Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm yıl dönümü olan 10 Kasım, Türk milleti için oldukça özel bir gündür. Bu özel günde Atatürk'ü anmak için Anıtkabir'e gidebilirsiniz. Peki, Anıtkabir nerede? Anıtkabir'e nasıl gidilir? Anıtkabir ziyaret saatleri nasıldır? Anıtkabir'in kaç girişi var? Anıtkabir'in özellikleri nedir? 10 Kasım'da ziyaret edilecek yerler nerelerdir? 10 Kasım'da nereye gidilir? İşte cevaplar...

Kasım ayının en acı ve en hüzün dolu günü olan10 Kasım, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün yaşamını yitirdiği gündür. Türkiye'nin Cumhuriyeti'nin kurucusu olan Ata'mızın ölüm yıl dönümünde anlamlı ziyaretler gerçekleştirebileceğimiz bir gezi rotası oluşturabiliriz. Hem Atatürk'ü anmak hem de tarihin derinliklerinde yolculuk yapmak için aileniz ve dostlarınızla bugünü anlamlı bir hale getirmek sizin elinizde. Gelin, 10 Kasım'da ziyaret edilebilecek en değerli yer olan Anıtkabir'i baştan sona adım adım keşfedelim.

ANITKABİR NEREDE?

Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistin akın akın ziyaret ettiği Anıtkabir, Türkiye'nin başkenti Ankara'da yer almaktadır. Çankaya ilçe sınırlarında yer alan Anıtkabir, Anıttepe ya da Rasattepe olarak isimlendirilen alanda konumlandırılmıştır. Bunun sebebi ise Atatürk Ankara'da yaşadığı yıllarda Rasattepe'yi gezmeye geldiği sırada "Burası ne kadar güzel bir anıt yeridir." ifadelerini kullanmıştır. Bundan dolayı Anıtkabir'in yerinin belirlenmesinde bu önemli bir etkendir.

ANITKABİR NE ZAMAN YAPILDI?

Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938 yılında hayatını kaybettiğinde herkes tarafından ona layık olacak bir anıt mezar inşa edilmesi istendi. Bundan dolayı 1941 yılında düzenlenen yarışmada pek çok ülkeden onlarca proje yarıştı. Prof. Dr. Emin Onat ve Doç. Dr. Orhan Arda'nın imzasını taşıyan projenin kabul edilmesiyle 1953 yılında Anıtkabir'in inşası tamamlanmıştır.

ANITKABİR'İN MİMARİSİ VE ÖZELLİKLERİ

Türkiye'de 7'den 70'e herkesin tek yürek olduğu Anıtkabir, kesme taş malzemenin ağırlıklı olarak yer aldığı ve simetrinin önem verildiği etkileyici bir mimariyi gözler önüne sermektedir. Hem Osmanlı dönemine ait ögelerin hem de Selçuklu taş işçiliği motiflerinin gözler önüne serildiği Anıtkabir, toplamda 750 bin metrekarelik bir alanda konumlandırılmıştır.

Anıtkabir'in yer aldığı bölüme gitmek için ilk olarak yüksekliği 4 metre olan ve 26 tane basamağı bulunan merdivenleri çıkmanız gerekiyor. Girişte yer alan basamakların 26 tane olmasının sebebi ise 26 Ağustos'taki Büyük Taarruza ithafen düşünülmüştür. 

Anıtkabir'in en dikkat çeken yerlerinin başında Aslanlı Yol gelmektedir. 262 metre uzunluğundaki Aslanlı Yolun her iki yanında oturmuş pozisyonda 24 aslan heykeli yer almaktadır. Kuvvet ve sükuneti sembolize eden aslan heykelleri, Türkiye'nin en değerli mimarlarından biri olan Hüseyin Anka Özkan tarafından yapılmıştır. 24 aslan olmasının sebebi ise 24 Oğuz boyunu vurgulamak içindir. 

Aslanlı yolun sonunda ise "Tören Meydanı" olarak isimlendirilen bir alan karşımıza çıkıyor. TBMM ve Ankara Kalesi'nin kesişim noktasında bulunan Tören Meydanı'nın mozoleye uzaklığı 1920 metre olarak hesaplanmıştır. Bu bir tesadüften çok daha ötesi; TBMM'nin kuruluş tarihi 1920'yi simgelemektedir. 

Tören meydanından sütunlu mozoleye gitmek için 42 adet basamak çıkmanız gerekiyor. Bunun sebebi ise Atatürk'ün cumhuriyeti ilan ettiği tarihte 42 yaşında olmasından kaynaklanmaktadır.

Her biri farklı özelliğe sahip kulelerin bulunduğu Anıtkabir, bütünleyici mimarisiyle görenleri kendisine hayran bırakıyor. Tam bir mimari harika olan kulelerin isimleri ise şu şekildedir: Hürriyet, Mehmetçik, Barış, 23 Nisan, Misak-ı Milli, İnkılap, Cumhuriyet, Müdafa-i Hukuk.

ANITKABİR ZİYARET SAATLERİ

Ziyaret saatleri değişkenlik gösteren Anıtkabir'e 01 Kasım - 31 Ocak tarihleri arasında gitmeyi düşünürseniz; saat 09:00 ve 16:00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

ANITKABİR'E NASIL GİDİLİR?

İstanbul'dan Anıtkabir'e gitmeniz için öncelikle Ankara'ya ulaşmanız gerekiyor. Havayolları ve karayollarını kullanarak yaklaşık 453 kilometrelik bir yolu tamamlayabilirsiniz. Eğer özel aracınız ile Anıtkabir'e gitmek isterseniz ortalama 4 saat 38 dakika sürecek bir yolculukla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

  • Otobüs seferlerinden faydalanarak Ankara'ya gitmek istiyorsanız; minimum 70 TL'ye satın alabileceğiniz otobüs bileti ile 6 saat 32 dakika içerisinde Ankara'da olabilirsiniz. 
  • Hava yolları ile Ankara'ya ulaşmak için de; İstanbul Havalimanı ya da Sabiha Gökçen Havalimanından ortalama 230 TL'ye alabileceğiniz uçak bileti ile 1 saat 5 dakika içerisinde Esenboğa Havalimanına ulaşabilirsiniz.

Ankara'ya geldikten sonra Çankaya'da yer alan Anıtkabir'e gitmek için otobüs, dolmuş, Ankaray ya da taksi gibi ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz.

BİR YORUM YAPIN 1

zorbey 2 ay önce

neden camilerde mevlütler okunmuyor,fakirlere yada hepberaber yemekler yenilmiyor,neden topragina su dökemiyoz neden bas ucunda dualar edemiyoz,neden atamiz icinCHP zihniyetinden gidiyoz,nedeni belli atamizi kabul etmemizi istemiyorlar,biz atamizin yolunda ölürüz bir dakikali saygi durusu yetermi atmiz icin,soruyorum.