Şehirlerarası izin belgesi nasıl alınır? Seyahat yasağı var mı? E-Devlet yol izin belgesi

31 Aralık 2020, 14:23
Şehirlerarası izin belgesi nasıl alınır? Seyahat yasağı var mı? E-Devlet yol izin belgesi

İçişleri Bakanlığı genelgesine göre artık şehirlerarası seyahatler için izin belgesi alınması zorunlu hale getirildi. Birçok kişi de halen izin belgesini nasıl alacağı yönünde bilgi almak için bu konuda araştırma yapmaya devam ediyor. Peki şehirlerarası izin belgesi nasıl alınıyor? E-Devlet yol izin belgesi ekranına nasıl ulaşılır? İşte yanıtı.

Artan Koronavirüs vakaları sonrasında alınan önlemler kapsamında, şehirlerarası seyahatler için izin belgesi alınması kuralı getirildi. Vatandaşlar, seyahat izin belgeleri olmadan başka bir şehre giriş yapamıyorlar. Bu uygulama, özellikle sokak kısıtlamasının olduğu saatler ve belirli yaş grubunda bulunan kişiler için önemli oluyor. Çünkü İçişleri Bakanlığı'nın yayımlamış olduğu genelgeye göre; sokak kısıtlamasının olduğu hafta sonunda yola çıkacak olan araçlar ile 65 yaş üstü vatandaşların seyahat izin belgelerinin bulunması gerekiyor. 4 günlük sokak yasağında şehir dışına seyahat edeceklerin de bu belgeye sahip olmaları gerekiyor. Peki seyahat izin belgesi nasıl alınır? Seyahat izin belgesi almak için gerekli olan E-Devlet yol izin belgesi ekranına nasıl ulaşılır? E-Devlet şifresi yoksa ne yapılması gerekir? Sizler için madde madde bu soruları yanıtladık.

# 1 ŞEHİRLERARASI SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

Seyahat İzin Belgesi'nin alınabilmesi için E-Devlet şifresine sahip olunması gerekmektedir. Belgeler için başvurular, E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleşmektedir. Belge ayrıca Alo 199 İletişim Hattı üzerinden de istenebilmektedir. 

# 2 E-DEVLET SİSTEMİNE NASIL GİRİŞ YAPILIR?E-Devlet sistemine giriş yapabilmeniz için T.C. kimlik numaranız ile E-Devlet şifrenizi doğru bir şekilde sisteme girmeniz yeterli olacaktır. Eğer şifrenizi unuttuysanız, sistem üzerinden şifremi unuttum sekmesini seçerek yeni bir şifre alabilir, E-Devlet şifreniz yoksa postaneye gidip şifre elde edebilirsiniz.

# 3 E-DEVLET YOL İZİN BELGESİ EKRANINA NASIL ULAŞILIR?

Sisteme giriş yaptıktan sonra yeni başvuru linkine tıklayıp açılan sistemde,yeni başvuru linkine tıklayın. Karşınıza açılan yeni sekmeden başvuru ve belge türünüzü seçin. Başvurunuzun değerlendirme sonucu size, SMS ile bilgilendirilir. Şayet onaylandıysa bunu, otogar ve/veya havalimanlarında oluşturulmuş olan başvuru masalarında, vatandaşlık numaranızı vererek doğrulatabilirsiniz. Bu işlemden sonra kabul almış olursunuz.

# 4 ŞEHİRLERARASI SEYAHAT YASAĞI VAR MI? İL DIŞINA ÇIKMAK YASAK MI?

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeye göre; Sokağa Çıkma Kısıtlaması'nı kapsayan zaman ve günlerde belirtilen zorunlu haller için şehirlerarası seyahati izin verilecek. Kısıtlamanın olmadığı zaman diliminde ise herhangi bir seyahat yasağı bulunmuyor:

Buna göre genelgede yer alan zorunlu haller sayılan durumlar şu şekilde:

- Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporuyla sevk olan ve/veya daha önce alınan doktor randevusu ve kontrolü olan, kendisinin veyahut eşinin, vefat etmiş olan birinci dereceden yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılabilmek/ cenaze nakil işlemine refakat edebilmek için (en fazla 4 kişi.)

- Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla birlikte, kalacak yeri olmayıp asıl ikamet ettikleri yerleşim yerine dönmek isteyenler (5 gün içerisinde gelmiş olduğunu yolculuk bileti, geldiği aracın plakası, seyahatini gösteren başkaca bir belge ve bilgi ile ibraz edenler)

- ÖSYM tarafından ilan edilmiş olan ve diğer merkezi sınavlara katılacak kişiler ile refakatçileri, askerlik hizmetini tamamlayıp yerleşim yerlerine dönmek isteyenler,
özel ve/veya kamudan günlü sözleşme davet yazısı olanlar ve Ceza infaz Kurumları'ndan salıverilmiş olanlar.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar