Lezzetin kesişim kümesi olarak nitelendirilen esnaf lokantaları, her kesime ve her bütçeye hitap eden yapısıyla İstanbul'da sıklıkla tercih edilen yerlerinden biridir. Peki, İstanbul'da en iyi esnaf lokantaları hangileridir? İstanbul'da en iyi esnaf lokantası nerededir? En çok tercih edilen esnaf lokantası hangisidir? İşte merak ettiğiniz her detaya sizler için değindik...

Türkiye'nin göz bebeği olan İstanbul, kültürel zenginliği, köklü tarihi ve etkileyici mimarisiyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Aynı zamanda nefes kesen manzaralara da ev sahipliği yapan bu muhteşem şehir, milyonlarca insana kucak açmaktadır. Dinamik bir yapısı olan İstanbul'da yoğun ve hızlı bir yaşantının hakim olduğu atmosferi soluyabilirsiniz. Sayısız insanın yaşamına ev sahipliği yapan bu şehirde birbirinden özel tatların olduğu lezzet duraklarına rastlayabilirsiniz. Özellikle köşe başlarında cömert porsiyonları ve mütevazi fiyatlarıyla pek çok kişinin ilk tercihi haline gelen esnaf lokantaları, İstanbul'un olmazsa olmazlarından biridir. Gelin, İstanbul'da yer alan en iyi esnaf lokantalarını birlikte adım adım keşfedelim.

KANAAT LOKANTASI

Kanaat Lokantası, Üsküdar'da yaşayanların uğrak noktası haline gelen harika bir lezzet durağıdır. Yaklaşık 100 yıllık birikimiyle Türk ve Osmanlı Mutfağının birbirinden özel yemeklerini müşterilerinin beğenisine sunan lokanta, Rumelili bir aile tarafından işletilmektedir. 

Camekanın ardından çoban kavurma, patlıcan kebabı ve Özbek Pilavı gibi yemekleri görsel bir şölen niteliğinde tadabilirsiniz. Eğer bu lokantaya gelip yemek yemeyi düşünürseniz; kazandibi tatlısının tadına bakmadan dönmemenizi tavsiye ederiz.

Adres: Sultantepe, Selmani Pak Cd No:9, 34674 Üsküdar/İstanbul

HÜNKAR LOKANTASI

Dört nesildir aşçılıkla ilgilenen Erzurumlu Ügümü Ailesi'ne ait olan Hünkar Lokantası, Fatih'te yer almaktadır. Ancak Nişantaşı ve Etiler gibi pek çok yerde bulunan şubeleriyle müşterilerine her noktadan hizmet vermeyi hedefleyen bir işletme. 1950 yılından beri köklü tarihiyle müşterilerine hizmet veren lokantada yemekler Ügümü ailesinin ellerinden çıkmaktadır.

Bu ailenin aynı zamanda özel bir öyküsünün olması da göze çarpmaktadır. Ügümü Ailesi'nde dedeleri bir zamanlar Kazım Karabekir Paşa'nın aşçılığını yapmıştır. Talip Ügümü; Erzurum'dan İstanbul'a doğru bir lezzet yolculuğuna çıkmış ve uzun bir süre kalfa olarak çalıştıktan sonra Hünkar Lokantası'nı açmıştır.

Erzurum kökenlerinin hissedildiği lokantada aynı zamanda hamsili pilav, pastırmalı kuru fasulye ve mantı gibi lezzetlerin de yer aldığını belirtmemiz gerekiyor.

Adres: Harbiye, Mim Kemal Öke Cd. No:21, 34271 Şişli/İstanbul

YANYALI FEHMİ LOKANTASI

Yanyalı Fehmi Lokantası, isminden de anlaşılacağı üzere Yunanistan'ın batısında yer alan Yanya'dan göç ederek Türkiye topraklarına gelen Fehmi Sönmezler tarafından açılmıştır. 

Kadıköy'de Tarihi Balıkçılar Çarşısı'nın girişinde yer alan lokanta, her öğün sofranıza eşlik edebilecek zengin bir yemek listesine sahip. Özellikle Yanyalı Fehmi Lokantası denildiği zaman akla ilk gelen yemek "Yanyalı Köfte"dir.

Türk ve Osmanlı Mutfağı'nın kapılarını aralayan lokantanın aynı zamanda Beyoğlu ve Sirkeci'de de şubeleri bulunmaktadır.

Adres: Osmanağa, Güneşli Bahçe Sk. No:1, 34714 Kadıköy/İstanbul

NATO LOKANTASI

67 yıllık geçmişiyle dikkatleri üzerine çeken Nato lokantası, Türkiye'nin 1952'de NATO'ya girmesinin ardından açılmıştır. Farklı ismi ve farklı tatlarıyla Karaköy'e gidenlerin ilk tercihi haline gelen Nato Lokantası, her gün değişen menüsüyle her zevke hitap etmektedir. 

Nato lokantası denildiğinde akla ilk Karadeniz usulü döneri gelse de çorba, kebap ve zeytinyağlı yemekleri de dillere destan olmaktadır. 

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Necatibey Caddesi Karanlık Fırın Sk.no.4 Karaköy, 34425 Beyoğlu/İstanbul

KARDEŞLER LOKANTA

Bir aile işletmesi olarak karşımıza çıkan Kardeşler Lokanta, sıcak ve samimi ortamıyla müşterilerine kapılarını aralamaktadır. İstanbul'un Kemerburgaz semtinde yer alan lokanta 1974 yılında kurulmuştur. 

Ciğer sarma ve et döneriyle meşhur olan lokantada ciğer ve ekşili köfte seviyorsanız mutlaka tatmanızı tavsiye ederim.

Adres: Mithatpasa Mahallesi, Istanbul Caddesi, No:48 Kemerburgaz, Eyüp, İstanbul

HAVYORE

Beyoğlu'nda yer alan Havyore Lokantası, Doğal Karadeniz yemeklerini sofralarınıza taşımak için harika bir esnaf lokantasıdır. Hamsi tava, hamsili kaygana ve hamsii pilav gibi pek çok seçeneği içerisinde barındıran bu lokanta aynı zamanda muhlama, pazı kavurma ve güveçte kuru fasulyesiyle de oldukça meşhurdur.

Adres: Hayvore, Kuloğlu Mh., Turnacıbaşı Sok. No:4, 34433 Beyoğlu, İstanbul

İLİŞKİLİ HABER

Salon dekorasyonunda şömine nasıl kullanılır? Şömine dekorasyonu nasıl yapılır?

İLİŞKİLİ HABER

Balon balığından çanta yaptılar! Tanesi 1 kiloya yakın...

BİR YORUM YAPIN 0