Kasım ayında gezilecek yerler arasında en üst sıralarda yer alması gereken Kaz Dağları, tertemiz havasıyla ruhunuzu dinlendirecek. Peki, Kazdağları nerede? Kazdağlarına neden Kazdağı denir? Kazdağlarına nasıl gidilir? Kazdağlarının neyi meşhur? Kazdağları özellikleri nelerdir? Kazdağlarında ne yapılır? Kazdağları Milli Parkında neler yapılır? İşte merak ettiğiniz tüm cevaplar...

Sonbaharın en güzel ayı olan kasımda doğa, göz okşayan güz renklerini tüm ihtişamıyla sergiliyor. Ağaçlar ve sulardaki turuncu yansımalar diğer mevsimlerde göremeyeceğiniz bir güzelliğe bürünüyor. Bu güzel mevsimde kapalı mekanları geride bırakarak doğanın içinde vakit geçirmek belki de yapabileceğiniz en güzel aktivite. Tertemiz havası ve huzur veren atmosferiyle ilgi odağı haline gelen Kazdağları, seyahat severler için eşsiz bir tatili altın tepside sunmaktadır. Dilerseniz çocuklarınız ve dostlarınızla Kazdağları'nda vakit geçirebilir ya da doğayla baş başa kalabileceğiniz ufak zaman dilimleri oluşturabilirsiniz. Gelin, birlikte tam bir oksijen deposu olan Kazdağları'na doğru uzanan bir yolculuğa çıkalım.

KAZDAĞLARI NEREDE?

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste kapılarını aralayan Kazdağları, Türkiye'nin en göz alıcı yerlerinden biri olarak görülüyor. Marmara ve Ege Bölgeleri sınırları içerisinde bulunan Kazdağları, Çanakkale ve Balıkesir il sınırlarında oldukça geniş bir alana yayılmaktadır. 

KAZDAĞLARINA NEDEN KAZDAĞI DENİR?

İda Dağı olarak da isimlendirilen Kazdağları, antik dönemden beri pek çok efsaneye de konu olmuştur. Homeros'a göre İda, "Bin pınarlı, çok pınarlı, hayvanı ve bitkisi bol olan yer" anlamını taşımaktadır.

M.Ö. 2000'lere kadar uzanan köklü tarihiyle önemli bir cazibe merkezi olan Kazdağları'nı özel kılan unsurlardan biri de Alplerden sonra oksijen miktarının en fazla olduğu yerdir. Bundan dolayı bölge zengin bir bitki örtüsünü gözler önüne sermektedir.

KAZDAĞLARININ NEYİ MEŞHUR? KAZDAĞLARI ÖZELLİKLERİ 

Kaz Dağlarının doğusunda Eybek Dağı, batı bölümünde Dede Dağı, orta alanda Kazdağı ve Kuzeydoğuda ise Kocakatran ve Gürgen Dağı yer almaktadır. Kaz Dağlarının en yüksek tepesi 1.774 metre olmakla beraber; güneyde kalan alanı Edremit Körfezi ile çevrilidir. Bölge aynı zamanda Edremit ve Ayvalık ilçelerinin yanı sıra; Akçay, Altınoluk, Küçükkuyu ve Zeytinli beldelerine olan yakınlığıyla da bilinmektedir.

Oksijen açısından zengin bir alan olan Kazdağları, 1994 yılında Milli Park unvanını almıştır. Koruma altına alınan Kaz Dağları ortalama 800'den fazla bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Meşe, gürgen, kayın, kestane ağaçlarının bolluğuyla göz kamaştıran bir doğaya sahip olan bölgenin Kazdağı çayı oldukça meşhurdur.

KAZDAĞLARINDA NE YAPILIR?

Yeşilin tam merkezi olan Kazdağları'na doğru bir gezi rotası oluşturduysanız mutlaka görmeniz gereken yerler şöyle;

  • Sarıkız Türbesi
  • Kaz Dağları Köyleri
  • Kaz Dağları Milli Parkı
  • Zeytinyağı Müzesi
  • Sütüven Şelalesi

SARIKIZ TÜRBESİ

Kazdağları'nın en yüksek noktası olarak bilinen Sarıkız Tepesi'nde yer alan Sarıkız Türbesi, Kazdağları'na gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. 1700 metre yükseklikte konumlandırılan türbe, etkileyici hikayesiyle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. 

KAZDAĞLARI KÖYLERİ

Kazdağları'nda yer alan köyler, adeta bir masalın içinden fırlamış dokusuyla göz alıcı bir güzelliği gözler önüne serer. Organik ve doğal el emeği ürünlerin satıldığı köylerde alışveriş yapabilir ve tarihi evlerin arasında huzur dolu yürüyüşler yapabilirsiniz.

Kazdağları'nda yer alan Yeşilyurt, Nusratlı, Zeytinli, Adatepe, Tahtakuşlar, Mehmetalan, Küçükçetmi, Beyoba, Eski Güre, Kıraçoba, Çamlıbel ve Arıklı isimli 12 köy arasında en meşhur olan ise Adatepe Köyü'dür. 

Çanakkale'nin Küçükkuyu beldesinde bulunan Adatepe Köyü, 1980'li yıllarda evlere yapılan restorasyon çalışmalarıyla turistik bir merkeze dönüşmüştür.

KAZ DAĞLARI MİLLİ PARKI

Yeşil orman denizini anımsatan Kazdağları Milli Parkı, doğayla iç içe olmak isteyenler için muazzam bir fırsat oluşturuyor. Burada sakin yürüyüşler yapabilir, bisiklet sürebilir ya da kamp macerası yaşayabilirsiniz.

Bölge milli park statüsüne sahip olduğundan dolayı dilediğiniz yerde kamp yapmanız mümkün değil. Bundan dolayı Hızır Kamp Alanı, Akaleos Kamp Alanı, Endes Kamp Alanı ve Çamlaraltı Kamp Alanı gibi popüler kamp yerlerinden birini tercih edebilirsiniz. 

ZEYTİNYAĞI MÜZESİ

Adatepe Köyü'nde yer alan Zeytinyağı Müzesi, geçmiş yıllarda sabun fabrikası olarak hizmet veriyordu. Yapılan restorasyon çalışmaları sonrasında 2001 yılında Zeytinyağı Müzesi'ne dönüştürülen yer, haftanın her günü ziyaretçilerine kapılarını aralıyor.

Tarihi antik zamanlara giden ve hala daha değerini hala koruyan zeytinyağının hikayesini anlatan müzede çok şaşıracağınız bilgilerle karşılaşacaksınız!

SÜTÜVEN ŞELALESİ

Sarıkız Yaylası'nda yer alan Sütüven Şelalesi, yemyeşil doğanın içerisinde akan şırıl şırıl sularıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Balıkesir'în gözdesi haline gelen şelale ismini "tüvmek" fiilinden almıştır.

Sıçramak anlamına gelen "tüvmek" ve "su" kelimelerinin birleşimi olan Sütüven Şelalesi, sıçrayan su demektir. 17 metre olan şelalenin deniz seviyesinden yüksekliği ise 798 metredir. 

KAZDAĞLARINA NASIL GİDİLİR?

  • İstanbul ve Kazdağları arasında yaklaşık olarak 500 kilometre mesafe bulunmakla beraber özel araçla gitmek isterseniz ortalama 7 saat süren bir yolculuk yapmanız gerekiyor. 
  • Eğer otobüs seferlerinden faydalanarak Kazdağları'na ulaşmak istiyorsanız; İstanbul'dan Balıkesir Akçay'a giden otobüslere ortalama 140 TL'ye satın alabileceğiniz otobüs biletleri ile 7 saat 20 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Sonrasında Akçay otogardan minibüs kullanarak Zeytinli'ye geçmelisiniz. Sonrasında Kazdağları'na taksi kullanarak kısa sürede gidebilirsiniz. 

İLİŞKİLİ HABER

Kasım ayında ev dekorasyonu nasıl yapılır?

ETİKETLER

BİR YORUM YAPIN 0