran'da geçip geçmediğini araştırdık. Haberimizin detaylarında soruların yanıtını öğrenebilirsiniz.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklamalara göre 2018 yılından itibaren erkek çocuklara en çok tercih edilen isimler Eymen'den sonra en çok Ömer Asaf, Yusuf, Ömer ve Miraç isimleri verildi. Doğacak erkek bebeklerine Asaf ismini vermek isteyen ebeveynlere özel muhteşem bir haber hazırladık. Konu hakkında aranan bir diğer konu başlığı da Asaf isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Asaf isminin anlamı nedir?

ASAF İSMİNİN ANLAMI NEDİR?

Arapça kökenli olan Asaf ismi vezir anlamında kullanılmaktadır. Asaf bu anlamı Hazreti Süleyman zamanına dayanır. Hazreti Süleyman'ın güçlü ve zeki vezirinin adı Asaf'tır. Osmanlı İmparatorluğunda padişahların vezirleri "Asaf" unvanına sahipti. Osmanlı Devleti’nde sık kullanılan isimlerden biri olan Asaf, o dönemde yaşamış birçok şair, ressam, yazar tarafından mahlas olarak kullanılmıştır.

 

ASAF İSMİ KURAN'DA GEÇİYOR MU?

Asaf ismi direk biçimde Kur'an ayetlerinde geçmez. Fakat buna rağmen Neml Suresinde anlatılan Hazreti Süleyman kıssalarında bulunan vezir, Asaf olarak yorumlanmıştır. 

İLİŞKİLİ HABER

Ömer ne demek? Ömer isminin anlamı nedir? Ömer ismi Kuran'da geçiyor mu?

BİR YORUM YAPIN 0