İstanbul Üniversitesi Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren Sankara Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi uzun çalışmalar sonucunda mor sebze-meyvelerin kullanıldığı formül ile mor renginde şeker hastalarının yiyebileceği baklava üretti. Peki mor baklavanın içinde ne var? Mor baklava nasıl yapılıyor? İşte sorunun yanıtı:

Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD) Başkanı Mehmet Yıldırım "Bu baklava ülkemizdeki 7 milyon diyabet hastası için bir müjde. Bu ramazan ayı itibarıyla şeker hastaları çekinmeden baklava tüketebilecek" dedi. "Sankara Mormiks" formülü ile üretilen baklava, şeker hastalarına rahatça baklava yeme fırsatı sunuyor.  Ahududu, incir, kırmızı lahana gibi mor sebze ve meyve özleri sayesinde şekerin hastalardaki negatif etkisini sıfırlayan ve tüketenin şeker oranında herhangi bir yükselmeye yol açmayan yeni formül, tatlı üreticileri tarafından "baklavada çığır açan buluş" olarak nitelendiriliyor.  Yaklaşık 1 yıldır ramazan ayına hazırlandıklarını, tüketimi diyabet, hipertansiyon hastaları dahil daha geniş kitleye ulaştırmak için bilim-sanayi iş birliğinde güzel bir örnek sergilediklerini dile getiren Yıldırım, özellikle paket satışlarla ramazan ayında iyi bir performansa ulaşacaklarını kaydetti.

İLİŞKİLİ HABERÇıtır baklava nasıl yapılır? En kolay çıtır baklava tarifi! Ağızda dağılan çıtır baklava

mor bkalava

İLİŞKİLİ HABER Soğuk baklava nedir? Soğuk baklava nasıl yapılıyor? Soğuk baklavanın püf noktası

MOR BAKLAVA NEREDE SATILIYOR?

Yıldırım, İkitelli’de bulunan Baklavacı Mehmet Yıldırım isimli üretim ve satış noktasında da bu ürünün satışına başladıklarını, ürünün sektöre yayıldığını sözlerine ekledi.

Kara, Türklerin Japonlara kıyasla daha az ömürlü olduğunu ancak her geçen gün Türkiye’de yaşam süresinin uzadığını kaydederek şu ifadeleri kullandı: “Ancak uzamış hayatımızda da böbrek yetmezliği, diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıklarla boğuşuyor ve verimsiz yaşıyoruz. Eğer bu mikro besinleri günlük hayatımıza dahil edebilirsek hem daha uzun hem de hastalıksız yaşayacağız. Bu anlamda diyabetli hastaların artık tatlı yemekten çekinmeyeceklerini vurgulamak isterim.  BAKTAD ile yaptığımız iş birliğinin en belirgin tarafı bu."

mor baklava tozu

İLİŞKİLİ HABERTatlı şerbeti yapmanın en kolay yolu! Tatlı şerbeti sıcak mı dökülür? Baklava şerbeti...

BİR YORUM YAPIN 4

Doğukan 2 yıl önce

Artık teknoloji üretin mekanik aletler ile medyada boy gösterin makineler üretin yahu koca üniversitenin biyoteknoloji bölümü neden biyoçip ler üretmez veya geliştirmez de gider baklava üretir anlamış değilim

Toplam 8 beğeni

ahmet 2 yıl önce

baklava zararlıdır. şeker ve hamur

Toplam 3 beğeni

zafer gülten 2 yıl önce

yalnız bir şeye dikkat çekerim,kilosu 78 tl imiş,yani normal baklavaya göre pahalı,ve piyasada kilosu 20-30 tl ye baklavalarda var. ve bu durumda balığı bile kırmızıya boyayıp barbunya balığı diye satan uyanıklar için kilosu 20-30 tlolan ucuz baklavaları,mora boyamak hiçde zor değil.

Toplam 6 beğeni

CHF 1 yıl önce

Barbunya balığı diye birşey yok barbun var ucuz baklava var piyasada ama ne yediğin belli değil ..bu baklavada boya yok patlican kırmızı pancar havuc gibi ürünlerin özü kullanilir birşeyi yorumlarken birazdaha araştırıp yorumlayalim derim

Toplam 0 beğeni