Türkiye'de sıklıkla tercih edilen kız bebek isimlerinden birisi de Naz ismidir. Bazen isimlerin yanına eklenen Naz bazen de tek başına, okunuşu kolay diye tercih ediliyor. Peki Naz ne demek? Naz isminin anlamı nedir? Naz ismi Kuran'da geçiyor mu? sorusunun yanıtı yazımızda.

Oldukça hoş bir okunuşu bulunması nedeniyle Naz ismi kız çocukları için çok fazla beğenilen adlardan biridir. Aynı zamanda güzel anlamı da yine sevilmesi konusunda bu ismin daha çok tercih edilmesinde ön ayak oluyor. Naz ismi kullanılmaya başlandığından bu yana sıkça tercih edilen popüler isimler arasında yerini korumuştur. Bu sebeple anlamı da merak edilmektedir. Fars kökenli naz kelimesi birbirinden farklı manaları bulunmaktadır. Genellikle cilve anlamında kullanılan bu sözcük aynı zamanda kız çocukları için özel isim olarak da tercih edilmektedir. Naz kelimesi anlamları itibariyle kız çocuklarında isim olarak tercih edilir. Öyle ki ismin sembolü de kız ve pembe renktir. Kelimenin özel isim dışında cümle içinde kullanılış şekilleri de tamlama biçimindedir. Örnek olarak naz çekmek, naz etmek, naza çekmek, nazını geçirmek, nazını çekmek ve nazı geçmek şekillerinde kullanılmaktadır. 

Fars kökenli naz kelimesinin anlamları şu şekildedir:

Şımarık bir şekilde davranış sergilemek, şımarıklık, şımarmak

Cilve yapmak, cilveli olmak, cilve

Kişinin kendinin beğenmesini sağlayabilmek için sergilediği hoş davranışlar

Kişi aslında bir şeyi istiyorken istemiyormuş gibi yaparak karşısındakileri ısrar ettirmek için uğraştıran davranışlar

NAZ İSMİ KURAN'DA GEÇİYOR MU?

Naz ismi Kuran-ı Kerim'de geçen dini isimler arasında yer almamaktadır. Ancak Naz isminde herhangi bir sakınca görülmemiştir. 

İLİŞKİLİ HABER

Kuran'da geçen hiç duyulmamış bebek isimleri 2021

İLİŞKİLİ HABER

Galata Kulesi'nin üç boyutlu figürü merdivenlere resmedildi

İLİŞKİLİ HABER

En popüler 10 ev dekorasyon trendi

İLİŞKİLİ HABER

Alina ne demek ve Alina isminin anlamı nedir? Alina ismi Kuran'da geçiyor mu?

BİR YORUM YAPIN 0