Uyanış Büyük Selçuklu nerede çekiliyor? İsfahan Selçuklu Sarayı nerede

25 Ocak 2021, 08:59
Uyanış Büyük Selçuklu nerede çekiliyor? İsfahan Selçuklu Sarayı nerede

Yayınlandığı günden bu yana Pazartesi akşamlarının reyting rekortmeni Uyanış Büyük Selçuklu, dizide geçen İsfahan Sarayı'nın nerede olduğu vb. sorularla Google'de sıklıkla aratılıyor. Dizinin çekim yerleriyle ilgili merak edilen soruların yanıtları, haberimizde.

TRT'nin Pazartesi akşamlarına reytingleriyle damga vuran tarihi dizisi Uyanış Büyük  Selçuklu, konusu ve karakteriyle olduğu çekimlerinin yapıldığı mekan ve dizide adı geçen İsfahan Sarayı ile dikkat çekiyor. Mekanlarıyla şimdiden hafızalara yerleşmiş olan Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin mekan ve yerleri, izleyici tarafından sıklıkla araştırılıyor. Peki Uyanış Büyük Selçuklu'nun çekildiği yerler ve İsfahan Sarayı nerede? Dizide kullanılan saray İstanbul'da mı? Yanıtı merak edilen soruların yanıtları, haberimizde.

İmaparatorluk, 1037 yılında Tuğrul Bey tarafından kurulmuştur. Kurulduktan kısa bir süre sonra İslam dünyasının merkezi otoriden yoksun olan siyasi haritasını birleştirmiştir ve Haçlı Seferleri'nin 1 ve 2.'sinde kilit bir rol üstlenmiştir.

UYANIŞ BÜYÜK SELÇUKLU DİZİSİ NEREDE ÇEKİLİYOR?

İSFAHAN SELÇUKLU SARAYI NEREDE?

Yönetmen koltuğunda Emre Konuk'un oturduğu ve senaryo çalışmaları 3 sene süren Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin çekimleri, İstanbul Anadolu Yakası'nda bulunan Beykoz ilçesinde ve Şile'ye bağlı olan Riva'da kurulan set platolarında yapılmaktadır.

Dizide geçen İsfahan Selçuklu Sarayı, İran'da bulunmaktadır. İran'ın İsfahan şehrinde yer alan saray, Çehel Sütün Sarayı olarak da geçmektedir. Safevi Şahı I. Abbas tarafından inşa ettirilmiştir. Saray, geniş bir botanik bahçenin bir parçası olarak yapılmıştır. 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar