Akdeniz'in gizli cevheri olarak nitelendirilen Göcek, maviliğin ve yeşilliğin harmanlandığı eşsiz bir atmosfere sahiptir. Peki, Göcek nerededir? Göcek isminin anlamı nedir? Göcek'te gezilecek yerler nerelerdir? Göcek'in en güzel koyları hangileridir? Göcek'e nasıl gidilir?

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN İZLE

Türkiye, tarihi ve kültürel özelliklerinin yanı sıra aynı zamanda mavi ve yeşilin harmanlandığı topraklara ev sahipliği yapmaktadır. Doğanın harikulade zenginliklerine kucak açan ülkemiz özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin akın akın geldiği bir cazibe merkezi olarak görülmektedir. Masmavi berrak denizin ve yemyeşil orman dokusunun bütünleştiği Göcek ise seyahat severler için vazgeçilmez bir tatil beldesidir. Şehir hayatının yorucu atmosferinden uzaklaşıp huzurlu anlar geçirmek istiyorsanız; Göcek tam da biçilmiş kaftan niteliğindedir. Gelin, Akdeniz'in nadide güzelliği Göcek hakkında bilinmesi gerekenleri birlikte öğrenelim.

GÖCEK NEREDEDİR?

Göcek, Akdeniz bölgesinin en güzel şehirlerinden biri olan Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı bir yerdir. Fethiye'nin batısında yer alan bölge, Dalaman ilçesi sınırındadır.  Batısında Akdeniz'e kucak açan Göcek'in kuzeyinde Gökçeova mahallesi ve doğusunda İnlice Mahallesi yer almaktadır.

GÖCEK NE ANLAMA GELİYOR?

Göcek isminin anlamı pek çok kişi arasında merak konusu haline gelirken rivayete göre; yöre halkı göç zamanı geldiğinde "hadi göçek" şeklinde birbiriyle haberleştiği için zaman içerisinde bu bölgenin adı "Göcek" olarak adlandırılmıştır.

GÖCEK'TE GEZİLECEK YERLER NERELERDİR?

Göcek maviliğin ve yeşilliğin iç içe geçtiği harika bir tatil beldesidir. Göcek'e geldiğinizde Göcek Adası, Batı Koyu, İncirli Koy, Göbün Koyu, Zeytin Adası, Tersane Adası, Domuz Adası, Gemiler Adası ve Telmessos Antik Kenti mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

GÖCEK'TE MAVİ YOLCULUĞA KUCAK AÇIN

Koylarıyla ünlü olan Göcek, mavi yolculuk yapmak isteyenler için harika bir fırsat oluşturmaktadır. Tekne kiralama veya günlük turlar ile Göcek'in eşsiz koylarını keşfetmek mümkündür. Sarp ve yalçın kayalarla çevrelenmiş girintili çıkıntılı yapısıyla dikkat çeken Göcek, çarşaf gibi denizi ev yemyeşil ormanlarıyla doğanın zenginliğini gözler önüne sermektedir. Marina ve mavi tur hizmetinin yoğunlukta olduğu bu yerde 12 adayı kapsayan turlara göz atmanızı tavsiye ederiz.

Mavi yolculukta en dikkat çeken yerlerin başında Göcek Adası olmakla beraber; Batı Koyu ve İncirli Koy da ziyaretçilerin uğrak noktası haline gelmiştir. Tropik ada esintilerini hissedebileceğiniz GöbünKoyu ise turkuaz renkli suların yeşille buluştuğu eşsiz bir manzarayı gözler önüne sermektedir.

SİT alanı içerisinde olduğu için Göbün'ün doğasının hassas bir şekilde korunduğunu görebilirsiniz. Aynı zamanda denizin dibindeki kalıntıların bir bölümünün geç Bizans Dönemi'ne ait olduğu bilinmektedir. Eğer bu kalıntıları yakından görmek isterseniz; tertemiz sularda dalış fırsatını değerlendirebilirsiniz.

GÖCEK'İN ADALARINI KEŞFETMEDEN OLMAZ!

Göcek'te yer alan 12 adadan biri olan Zeytin Adası, üzeri zeytin ağaçlarıyla kaplı olduğu için bu ismi almıştır. Zeytin Adası içerisinde tarihi anlamda önemli bir konuma sahip olan Osmanlı Dönemi zamanından kaldığı bilinen bir zeytin sıkma atölyesi yer almaktadır. 

Körfezde yer alan adaların en büyüğü olarak nitelendirilen Tersane Adası ise Osmanlı döneminde kullanılan bir tersaneye ev sahipliği yapmaktadır. Geçmişte Telandria olarak isimlendirilen Tersane Adası, 1922'de mübadele nedeniyle boşaltılmıştır. Ancak eski Rum yerleşim kalıntılarını hala daha görebilirsiniz.

Göcek açıklarında ve Dalaman sınırında yer alan Domuz Adası, geçmişte adada bulunan yaban domuzlarından dolayı bu isimle anılmaktadır. Çam ve zeytin ağaçlarıyla çevrili olan ada, mavi yolculuğunuzda size eşlik edebilecek harikulade bir yerdir. 

GEMİLER ADASI

Gemiler Adası, diğer adalar gibi doğanın muhteşem bir atmosferini içerisinde barındırmaktadır. Ancak Bizans Dönemi'ne ait kilise ve şapel kalıntıları Gemiler Adası'nı özel kılmaktadır. Orta Çağ yerleşimine ait kalıntıların bir bölümü su altında da yer almaktadır. Ada Hristiyanlığın ilk yayıldığı merkezlerden biri olarak bilindiği için St. Nicholas ismiyle de anılmaktadır.

TELMESSOS ANTİK KENTİ

Telmessos Antik Kentinin tam olarak bilinmese de M.Ö. 3 bin yıllarında kurulduğu düşünülmektedir. Fethiye içerisindeki en eski yerleşim merkezi olarak bilinen Antik kent, yüzyıllar büyük bir özenle korunmaktadır. Likya ve Karia sınırında bir kıyı kenti olarak karşımıza çıkan Telmessos Antik Kentin isminin Apollo'nun oğlu Telmessos'tan geldiği rivayet edilmektedir. 

GÖCEK'E NASIL GİDİLİR?

  • İstanbul ve Göcek arasında yaklaşık olarak 708 kilometre mesafe bulunmaktadır. Eğer özel aracınız ile Göcek'e gitmeyi düşünürseniz; Osmangazi Köprüsü üzerinden Balıkesir, Akhisar, İzmir, Aydın ve Muğla rotasını takip edebilirsiniz. Ardından Fethiye güzargahı üzerinde yer alan Göcek'e toplamda 9 saatlik bir yolculukla ulaşmanız mümkündür.
  • Karayolunu kullanarak şehirlerarası otobüslerle de Göcek'e gitmek mümkündür. Ortalama 195,00 TL olan otobüs biletlerinizi aldıktan sonra; yaklaşık olarak 13 saat 4 dakika sürecek bir yolculukla Göcek'e ulaşılabilir.
  • Göcek'e hava yoluyla gitmeyi düşünüyorsanız; İstanbul Havalimanı veya Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Dalaman Havaalanına gitmeniz gerekmektedir. Göcek, Dalaman Havaalanına ortalama 17 kilometre mesafede yer almaktadır. Tahmini olarak İstanbul'dan Dalaman'a ulaşmak için uçak bileti fiyatları 171,99 TL olmakla beraber; 1 saat 15 dakikalık bir yolculuk süresi bulunmaktadır.

 

İLİŞKİLİ HABER

Mutfaktaki yanmış yağ kokusu nasıl çıkar? Yanmış yemek kokusunu gideren 7 hızlı çözüm

İLİŞKİLİ HABER

Makrome duvar süsü nasıl yapılır? Makrome ipinden duvar dekorasyonu

İLİŞKİLİ HABER

Şehirler arası seyahatte PCR testi zorunlu mu? PCR testi kaç gün geçerli, kimlere zorunlu?

BİR YORUM YAPIN 0