İnternetten satın alınan takviye ilaçlar sahte olabilir

23 Şubat 2021, 20:47
İnternetten satın alınan takviye ilaçlar sahte olabilir

Koronavirüsle mücadelede takviye ilaçlara olan ilgi artmaya başladı. İnternet üzerinden satışı yapılan bu takviye ilaçlardan bazılarıysa sahte olabiliyor. İstanbul Ecza Odası, bu durumun önlenebilmesi için denetimlerin arttırılması vurgusu yaptı.

Koronavirüs salgını sebebiyle vitamin ve gıda takviyesi kullanan kişilerin sayısı artmaya başladı. Bu tarz ürünlerin satışı sadece eczanelerde değil internet siteleri, marketler ve benzin istasyonlarında dahi yapılıyor. Ancak bu ürünler arasında sahteleri de bulunuyor. İstanbul Eczacı Odası Yönetim Kurulu Üyesi olan Eczacı Şeker Pınar Özcan, 'Halk sağlığı açısından çok önemli bir noktaya geldik biz şu anda. Eczane dışı satış kanalları için büyük bir çöplük diyebiliriz. Siz de görüyorsunuzdur, benzincilerde bile sakızların yanında bu tip ürünler var ki çok sakıncalı. O yüzden hem denetlemelerin yapılması hem de yasal düzenleme ile bunların eczaneler dışında herhangi bir yerde satışa sunulmaması lazım.' açıklamasında bulundu.

E-ticaret platformlarında sahte ilaç satışı yapılıyor. Bu sebeple eczacısına başvurup aldığı ilacın daha önce aldığı takviye ilaçla aynı olmadığı şikayetinde bulunanların sayısı da artmaya başladı. İstanbul Eczacı Odası tarafından halk sağlığını tehdit eden bu durumun önlenebilmesi için gereken denetimlerin artırılması ve yapılacak yasal düzenlemeyle gıda takviyelerinin sadece eczanelerde satılması gerektiğini vurgusu yapıldı.

Özcan, 'Ciddi bir talep artışı var ama kontrolsüz bir artış aslında bu. Biz de bunun endişesini eczacılar olarak yaşıyoruz. İnternetten sipariş verip ya da eczane dışında marketten, benzinciden ürün alıp bunun yan etkilerini görüp rahatsızlanan ya da hiçbir faydasını görmeyen hastalarımız oluyor. Bizlere bildiriyorlar bunları. Tedavi olayım derken daha çok hastalanabiliyorlar ya da var olan hastalıkları tetiklenebiliyor. Maalesef çok bilinçsiz bir kullanım var şu anda.

Vatandaşın bunu anlama şansı yok. O yüzden ürünleri doğru, güvenilir yerlerden almalı. Eczanelerden, eczacı danışmanlığında almalı. Çünkü vatandaşın eline aldığı ürünün kutusunda yazanların içeriğinde olup olmadığını anlama şansı yok. Biz de bunların analizlerini laboratuvarlarda yaptırıp, aslında söylenen maddenin hiç olmadığını ya da eser miktarda olduğunu veya içinde bambaşka şeylerin olduğunu tespit edebiliyoruz. Tek yapılması gereken eczanelerden alınması.

Gerçek bir ürün bile doğru saklama koşulları olmadığında bozulur ve faydadan çok zarar getirir. İnternetten çeşitli görsellere kanmamak gerekiyor. Çünkü bazen şunu da yapıyorlar, gerçek ürün görsellerini kullanıyorlar ama size bambaşka bir ürün geliyor. Bunu kullanan hasta bazen bir tansiyon hastası olabiliyor.  Sadece basit bir vitamin aldığını ya da bitkisel içerikli bir şey aldığını düşünüyor ama bu tansiyonunu tetiklemiş olabiliyor. Bazı ilaçlar var ki birlikte kullanıldığında kanama etkisi yaratabiliyor. Bilinçsiz kullanımın sıkıntılarını hastalarımızdan duyuyoruz ve daha sonra bunların tedavisi ile ilgili danışmanlık hizmeti veriyoruz.' açıklamasında bulundu.

Özcan son olarak şunları söyledi:

'Halk sağlığı açısından çok önemli bir noktaya geldik biz şu anda. Eczane dışı satış kanalları için büyük bir çöplük diyebiliriz. Siz de görüyorsunuzdur, benzincilerde bile sakızların yanında bu tip ürünler var ki çok sakıncalı. O yüzden hem denetlemelerin yapılması hem de yasal düzenleme ile bunların eczaneler dışında herhangi bir yerde satışa sunulmaması lazım. Halk sağlığı için gerçekten çok önemli.'

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar