AYM'den Canan Karatay'a kötü haber!

AYM, hamilelere şeker yüklemesi konulu açıklaması nedeniyle idari para cezası alan Canan Karatay'ın bireysel başvurusunu reddetti.

Anayasa Mahkemesi, 2014'te bir televizyon programında, hamilelere yapılan şeker yükleme testiyle ilgili kullandığı ifadeler üzerine idari para cezasına çarptırılan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay'ın bireysel başvurusunu kabul edilemez buldu. İstanbul Tabip Odası Onur Kurulu, Karatay'a, 2014'te katıldığı bir televizyon programında hamilelere yapılan şeker yükleme testiyle ilgili açıklamaları nedeniyle 720 lira idari para cezası verdi.

Cezanın, Türk Tabipler Birliği Yüksek Onur Kurulunca onaylanmasının ardından Karatay, hukuka aykırı olduğunu iddia ettiği cezanın iptali istemiyle Ankara 3. İdare Mahkemesinde dava açtı. Mahkemenin davayı reddetmesi üzerine Karatay, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu.

"TIBBİ GÖRÜŞÜMÜ AÇIKLADIM"

Karatay, bireysel başvurusunda, ilgi alanı olan bir konuda genel uygulamaya yönelik eleştirilerde bulunduğunu, olayda tıbbi görüşünü açıkladığını, bu görüşleri nedeniyle gerekçesiz biçimde para cezası verilmesinin, düşünce, bilim ve sanat özgürlükleri ile sağlık ve adil yargılanma haklarını ihlal ettiğini savundu.

Yüksek Mahkeme, Karatay'ın bireysel başvurusunu açıkça dayanaktan yoksun olması nedeniyle kabul edilemez buldu.

TEMELLENDİRME ZORUNLU

Anayasa Mahkemesinin temellendirilebilmiş bireysel başvuruyu incelediği belirtilen kararında, başvurucuların şikayetlerini, hem maddi hem hukuki olarak temellendirme zorunluluğu bulunduğu bildirildi.

Kararda, Anayasa Mahkemesinin başvurucunun yerine geçerek, ihlal iddialarını gerekçelendirme, olay ve olguları ortaya koyma, delil toplama görev ve yükümlülüğü bulunmadığına, bu yükümlülüklerin başvurucuya ait olduğuna işaret edildi.

Somut olayda Karatay'ın, başvuru formunda tıbbi geçmişinden bahsettikten sonra yaptığı konuşmanın genele yönelik eleştiri olduğunu, erken teşhis ve koruyucu hekimliği öne çıkarmak istediğini, tıbbi görüşünü açıkladığını belirtmekle yetindiği vurgulandı.

Başvurucunun, mahkemenin kararının, yargılama sırasında alınan bilirkişi raporuna dayandığını ileri sürdüğü anlatılan kararda, Karatay'ın "hükme esas alınan bilirkişi raporlarındaki tespit ve değerlendirmelerin hangi yönlerden bilimsellikten uzak olduğuna dair hiçbir somut açıklama sunmadığı"na dikkati çekildi.

İLERİ İNCELEME İÇİN ARGÜMAN YOK

Yüksek Mahkemenin kararında, şu tespitlere yer verildi:

"Başvurucu, temel hak ve özgürlüklerine müdahale ettiğini öne sürdüğü İstanbul Tabip Odası Onur Kurulu ve Türk Tabipler Birliği Yüksek Onur Kurulu kararlarını başvuru formuna eklememiş ve bu kararların dayandığı olgu ve yorumlarına karşı bir değerlendirme yapmamıştır. Bu durumda başvuran, incelemeye temel olan Onur Kurulu Kararlarını sunmadığı gibi, Tabip Odasının ve Mahkemenin aksine, bir televizyon kanalındaki tıbbi nitelikteki açıklamalarının, bireyleri yanlış kanaatlere sürüklemeyeceği, bireylerin sağlığı üzerinde olumsuz sonuçlara yol açmayacağı, halkın önünde onları bir yanılgıya sürükleyecek cinsten açıklamalar olmadığı gibi ifade özgürlüğünün korumasından faydalanması gerektiğine ilişkin Anayasa Mahkemesince daha ileri bir inceleme yapılmasını sağlayacak herhangi bir argüman da ileri sürmemiştir."

Karatay'ın, şikayetlerine konu temel olay ve olgular ile bireysel başvuruya konu ettiği temel hak ve özgürlüklerden hangisinin, hangi nedenle ihlal edildiğini açıklama yükümlülüğünü yerine getirmediği belirtilen kararda, başvurucunun ileri sürdüğü ihlal iddialarını temellendiremediği ifade edildi.

Kararda, başvurunun açıkça dayanaktan yoksun olması nedeniyle kabul edilemez olduğuna karar verilmesi gerektiği kaydedildi.

Sami Yusuf'tan Filistin paylaşımı: Teröristler değil, Askerler değil, Çocuklar...

İLİŞKİLİ HABER

Sami Yusuf'tan Filistin paylaşımı: Teröristler değil, Askerler değil, Çocuklar...
Engin Akürek'in kardeşi ortaya çıktı... Benzerlikleri şaşırttı!

İLİŞKİLİ HABER

Engin Akürek'in kardeşi ortaya çıktı... Benzerlikleri şaşırttı!
Salma Hayek'in koronavirüs isteği: Bırakın evimde öleyim

İLİŞKİLİ HABER

Salma Hayek'in koronavirüs isteği: Bırakın evimde öleyim

BİR YORUM YAPIN 31

ferdi 1 yıl önce

Bir öğretmen arkaşımız da bir öğrenciyi diğer öğrencileri rahatsız ettiğinden dolayı uyarmıştı bu medya bozuntusu tüm dünya ya rezil etti o öğretmen arkadaşı.Onun için kim ne yaparsa yapsın duymuyacan görmiyecen bilmeyecen mantık bu.başına bela almak istemiyorsa bu hale geldik.

ferdi 1 yıl önce

Bilim adamlarına bildiğini söylemeleri halinde ceza vermeleri halinde yarın bir gün doğruyu söylemekten kaçarlar bu da memleket için iyi bir şey değildir.Ceza yerine konu tartışmaya açılıp gerçekten zararlı mı,zararlıysa bunun yerine ne yapılanabilir şeklinde olsa bilim adamlarımızı ve değerli Hocalarımızı işlerinden ve bilim aşklarından soğutmayız.Ama maalesef bunun yerine bas cezayı geç anlayışı hüküm sürüyor.Yazık oluyor memleketin değerli insanlarına.

Dr.Murad Arslan 1 yıl önce

Canan hoca bu konuda sonuna kadar haklı..bu test doğmamış çocukları adeta zehirleyen bir uygulamadır hiçbir faydası ve bilimsel mantığı yoktur..otizm oranını artırdığına dair yayınlar var..AYM haddini aşmış bu konuda..

Bünyamin Öztürk 1 yıl önce

Karatay ne demiş birde onu yazaydınız.

Efendi 1 yıl önce

Canan hocam bir numara ne karar alırsanız alın. Seni seviyoruz hocam, Elazığ Karakoçan'dan selamlar.

Yorumların Tümünü Okuyun