Aşk-ı Memnu yalısı kilim müzesi oldu! Aşk-ı Memnu yalısı nerede, nasıl gidilir?

27 Ocak 2021, 09:20
Aşk-ı Memnu yalısı kilim müzesi oldu! Aşk-ı Memnu yalısı nerede, nasıl gidilir?

Halid Ziya Uşaklıgil'in ölmez eseri Aşk-ı Memnu'dan uyarlanan ve Türk televizyon tarihinin tekrarı en çok yayınlanan dizileri arasına giren Aşk-ı Memnu'nun çekimlerinin yapıldığı yalı, müze haline getirildi. Seyircinin ilgisini çeken ve nerede olduğu sıklıkla araştırılan ve artık kilim müzesi olan bu yalı hakkında merak edilenleri, haberimizde derledik.

Yazar Halid Ziya Uşaklıgil'in bir kez TRT, bir kez de Ay Yapım tarafından diziye çevrilen ve 2008 yılından 2010 yılına kadar süren Ay Yapım versiyonuyla halen daha en çok konuşulan uyarlama işler arasında yer alan Aşk-ı Memnu romanı, kullanılan mekanları sayesinde de dikkat çekmişti. Olay örgüsünün tamamını üzerine kuran yalısı, dizinin sevenleri tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Ancak o yalı artık bir müze oldu. İlk kez bir sergiye ev sahipliği yapan yalıda, sanatçı Josephine Powell'in 1970 yılında tasarladığı kilim koleksiyonu sergileniyor. Dizide, Firdevs Hanım'ın yatak odası ile salon olarak kullanılan katın tüm bölümleri sergi için değerlendiriliyor.

AŞK-I MEMNU YALISI NEREDE?

Sarıyer Piyasa Caddesi üzerinde bulunan bu yalı, cemiyet hayatının ünlü ailelerinden Koç'lara aittir. Vehbi Koç Vakfı'na bağlı olan bu yalı, dizi sonrasında oldukça meşhur olup değer kazanmış ve vakıf tarafından 'Vehbi Koç Büyükdere Evi' adıyla daimi sergi ve müze yeri olmuştur.

Yalı, Çarşamba günleri haricinde haftanın her günü sabah saat 10:00 ile akşam üzeri saat 17:00'a kadar açık oluyor. Girişler ücretsizdir. Müze'nin açık adresi şu şekilde:

Büyükdere Mahallesi - Piyasa Caddesi - No: 109 - 34453 - Sarıyer / İstanbul

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar