KADEM 25 Kasım haftasında "Israrlı takip şiddet türüdür ve suçtur" mesajını verdi!

KADEM, bu yıl 25 Kasım haftasında adına yönelik şiddete karşı toplumsal farkındalık oluşturmak için 'Israrlı Takip' konusunu işliyor. Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’ kapsamında hazırladığı kampanyada bu kez “Israrlı takip şiddet türüdür ve suçtur” mesajı verdi.

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN İZLE

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), tüm dünyada varlığını sürdüren kadına yönelik şiddete karşı duyarlılığı artırmak amacıyla düzenlediği kampanyalara bir yenisini daha ekledi. Dernek, kampanyayı önceki yıllarda olduğu gibi zorunlu yayın kapsamındaki bir kamu spotu ile başlattı. "Israrlı takip bir şiddet türüdür ve suçtur" mesajının verildiği kamu spotunda, ısrarlı takibin bu yıl, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nda

suç olarak kabul edildiği hatırlatılıyor. Konu dahilinde, toplumda bir farkındalık oluşturulması hedefleniyor.

KADEM Mütevelli Heyet Başkanı Sümeyye Erdoğan Bayraktar

KADEM Mütevelli Heyet Başkanı Sümeyye Erdoğan Bayraktar

"YASAYA TUTUN"

Başlatılan kampanyayla birlikte;

Failler, ısrarlı takip sırasında suç işlediklerinde, mağdurlara "Yasaya Tutun" sloganı ile yasaların yanlarında olduğu hatırlatılıyor.

Kamu Spotunun yanı sıra saha ve sosyal medya çalışmalarını da içeren kampanyanın basın lansmanı, KADEM’in İstanbul Edirnekapı’daki Kadın Destek Merkezi’nde düzenlendi. KADEM Mütevelli Heyet Başkanı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Saliha Okur Gümrükçüoğlu ve yönetim kurulu üyelerinin katıldığı kampanya tanıtımında, Aile Bakanlığı iş birliği ile hazırlanan ve zorunlu yayın kapsamına alınan kamu spotunun ilk gösterimi yapıldı.

"ISRARLI TAKİP ŞİDDETTİR!"

Yayınlanan tanıtım filminde; fiziki ve dijital takibe uğrayan genç bir kadının hissettiği sıkışmışlık ve dehşet duygusunu, telefon ekranı ve bu ekranı sembolize eden cam engelle anlatıyor. Telefonuna gelen mesaj ve aramaların (ısrarlı takibin), genç kadının duygu dünyasında açtığı yaralar, camdaki çatlaklarla sembolize ediliyor.

"Yasaya Tutun" mesajı ise ısrarlı takibin suç kapsamına girdiği 5237 sayılı TCK’nın camı kırmasıyla veriliyor.

Kampanya tanıtım toplantısında KADEM Mütevelli Heyet Başkanı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, kadına yönelik şiddettin bütün dünyanın ortak sorunu olduğunu belirterek bu kapsamda önemli çalışma alanlarından birinin ak Savunuculuğu olduğunu ifade etti.

Kampanyanın ayrıntılarına da değinen Sümeyye Erdoğan Bayraktar, "Hazırladığımız kamu spotuyla ve sosyal medya içeriklerimizle ısrarlı takibin hak ihlali ve bir şiddet türü olduğuna dikkat çekmek, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununa göre ısrarlı takibin suç kapsamına girdiğini kampanyamız vasıtasıyla herkese duyurmak istiyoruz. Çünkü özellikle son yıllarda kadınların gerek fiziksel gerekse telefon ve sosyal medya üzerinden ısrarlı takibe maruz kaldığını biliyoruz. Hangi yolla olursa olsun ısrarlı takip, kadını korkutan, tedirgin eden, baskı altına alan, huzur ve sükûnunu bozan ve güvenlik endişesi taşımasına yol açan bir eylemdir. Aynı zamanda her ısrarlı takibin, fiziksel şiddete dönüşme potansiyeli taşıdığını da göz ardı etmemek gerekir" şeklinde konuştu.

KADEMde Israrlı Takip Şiddettir konusu işleniyor

KADEMde Israrlı Takip Şiddettir konusu işleniyor

"KADINA YÖNELİK ŞİDDET HERKESİN AHLAKİ VE VİCDANİ MESELESİDİR"

Öte yandan Sümeyye Erdoğan Bayraktar şiddetin çözümü konusuna da, "Bu sorunu sadece kanunlar, yasal düzenlemeler ve cezalarla çözemeyiz. Kadına yönelik şiddet, öncelikle herkesin insani, ahlaki ve vicdani çerçevede yaklaşması gereken bir mesele… Toplum olarak şiddetle mücadele etme, bilinçlenme ve şiddete dayanak çıkan zihniyetin dönüşmesini sağlayacak adımlar atma noktasında sorumluluklarımız var. Kadının insanlık onurunun korunduğu, sevgi ve merhametin hâkim olduğu ilişkiler, güvenli aileler ve sağlıklı nesiller adına, toplumun her bir ferdini şiddete karşı mücadelede sorumlu görüyor ve bu sorumluluğu üstlenmeye davet ediyoruz.  Toplumsal bilinçle, yasal düzenlemelerle, caydırıcı cezalarla, devlet/sivil toplum işbirliğiyle ve en önemlisi de kadın-erkek hep birlikte bu insanlık ayıbının üstesinden geleceğiz" sözleriyle herkesi bu toplumsal sorumluluğu paylaşmaya davet etti.

KADEM'in bu yılki kampanyası, zorunlu yayın kapsamındaki spot filmin yanı sıra saha ve sosyal medya çalışmaları ile gerçekleşecek. Sahada yurt genelinde billboardlar ve dijital ekranlarda gösterimler yapılacak, bunun yanı sıra başta İstanbul olmak üzere toplu taşıma araçlarındaki tutamaçlarda "Yasaya tutun" mesajı verilerek kamu alanında farkındalıklar artırılacak. Genç Kadem gönüllüleri de yasanın önemini hatırlatan uçan balonlarla sokakta olacak.

TÜRKİYE'DE ISRARLI TAKİP SUÇU

Kadına yönelik şiddetin bir türü olan “ısrarlı takip” Türkiye’de 27.05.2022 tarihinden itibaren yeni bir suç tipi olarak 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’na eklendi. Yasaya göre ısrarlı takibin suç teşkil etmesi için;

  • Israrlı bir biçimde bir kimseyi fiziken takip etmek,
     
  • Bilişim sistemlerini,
     
  • Haberleşme yahut iletişim araçlarını veya üçüncü kimseleri kullanarak ısrarlı bir şekilde temas kurmaya çalışmak gibi fiillerinden herhangi birinin gerçekleşmesi gerekiyor.

Israrlı takibin, mağduru ciddi şekilde huzursuz etmesi, konunun yargıya taşınabilmesi için yeterli bir sebeptir.

Israrlı takip suçunu işleyen kişiye, suçun niteliğine bağlı olarak 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası veriliyor.  Bu suçun; çocuğa, ayrılık kararı/boşanılan eşe karşı işlenmesi veya mağdurun okulunu, işyerini, konutunu terk etmesine neden olması yahut hakkında uzaklaştırma kararı verilen fail tarafından işlenmesi halinde ceza, 1 yıldan 3 yıla kadar artırılabiliyor.

KADEM'in önceki 25 Kasım kampanyaları;

KADEM, önceki yıllarda "Sen Varsan Şiddete Yer Yok", "Şiddete Göz Yumma", "Şiddete Hakkın Yok", "Sevgi ile Şiddet Yan Yana Gelmez" gibi kampanyalar düzenleyerek bu uluslararası soruna dikkat çekmişti.

Şiddet bir insanlık suçudur!

İLİŞKİLİ HABER

Şiddet bir insanlık suçudur!

ETİKETLER

BİR YORUM YAPIN 0