Boşanma davalarından savcılıktan yeni bir karar geldi. Yargıtay Genel Hukuk Kurulu, görülen bir boşanma davasında eşine hakaret eden kadına nafaka hakkının olmadığı kararını verdi.

Şiddetli geçimsizlik nedeniyle Aile mahkemesine başvuran genç çift, hakkında Yargıtay'dan ilginç bir karar geldi. Eşinden şikayetçi olan davacı adam, karısının anne babasına kötü davrandığını kendisine hakaret ettiğini öne sürdü. Daha davacı adam sonra "Sen kimsin bana karışamazsın, sen salak mısın, sen erkek misin" şeklinde atılan mesajları mahkemeye sundu.

yargıtaydan ilginç nafaka açıklaması

Eşi ise bunun üzerine, kendisine ilgi göstermediğini ailesinin evine gönderdiğini ve oradan almadığını söyledi. Karşılıklı ilerleyen dava da son olarak temyize gidildi. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi ise dava hakkında ilginç şu sonuca vardı:

"Kesinleşen kusurlu davranışlara göre evlilik birliğinin temelinden sarsılmasında davalı-karşı davacı kadın ağır kusurludur. Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan mali gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir. Boşanmaya sebep olan olaylarda ağır kusurlu eş lehine yoksulluk nafakasına hükmedilemez. Davalı-karşı davacı kadın yararına Türk Medeni Kanunu'nun 175. maddesi koşulları oluşmamıştır. Bu husus gözetilmeden yanılgılı değerlendirme sonucunda yazılı şekilde hüküm kurulması doğru olmayıp, bozmayı gerektirmiştir. Mahkeme kararının bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir."

İLİŞKİLİ HABER

Rubato grubunun solisti Özer Arkun'un davasında yeni gelişme...

İLİŞKİLİ HABER

18 yaşındaki dahi piyanist Elif Işıl'dan gururlandıran sonuç!

BİR YORUM YAPIN 0