Her derde deva olan arı sütüne yoğun ilgi!

Her hastalığa karşı gösterdiği savaşla anılan arı sütü, kilosunun 10 bin TL'yi bulmasıyla üreticiler sahteciliğe karşı uyarıda bulundu. Doğurganlığı dahi arttırdığını, insan vücudunu yedinlediğini bel,irten üreticileri Mehmet Durgut ve Metin Kaya bu işi yapmaktan çok mutlu olduklarını belirtti.

Eylül ayından Mayıs ayına kadar sağımı gerçekleştirilen arı sütü odak noktası haline geldi. Her derde deva olarak bilinen arı sütü, Türkiye'de yılda yaklaşık 30 ton tüketiliyor. 3 ton civarlarında yurt dışından temin edilen arı sütü, yılda 100 kilo süt üreten arıcılar yurt içinden ve yurt dışından yoğun taleple gören ürünü kısa sürede satıyor. Bahar ayının gelmesiyle, arıcıların işleri de başlamış oldu. Kovanlardan gram gram sağımı yapılan sütün kilosu, 10 bin liradan alıcı bulunurken fabrikadaki işlerini bırakıp bu işe giren Mehmet Durgut ve Metin Kaya yılda 100 kilogram üretmeyi başardı.

mehmet durgut ve metin kaya

mehmet durgut ve metin kaya

İŞİMİZİ BIRAKIP BU İŞİ YAPMAYA BAŞLADIK

Fabrikadaki işini bırakıp, arı sütü işini yapmaya başladığını ifade eden Mehmet Durgut, "Arı sütü üretimimiz başladı. Biz 300 kovanla üretim yapıyoruz. Biz burada 3 aile olarak arı sütü üretiyoruz. Bu işe hobi olarak başladık. Fabrikada çalışırken biz eğitime gittik. Arı sütü üretimini öğrendik. Baştan kendimize kadar ürettik sonra talep gelemeye başlayınca üretimi çoğalttık. Sonra fabrikadaki işimizden ayrılıp bu işi yapmaya başladık. Bu yıl 100 kilo arı sütü almayı hedefliyoruz." ifadesinde bulundu.

arı sütü üretimi

arı sütü üretimi

DOĞURGANLIĞI ARTTIRIYOR

Bu yıl arı sütünün kilosunun 10 bin TL'den satıldığını belirten Durgut "Arı sütünün hücre yenileme özelliği var çocukların gelişimine büyük katkı sağlıyor. Doğurganlık oranını arttırıyor. Ülkemizde yılda 30 ton arı sütü tüketiliyor. Üretim ise 3 ton 27 ton yurt dışından geliyor. Yurt dışından gelen ürünler çok kaliteli değil bu sebepten bizim ürettiğimiz ürünler çok talep görüyor. Çok güçlü bir ürün olduğu için vatandaşlar gram gram alıyor. Yurt içi ve yurt dışına gönderim yapıyoruz. Ürettiğimiz sütü yıl içinde bitiriyoruz. Çoğu talebi karşılayamıyoruz." şeklinde açıkladı.

arı sütü üretimi

arı sütü üretimi

SAHTE ÜRÜNLERE DİKKAT!

Her gün düzenli olarak arı sütü sağımı yaptıklarını belirten Metin Kaya, "Bu işin bir çok aşaması var kovanları hazırladıktan sonra sağım işlemine başlıyoruz. Çok faydalı bir ürün olduğu için çok rağbet görüyor." açıklamasında bulunurken fiyatının fazla olmasından dolayı sahte ürünlerin çok piyasaya sürüldüğünü ve alıcıların dikkat etmesi gerektiğinin altını çizdi.

BİR YORUM YAPIN 0