Abant nerede? Abant'a nasıl gidilir? Abant'ta ne yenir? Abant'ta gezilecek yerler

Dört bir yanı doğa harikası olan ülkemizin en gözde yerlerinden biri olan Abant, sonbahar aylarının gelişiyle eşsiz bir güzelliğe büründü. Sakin ve huzurlu bir rotanın anahtarı olan Abant'ta sevdiklerinizle yıllar sonra dahi hatırlayacağınız bir tatil yapabilirsiniz. Peki Abant nerede? Abant'ta gezilecek yerler nerelerdir? Abant'ta ne yenir? Abant'a nasıl gidilir? İşte merak ettiğiniz her şeye haberimizde...

Göz alıcı kızıllığıyla içimizi ısıtan sonbahar mevsimi doğayı keşfetmek için eşsiz bir zaman dilimini gözler önüne seriyor. Bu dönemde Türkiye'nin doğasına kucak açabileceğiniz gezi rotaları oluşturabilirsiniz. Özellikle tertemiz havasıyla her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste kapılarını aralayan Bolu tam da aradığınız yer! Hem İstanbul'a yakın olması hem de huzur veren havasıyla ziyaretçilerine hoş anlar yaşatan Bolu'da Abant mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Gelin, yemyeşil manzaralarıyla gününüze neşe katacak Abant'ı birlikte adım adım keşfedelim.

Yedigöller Milli Parkı nerededir, nasıl gidilir? Yedigöller Milli Parkı özellikleriİLİŞKİLİ HABERYedigöller Milli Parkı nerededir, nasıl gidilir? Yedigöller Milli Parkı özellikleri

ABANT NEREDE?

Abant, İstanbul'a yakın olmasından dolayı pek çok kişinin gezi rehberinde ilk sıralarda yer almaktadır. İstanbul'a yaklaşık 280 kilometre uzaklıkta yer alan Abant, Bolu'nun Mudurnu ilçesine bağlıdır. Şehir merkezinin 34 kilometre güneybatısında yer alan Abant, günü birlik geziler için de oldukça ideal bir konumdadır. 

Abant

Abant

ABANT'TA GEZİLECEK YERLER

Yeşilin kahverengi, sarı, turuncu, kırmızı ve mavi ile buluştuğu Abant'ta adeta bir yağlı boya tablosuna bakıyor gibi hissedebilirsiniz. Her yanında ayrı bir güzelliğe ev sahipliği yapan Abant'ta göl kenarında piknik yapabilir ya da sessiz bir yürüyüşle yoğun tempodan uzaklaşabilirsiniz. 

Abanttan kareler

Abanttan kareler

Abant'a gelirseniz mutlaka yakınlarda yer alan Örmeci Yaylası, Sinekli Yaylası, Samandere Şelalesi ve Güzeldere Şelalesini görmelisiniz.

Abantta gezilecek yerler

Abantta gezilecek yerler

Sonbaharın ortasında olduğumuz şu günlerde Aralık bizlere uzaklardan göz kırpıyor. Eğer Abant'a Aralık ayında gitmeyi planlarsanız; her yıl 13 Aralık'ta düzenlenen Hamsi Festivali'ne gidebilirsiniz.

Kış aylarında Abant

Kış aylarında Abant

Her yaş grubuna hitap eden etkinliklerle eğlenceli anlara ev sahipliği yapan festivalde Karadeniz'e özgü halk oyunlarını izleyebilirsiniz. 

Kış mevsiminde Abanttan kareler

Kış mevsiminde Abanttan kareler

ABANT GÖLÜ

Bolu'nun 35 kilometre güneybatısında yer alan Abant Gölü, yer altında meydana gelen tektonik çöküntüler sebebiyle büyük taş blokların vadiyi doldurmasıyla şuan ki haline kavuşmuştur. 1350 metre yükseklikte yer alan göl, Abant Dağları üzerindedir.

Abant Gölü

Abant Gölü

Yer altı suları ile beslenen gölün çevresinde pek çok bitki türüne rastlanmaktadır. Özellikle sarıçam, karaçam, kayın, meşe, kavak, dişbudak, gürgen, söğüt, ardıç ağaçları ve ormangülü, ılgın, fındık, muşmula, papazkülahı, alıç, çobanpüskülü, kuşburnu, eğrelti, böğürtlen, çilek, nane, ahududu, sarmaşık, ısırgan ve atkuyruğu gibi pek çok ağaç ve bitki türü gölü çevrelemektedir. 

Abant Gölünün özellikleri

Abant Gölünün özellikleri

Öte yandan gölün çevresinde pek çok balık türünü de görebilirsiniz. Dilerseniz burada yılın belirli dönemlerinde ücret karşılığı olta ile balık tutabilirsiniz. 

Abant Gölünde balık tutmak

Abant Gölünde balık tutmak

Abant gölüne gelirseniz; yanınıza çadır almayı da unutmayın!

Çadır tatili

Çadır tatili

Burada kamp alanlarından faydalanarak kamp yapabilirsiniz. Özellikle Samat Yaylasının yakınlarında büyük bir kamp alanı bulunmaktadır. 

Samat Yaylası

Samat Yaylası

Abant Gölüne yolunuz düştüyse gölün girişinde yer alan Köy Pazarına uğrayarak yöre halkının yaptığı ürünlerden satın alabilirsiniz. Dağ reçelleri, çeşit çeşit peynirler, mis kokulu tereyağı ve el emeği erişteler... Her biri sizlere adeta lezzet şöleni yaşatacak.

Abantta ne yenir?

Abantta ne yenir?

ABANT TABİAT PARKI 

Muhteşem bir güzelliği gözler önüne seren Abant Gölü aslına bakarsanız 1200 hektarlık bir alanı kapsayan Abant Tabiat Parkı içerisindedir. Yeşil bir orman denizini anımsatan tabiat parkı 1988 yılından itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altındadır. 

Abant Tabiat Parkı

Abant Tabiat Parkı

Abant Tabiat Parkı doğa tutkunları için adeta biçilmiş bir kaftan niteliğinde olmakla beraber burada sakin ve huzur dolu yürüyüşler yapabilirsiniz. Eğer fotoğrafçılıkla ilgileniyorsanız harika kareleri objektifinizden görmeniz de mümkün.

Abant Tabiat Parkından kareler

Abant Tabiat Parkından kareler

ABANT'TA NE YENİR?

Yemekleriyle de büyük üne sahip olan Bolu Abant'a giderseniz; mutlaka Ovmaç Çorbası, Çantıklı pide, Kedi batmaz, Kaldırık dolması, Mengen pilavı ve Kara Kabak Tatlısını tatmanızı öneririz. 

Abant lezzetleri

Abant lezzetleri

Abant'ın temiz havasında kahvaltı yaparken sıcacık çay eşliğinde Kabaklı Gözleme denemeden dönmeyin derim!

Abantta yapılacaklar listesi

Abantta yapılacaklar listesi

ABANT'A NASIL GİDİLİR? BOLU'DAN ABANT'A NASIL GİDİLİR?

İstanbul ve Abant arası yaklaşık 281,8 kilometre olmakla beraber; özel aracınızla ortalama 4 saat 7 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ancak dilerseniz otobüs seferlerinden de yararlanarak Abant'a gidebilirsiniz. Otobüs seferlerinden faydalanarak Abant'a gitmek için öncelikle Bolu'ya ulaşmanız gerekiyor. Bunun için minimum 140,00 TL'ye alacağınız otobüs bileti ile yaklaşık 4 sat 37 dakika içerisinde Bolu'ya ulaşabilirsiniz. Sonrasında şehir merkezinden 22 Numaralı halk otobüslerine binerek ya da taksi aracılığıyla Abant'a gidebilirsiniz. 

Abanta nasıl gidilir

Abanta nasıl gidilir

Yatak odası dekorasyonu nasıl yapılır? Yatak odası dekorasyonunda farklı dekorasyon önerileri

İLİŞKİLİ HABER

Yatak odası dekorasyonu nasıl yapılır? Yatak odası dekorasyonunda farklı dekorasyon önerileri
Sonbahar şıklığına yakışan 4 farklı kombin önerisi

İLİŞKİLİ HABER

Sonbahar şıklığına yakışan 4 farklı kombin önerisi

BİR YORUM YAPIN 0