ATV ekranlarına damga vuran "Kuruluş Osman" dizisi sürükleyici konusuyla dizi severlerden büyük beğeni topluyor. Geçmişin atmosferini gözler önüne seren dizinin çekim yerleri ise herkes tarafından merak ediliyor. Peki Kuruluş Osman nerede çekiliyor? Kuruluş Osman platosu nerededir? Kuruluş Osman hangi şehirde çekiliyor? İşte merak ettiğiniz tüm cevaplar...

Tarihin derinliklerini gözler önüne seren konusu ve güçlü oyuncusu kadrosuyla ilgi odağı haline gelen Kuruluş Osman, her detayıyla seyircileri ekran başına kilitliyor. Dönemin dokusunu yansıtan özel dikim kıyafetler ve oyuncuların benimsediği benzersiz imajlarla dikkatleri üzerine çeken dizinin çekimlerinin gerçekleştirildiği yerler ise herkes tarafından merak konusu haline geldi. Her çarşamba reyting rekorları kıran dizinin çekildiği yerlere gelin birlikte göz atalım.

İLİŞKİLİ HABERAziz dizisi nerede çekiliyor? Aziz dizisi konusu, oyuncuları kimlerdir?

KURULUŞ OSMAN KONUSU NEDİR?

"Kuruluş Osman" dizisi, 13. yüzyılda geçen bir olay örgüsünü ele almaktadır. Kayı Bey'i Ertuğrul Gazi'nin oğlu Osman Bey'in bir devlet kurmak için verdiği mücadeleler ve yaşadığı sıkıntılı süreçler dizinin ana temasını oluşturmaktadır. Ertuğrul Bey'in bir uç beyi olarak çıktığı yolculuğun devamının anlatıldığı Kuruluş Osman'da toprakların bir vatan yapma mücadelesi gözler önüne serilmektedir.

Kuruluş Osman

KURULUŞ OSMAN OYUNCULARI KİMLER?

Ünlü oyuncu Burak Özçivit'in Osman Gazi karakterine hayat verdiği "Kuruluş Osman" dizisinin oyuncu kadrosunda Nurettin Sönmez, Ragıp Savaş, Emre Basalak, Özge Törer, Buse Arslan Akdeniz, Açelya Özcan, Yiğit Uçan, Burak Çelik, Çağrı Şensoy, Celal Al, Tolga Akkaya, Atilla Güzel, Yeşim Ceren Bozoğlu, Erkan Avcı, Seçkin Özdemir, Ahmet Yenilmez, Cüneyt Arkın, Tamer Yiğit, Seray Kaya, Emin Gürsoy ve Kanbolat Görkem Arslan gibi yıldız oyuncular yer almaktadır.

Kuruluş Osman oyuncuları

Dizinin üçüncü sezonunda ise Serhat Kılıç, Yıldıray Şahinler, Rüzgar Aksoy, Şeyma Korkmaz, Serdar Kayaokay, Melis Gürhan, Gizem Kala, Can Bartu Arslan, Serhat Parıl, Oğuzhan Karbi, Serdar Akülker, Rıdvan Uludaşdemir, Burak Alp Yenilmez, Recep Çavdar, Yiğit Esen ve Ali Karaağaç gibi 16 yeni oyuncu daha kadroya dahil oldu.

Kuruluş Osman dizisi

Bozbağ Film imzalı Kuruluş Osman'ın yönetmen koltuğunda Ahmet Yılmaz otururken; senaristliğini ise Mehmet Bozdağ yapmaktadır. 

Kuruluş Osman dizisi Burak Özçivit

KURULUŞ OSMAN NEREDE ÇEKİLİYOR?

Kuruluş Osman dizisinin çekimleri İstanbul ilinin Beykoz ilçesinde gerçekleştirilmektedir. Öncesinde 300 dönümlük bir plato üzerinde bulunan çekim alanında kale, han, cami ve kiliseler yer almaktadır.

Kuruluş Osman dizisi çekim yerleri

Üçüncü sezon için çekim alanlarında da değişikliğe gidilen dizide, Kayı Obası baştan aşağı yenilendi. Ayrıca Osman Bey için 500 metrekarelik devasa boyutlarda yeni bir otağ kuruldu. 3 kısımdan meydana gelen bey makamı 200 metrekare, iki oda ise 300 metrekare olacak şekilde kuruldu. Bey makamında 4 ahşap direk bulunurken otağın ise toplamda 5 ayrı ahşap kapısı vardır.

Kuruluş Osman Kayı Obası

Otağın iç kısmında ahşap kaplamalara ve el boyamalarına yer verildi. Bunun yanı sıra; 12 ve 10'ar metre çapındaki 500 metrekare boyutundaki halılar da dizi için özel olarak dokunarak sette yer almıştır. Kayı Obası haricinde Turgut Bey için de 25 çadırdan oluşan yeni bir oba da kuruldu.

Kuruluş Osman dizisi platosu

Set içerisinde yer alan kale, şehir ve obalar 250 kişilik bir sanat ekibi tarafından yapıldı. 50 bin ton özel işlemeli taş, 20 ton demir, 1000 metreküp kereste ve tomruk, 500 metreküp strafor ve 15 ton boyatiner inşa edilen yerler için özel olarak kullanıldı.

Harmankaya Kalesi ve şehri, yeni sezona özel 20 bin metrekare alan üzerine kuruldu. Burada çeşitli çarşı, dükkanlar, kilise, kale evleri, surlar ve kulelere yer verildi. Bilecik Tekfur Sarayı ise 5 bin metre kapalı alanda saray, kabul salonu ve odaları olacak şekilde yeni yapılırken; Söğüt ve İnegöl Kalesi gibi alanlar da genişletildi. 

İLİŞKİLİ HABER

Hanımeli çiçeğinin faydaları nelerdir? Hanımeli çiçeği nasıl kullanılır?

İLİŞKİLİ HABER

Petra Antik kenti nerede, nasıl gidilir? Petra Antik Kenti özellikleri

İLİŞKİLİ HABER

Üniversite öğrencileri için kombin önerileri!

BİR YORUM YAPIN 0