En kolay tavuk suyu çorbası nasıl yapılır? Tavuk suyu çorbanın faydaları nelerdir? Kaç kalori

Hastalandığınızda ya da kendinizi halsiz hissettiğinizde pratik bir çorba ile eski halinize geri dönmek ister misiniz? İçerisinde bol vitamin barındıran ve tadı damaklarda kalacak, kaşık kaşık içmek isteyeceğiniz tavuk çorbasının tarifini mutlaka denemelisiniz. Tavuk suyu çorbasının faydaları da bugünkü hazırladığımız yazımızda bulabilirsiniz.

Mevsim geçişlerinde bağışıklık sisteminiz zayıflayarak hasta olmanıza sebep olabilir. Vitaminler, sıcak çaylar,bal ve pekmezler derken vücudunuzu hala halsiz ve kırgın hissediyorsanız bol vitaminli bir çorba şart! Bu çorba vücudun direncini arttırırken aynı zamanda virüslere karşı koruyor. Kaynayan tavuğun hem duyundan hem de tavuklarından yararlanılarak yapılan bu enfes tarifi içtikten sonra hemen ayağa kalkacaksınız. Tam da hastalık mevsiminde tüm vücudunuzu hastalıklardan korumak için bu çorbayı içebilirsiniz. Çok eski yıllardan itibaren büyüklerimizin pişirdiği hasta çorbasının içerisinde tel şehriye ve bol tavuk suyu bulunuyor. Gelin birlikte tavuk çorbasını pişirelim...

En şifalı sarımsaklı tavuk suyu çorbası nasıl yapılır?İLİŞKİLİ HABEREn şifalı sarımsaklı tavuk suyu çorbası nasıl yapılır?

TAVUK ÇORBASI TARİFİ:

MALZEMELER

Tavuk göğsü ya da 2 adet but
2 yemek kaşığı tereyağı
2 yemek kaşığı un
2 yemek kaşığı şehriye
Yarım limon
Tuz
Pul biber
Karabiber
Kekik

hasta çorbası naısl yapılır

hasta çorbası naısl yapılır

YAPILIŞI

Tavuk etini haşladıktan sonra orta büyüklükte didikleyin. Tereyağını tencerede erittikten sonra 2 yemek kaşığı un döküp kavurun.

Daha sonra şehriyeleri koyup haşlanan tavukların suyunu ekleyip karıştırın.

1-2 taşım kaynadıktan sonra yarım limon sıkıp tavukları koyun.

Öte yandan tavada 1 yemek kaşığı tereyağı, tuz, pul biber, karabiber ve kekik ekleyip kızdırıp çorbaya koyun.

Biraz daha kaynattıktan sonra sıcak sıcak servis edebilirsiniz.

TAVUK SUYU ÇORBANIN FAYDALARI NELERDİR?

  • Tavuk suyu çorbası yapılan araştırmalara göre, hastalanan kişilerin vücudundaki su oranın azalmasını engelleyerek virüslerle mücadele etmesinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Hasta olan kişilerin virüslerden ve alerjinin neden olduğu sağlık sorunlarından kurtulması için ilk evrede bol bol tavuk suyu çorba içmesini doktorlar öneriyor. 
  • Vücudun enerjisini dengelemede çok güçlü olan tavuk suyu çorbası, hazırlanırken vitaminli sebzelerle beraber pişirildiğinde ayrıca fayda sağlayacaktır. Organizmadaki savunma mekanizmasına büyük oranda olumlu etkiler bırakan bu çorba, vücuda giren yabancı maddelere karşın adeta bir kalkan oluşturur. 

Üst solunum yolları hastalıklarında daha fazla görülen burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, balgam, vs. gibi belirtilerin azalmasını tavuk suyu yardımıyla azaltabilirsiniz. 

Organik bir tavuktan yapılan çorba, barındırdığı kemik iliği ile sadece kalsiyum değil, fosfor, sülfür, magnezyum ve silisyum gibi bağışıklık arttırıcı birçok faydalı mineral içerir.  Kıkırdak ve kasları kemiklere bağlayan bağ dokularının parçaları da çorbanın besleyici özelliklerine katkı sağlar. Bu sayede besleyici bir özellikte taşımış olduğunu görebilirsiniz.

TAVUK ÇORBASI KAÇ KALORİ? KİLO ALDIRIR MI?

Türk mutfağıyla birlikte hemen hemen her kültürün mutfağında tavuk çorbasının 100 gramında 55 kcal kalori vardır. Orta bir kasede 1 porsiyon tavuk suyu çorbası ise 132 kaloridir. 1 Kase (200gr) Tavuk Suyu Çorbası kilo aldırır mı diye merak ediyorsanız  "kilo aldırmaz ". Ancak içerisinde şehriye ilavesi olduğu için "istediğim kadar yiyebilirim" diye düşünmemelisiniz. 

Busenur Karakaya Yasemin.com - Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumlusu
Yasemin - Busenur Karakaya

Editör Hakkında

2015 yılında Kanal 7 Medya Grubu'nun Haber7.com bünyesinde stajyerlik yaptı. 2016 yılında Haber7.com Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak mesleğe ilk adımını atarak sonrasında İçerik Editörü ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. 2018 yılında yeni kurulan Yasemin.com Kadın Sitesinde önce SEO editörü sonrasında Haber Şefi olarak görev yaptı. 2021 yılında Yasemin.com'un Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumluluğu ünvanını alarak çalışmalarına devam ediyor.

BİR YORUM YAPIN 0