Göbeklitepe ve Şanlıurfa artık online olarak gezilebilecek!

01 Temmuz 2020, 14:29
Göbeklitepe ve Şanlıurfa artık online olarak gezilebilecek!

İnsanlık tarihinin bilinen en eski tapınaklarını barındıran Göbeklitepe ve Şanlıurfa artık online olarak çok kolay gezilebilecek. Oturduğunuz yerden Çok uzaklara gizemli bir gezinti yapabilirsiniz. İşte detaylar:

Mısır piramitlerinden bile daha eski olan Göbekli tepe Şanlıurfa'ya 20 km uzaklıkta bulunmaktadır. Göbeklitepe, 1995 yılında Alman bir arkelog ve Şanlıurfa müze müdürlüğü tarafından yapılan kazılar sayesinde ortaya çıkmıştır. 

Göbeklitepe, 4,5 metre yüksekliğinde ve çok ağır olan taşlardan yapılmış "T" şeklinde yapılan yapıların bir düzen içerisinde dizilmesiyle oluşturulmuş devasa yapılardan. Yaklaşık 12 bin yıl öncesine dayanan bu devasa yapı artık online olarak da gezilebilecek. Ünlü yönetmen Ahmet Turgut Yazman'ın sesli anlatımı ile oluşturulan içerikleri evden dinleyip deneyimleyebilirsiniz.

Evden yaklaşık bir saatte bütün Göbeklitepe'yi gezmiş aynı zamanda Urfa'nın meşhur balıklı gölünü ve Arkeoloji müzesinde bulunan eserleri de görebilirsiniz. Rotada 24 durak bulunmakta. "T" biçiminde olan bu muhteşem eserleri Piri sesli seyahat uygulamasıyla kolaylıkla gezebiliyorsunuz.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar