Sofrada kullanılan renklerin iştah açma ve kapatma konusunda etkisi olabileceğine değinen Uzman Psikolog ve Psikoterapist Yeme Bozuklukları Danışmanı Yelda Başaran “Hep kızlara yakıştırılır ama eğer ki iştahınızın kapanmasını istiyorsanız yemeğinizi pembe tabaklarda pembe bir ortamda yiyebilirsiniz” dedi.

Uzman Psikolog ve Psikoterapist Yeme Bozuklukları Danışmanı Yelda Başaran, zayıflamak isteyenler için psikolojik destek ve motivasyon listesine yer veren bir kitap hazırladı. Hazırladığı bu listeye renkleri de ekleyen Başaran, şu bilgilere yer verdi:

“Hangi renkler iştah açar hangi renkler kapatır. Mesela pembe antidepresan bir renktir. Hep kızlara yakıştırılır ama eğer ki iştahınızın kapanmasını istiyorsanız yemeğinizi pembe tabaklarda pembe bir ortamda yapabilirsiniz. Yeşilde iştah kapatır, sağlığın rengidir. Mavi de iştah kapatır. Ama kırmızı iştahı açar. Çünkü adrenalin bir renktir. Kahverengi de iştahı açar. İştahınızın açılmasını istiyorsanız kırmızı, sarı turuncuya yakın olun. Kapanmasını istiyorsanız pembeye, yeşile ve mavi birazcık ta mora yakın olun. Yemek reklamlarına baktığımız zaman genelde hep kırmızı, sarı, kahverengidir. Sağlığın rengine baktığınız zaman genelde yeşil, beyazdır. Mor dengenin rengidir."

 

"YUMRUĞUNUZ KADAR YEMELİSİNİZ"

Yelda Başaran, kendisine danışanları tarafnıdan en çok sorulan sorunun, “Ne kadar yemek yemeliyiz?” olduğunu belirterek, bu soruya her zaman “Bir yemeğe oturduğunuz zaman ne kadar yiyeceğinizden bahsediyorum. Bana bu soru sorulduğunda, ‘yumruğunuz kadar yiyeceksiniz’ diyorum. Çünkü mideniz yumruğunuz kadardır” cevabını verdiğini ifade etti.

Yeme içmede dengenin de önemine de değinen Başaran, baklava kebap gibi kolay kilo aldıracak yiyeceklere karşı ise kahve önerisinde bulundu. Yemek öncesi ve arasında içilecek kahve ile yeme konusunda dengenin sağlanabileceğini kaydeden Başaran, şunları ifade etti:

“ O yüzden kitabımın en önemli mesajı azı karar olmalı dengeyi bulmalıdır. O yüzden bir terazi diyetim var benim. Her şeyde dengeyi kurmalıyız. Kahvenin tokluk hissi özelliği var. Önünüze baklava verildiğinde mutlaka önce şekersiz bir kahve isteyin. Kahvenizi içtikten sonra 20 dakika o yemeği yememeye çalışın. Çünkü zihne tokluk hissi 20 dakikada gidiyor. Ondan sonra ufak ufak yemeye başlayabilirsiniz”

İLİŞKİLİ HABER

Elma kabuğu çayının faydaları nelerdir? Elma kabuğu çayı nasıl yapılır?

İLİŞKİLİ HABER

İslamda temizliğin önemi nedir? Temizlik ile ilgili ayet ve hadisler

BİR YORUM YAPIN 0