Türkiye'nin deniz üzerine dolgu yapılarak inşa edilen ikinci havalimanı olan Rize - Artvin Havalimanı, vatandaşların kullanımına açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılışı gerçekleştirilen havalimanı birçok kişi tarafından merak konusu haline geldi. Peki Rize - Artvin Havalimanı nerede? Rize - Artvin Havalimanı özellikleri nedir? İşte aradığınız soruların yanıtı...

Türkiye’nin deniz üzerine dolgu yapılarak inşa edilen ikinci, dünyanın ise beşinci havalimanı olma özelliğini taşıyan Rize - Artvin Havalimanı bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla vatandaşların hizmetine sunuldu. Eşsiz mimarisi ve ileri mühendislik teknolojileriyle hayata geçirilen havalimanı vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü. Bölgenin kültürel ögelerinden izler taşıyan havalimanı hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler ise arama motorlarından hızla araştırma yapmaya başladı. Gelin, Rize - Artvin Havalimanı hakkında bilinmesi gereken tüm detayları birlikte öğrenelim.

İLİŞKİLİ HABER1915 Çanakkale Köprüsü nerede, kaç kilometre? 1915 Çanakkale Köprüsü geçiş ücreti

RİZE - ARTVİN HAVALİMANI NEREDE?

Ülkemizde büyük yankı uyandıran Rize - Artvin Havalimanı, Rize kentinin Pazar ilçesinde yer almaktadır. Rize'ye 34, Hopa'ya 54, Artvin'e 125 kilometre uzaklıkta yer alan havalimanı Doğu Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere ülke turizmine, ticaretine ve üretimine katkı sağlamayı hedefliyor.

RİZE - ARTVİN HAVALİMANI ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Ordu-Giresun Havalimanı'nın ardından deniz dolgusuna yapılan Türkiye'deki ve Karadeniz Bölgesi'ndeki ikinci havalimanı olma özelliğini taşıyan Rize - Artvin Havalimanı, 45 metre genişlik ve 3 bin metre uzunluğundaki pistiyle 3 milyon metrekarelik bir alanı kapsıyor.

Rize - Artvin Havalimanı

32 bin metrekare terminal binası ve diğer destek binaları ile birlikte toplam 47 bin 133 metrekare kapalı alana sahip olan havalimanı aynı zamanda 135 bin metrekareden fazla peyzaj alanını da içerisinde barındırıyor. 

Rize - Artvin Havalimanı özellikleri

3 Nisan 2017'de temeli atılan ve deniz dolgusu üzerine yapılan projede 2 milyon 800 bin metrekarelik deniz dolgusu ve 100 milyon ton taş kullanıldı. Yılda 3 milyon yolcuya hizmet vermesi beklenen projenin inşası ise 5 yılda tamamlandı.

Rize - Artvin Havalimanından kareler

Karadeniz'in kültürel ögelerinden izler taşıyan havalimanında, yöresel mimarinin yansıtıldığı terminal binasının yanı sıra çay bardağı formundan esinlenilerek 36 metre yüksekliğinde bir kule inşa edildi ve Rize çayını tüm dünyaya tanıtmak amacıyla Çay Müzesi'ne de yer verildi.

Çay bardağı formunda kule

448 araç kapasiteli otoparkıyla yolcularına konforu sunmayı temel edinen Rize - Artvin Havalimanı, yalnızca yurt içi değil Doğu Karadeniz, Kafkas ve Orta Doğu ülkeleri arasındaki potansiyel trafikten kaynaklanacak taşımacılık zincirinin de aktarma merkezi olarak önemli bir yer ediniyor.

Rize - Artvin Havalimanına ilk inen uçak

AÇILIŞI CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN GERÇEKLEŞTİRDİ!

Rize - Artvin Havalimanı'nın açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in katılımıyla 14 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleştirildi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Rize Artvin Havalimanı açılışından kareler

Açılış töreni için İstanbul'dan hareket eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler özel uçak "TUR" ile saat 13.20'de, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev de saat 13.45'te Rize'ye giriş yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev

İLİŞKİLİ HABER

100 TL altı ev alışverişi nasıl yapılır? Uygun fiyatlı dekorasyon ürünleri

İLİŞKİLİ HABER

Ormanda yürüyüş yaparken ne giyilmeli? Doğa yürüyüşleri için giyim tüyoları

BİR YORUM YAPIN 0