Nevşehir Ürgüp'te gezilip görülecek turistik yerler

29 Kasım 2020, 00:53
Nevşehir Ürgüp'te gezilip görülecek turistik yerler

Nevşehir'in Ürgüp ilçesi bu hafta MasterChef yarışmasına ev sahipliği yapıyor. Türkiye'nin unutulmaz dizilerine ev sahipliği yapan Nevşehir, yemekleri kadar yüzyıllar boyu etkisini sürdüren tarihi yapıları ve Ürgüp bölgesiyle hayranlık uyandırıyor. Peki Nevşehir Ürgüp'te mutlaka gezilmesi gereken yerler nerelerdir?

TV8'in en çok izlenen yarışma programlarından MasterChef'te ülkemizin dört bir yanına gidip hem burada lezzetli yemekler yapılıyor hem de şehrin doğal güzellikleri seyirciye tanıtılıyor. Programda yeni adres, Asmalı Konak başta olmak üzere unutulmaz pek çok diziye ev sahipliği yapan Nevşehir'in Ürgüp ilçesi oluyor. Nevşehir geleneksel ve tarihi yapıları, yerli ve yabancı turistlerin büyük bir hayranlıkla görmeye geldikleri Ürgüp ve Kapodokya bölgeleriyle ve eskinin izlerini taşıyan han ve sokaklarıyla büyük ilgi görüyor. Hem yemekleri hem de turistik alanlarıyla oldukça dikkat çekici bir güzelliğe sahip olan Nevşehir'in Ürgüp ilçesinde nerelere gidilebilir? Nevşehir Ürgüp'ün doğal güzellikleri nelerdir? İşte Nevşehir Ürgüp'te gezilip görülecek turistik yerler:

NEVŞEHİR ÜRGÜP'TE GEZİLİP GÖRÜLECEK TURİSTİK YERLER

# 1 PERİ BACALARI

Nevşehir denilince akla gelen ilk yerlerdendir. Şehrin en önemli ve büyük turistik simgelerindendir. Ürgüp yolu üzerinde bulunan bu bacalar, 10 milyon yıl öncesinden bu yana varlığını sürdürmektedir. Doğal bir oluşumdur. Dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle büyük bir ilgi görmektedir. 

# 2 ASMALI KONAK

Nevşehir'de çekilen en ünlü dizi olan ve aldığı reytingleri halen aşılamayan, konak dizilerinin atası Asmalı Konak, çekildiği konakla Ürgüp ilçesine bolca yerli turist kazandırıyor. Selda Alkor, Nurgül Yeşilçay, Özcan Deniz, Güven Hokna ve İpek Tuzcuoğlu gibi isimleri bir dönem ağırlayan bu konak, kesinlikle görülmesi gereken yerlerdendir.

# 3 TEMENNİ TEPESİ

Ürgüp merkezde bulunan Temenni Tepesi, çevresinde Osmanlı Devleti döneminden kalma 2 anıt mezarı da bulundurmaktadır. Tepenin üzerine çıkıldığında, boylu boyunca Ürgüp manzarasını izleyebilmeniz mümkündür. Ürgüp'ün en yüksek tepesidir. Şehir panoramik olarak görülmektedir.

# 4 KADI KALESİ

Bir diğer adı Kadınlar Kalesi'dir. Bu adı taşımasının sebebi, Selçuklular Devleti Dönemi'nde savaş sırasında kadın ve çocukların bu kalenin içerisine saklanmasıdır. İçinde Damsa Çayı'na kadar uzanan bir geçit bulunmaktadır. 

# 5 ALTIKAPI TÜRBESİ

Kadı Kalesi ile aynı konumda bulunan türbe hakkında detaylı bilgi bulunmamakla birlikte Selçuklu Dönemi'nden kalma olduğu ve bir Selçuklu komutanının 12. ve 13. yüzyıllarda eşi ve çocukları için yaptırdığı düşünülmektedir.

# 6 ÜRGÜP VADİLERİ

Ürgüp vadileriyle de ünlü bir bölgedir. İlçede Pancarlık, Gomeda, Pembe ve Kızıl olmak üzere 4 ayrı vadi bulunmaktadır. En çok dikkat çekeni ise Pembe Vadi'dir. Bu vadi, özellikle gün batımında oluşan farklı renkleriyle turistlere görsel bir şölen sunmayı vaad etmektedir. Gomeda Vadisi de, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile çevresinde bulunan İkonoklast döneme ait kiliselerle dikkat çekmektedir.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar