Hz. Abdülkadir Geylani'nin hayatını anlatacak olan Hay Sultan dizisinin oyuncuları kimlerdir?

TRT 1 ekranlarında yayınlanacak olan Hay Sultan dizisi hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. 60 dakika olarak yayınlanacak olan dizinin projesi Emre Konuk'a aittir. Dizi de yer alacak olan oyuncu Çetin Tekindor yerine usta oyuncu Mehmet Özgür yer alacak. Peki Hz. Abdülkadir Geylani'nin hayatını anlatacak olan Hay Sultan dizisinin oyuncuları kimlerdir?

Yunus Emre Aşkın Yolculuğu aldı dizinin senaristliğini yapan İsa Yıldız, şimdi de Hay Sultan dizisinin senaryosunu yazdı. 30 bölüm olarak çekilen dizinin yönetmen koltuğuna Sedat İnci oturacak. 23 Şubat günü çekimleri başlanan dizi Hay Sultan, Haz. Abdülkadir Geylani'nin hayatını anlatacak. Dizi haftanın iki günü yayınlanacak. Aynı zamanda dizide Hz. Geylani'nin 25 yıllık inzivaya çekildikten sonra şeyh olarak Bağdat'a döndüğü anı anlatacak. Evliyalar Sultanı olarak bilinen Geylani'nin hayatının bir kısmı anlatılacak olan dizide sürekli zaman geçişleri meydana gelecek. 1077'de İran'ın Geylani şehrinde dünyaya gelen Abdulkadir Geylani 1166’da Bağdat'ta hayatını kaybetti. Mezarlığı Bağdat'tadır. Bağdat'taki alimlerden ders alan hadis, fıkıh ve tasavvuf ilimlerinde kendini oldukça iyi yetiştirdi. Bir müddet ders verip, hak ve hakikati anlattıktan sonra her şeyi bırakıp inzivaya çekildi. Yalnızlığı seçen Geylani, ünlü sözleri var. Dizi de yer alması planlanan Çetin Tekindor'un pandemiden kaynaklı sağlık sorunları nedeniyle projeden ayrıldığı yerine Mehmet Özgür'ün geldiği öğrenildi. Özgür, Uyanış Büyük Selçuklu dizsinde yer aldığı için çekimlerin planlandığı kısa süren sahnelerin yer aldığı öğrenildi. 

HAY DİZİSİ NEREDE ÇEKİLECEK?

Yunus Emre gibi tarihi konuların anlatıldığı dizi platformda çekilmesi planlanan yerde çekilecek. Bu alanlar genellikle Beykoz'da bulunur. Pandemi nedeniyle dizi çekimlerine sık sık ara verildi. Bu süre içerisinde de projede değişikler oldu. 

HAY SULTAN DİZİSİNİN OYUNCULARI KİMLERDİR?

MEHMET ÖZGÜR (HZ. GEYLANİ)

50 yaşındaki Mehmet Özgür şimdilerde Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinde yer almakta. Bir erkek çocuğu olan Özgür, hayatı boyunca tiyatro sahnelerinde yer almıştır. Ancak Suskunlar, Çalıkuşu, Filinta ve Vuslat gibi dizilerdeki başarısıyla adından söz ettirmiştir. 

mehmet özgür geylaniyi oynayacak

mehmet özgür geylaniyi oynayacak

KEREM ARSLANOĞLU

9 Kasım 1989 yılında doğan Kerem Arslanoğlu, Arka Sıradakiler ve Son Mektup dizilerinde yer aldı. Genç oyuncu son olarak Engin Altan Düzyatan'ın Kurşun dizisinde yer aldı. 

KEREM ARSLANOĞLU

KEREM ARSLANOĞLU

CEMAL TOKTAŞ 

İstanbul Üniversitesi'nde tiyatro eğitimi alan Cemal Toktaş 1983 yılında doğdu. Yılanların Öcü dizisinde tanınan oyuncu son olarak Bizim Hikaye dizisinde yer aldı.

CEMAL TOKTAŞ

CEMAL TOKTAŞ

GÜLPER ÖZDEMİR

2017 yılında Tutsak adlı dizi ile ekranlara gelmeye başlayan genç oyuncu Gülper Özdemir, Amerika'da oyunculuk eğitimi almış. 1990 yılında İstanbul'da doğan genç isim asıl çıkışını Oya Başar'ında yer aldığı Meleklerin Aşkı dizisinde yakaladı. Ancak son Sen Anlat Karadeniz'de oynadı. 

GÜLPER ÖZDEMİR

GÜLPER ÖZDEMİR

KEVORK MALİKYAN

Ermeni asıllı bir oyuncudur. Diyarbakır'da dünyaya gelen oyuncuyu ilk kez Payitaht dizisinde gördük. Londra'da oyunculuk eğitimi almış olan oyuncu oldukça deneyimli ve başarılıdır. 

KEVAROK MALİKYAN

KEVAROK MALİKYAN

Uyanış Büyük Selçuklu'da büyük karşılaşma! Uyanış: Büyük Selçuklu sezon finali mi yaptı?

İLİŞKİLİ HABER

Uyanış Büyük Selçuklu'da büyük karşılaşma! Uyanış: Büyük Selçuklu sezon finali mi yaptı?
Aşkın Yolculuğu: Hacı Bayram Veli neden yayından kaldırıldı?  Hacı Bayram Veli final mi yaptı?

İLİŞKİLİ HABER

Aşkın Yolculuğu: Hacı Bayram Veli neden yayından kaldırıldı? Hacı Bayram Veli final mi yaptı?
Eleştirilen doktorun sansür talebi Yargıtay’dan döndü!

İLİŞKİLİ HABER

Eleştirilen doktorun sansür talebi Yargıtay’dan döndü!

BİR YORUM YAPIN 0