En kolay et nasıl marine edilir? Et marine sosu yapmanın püf noktaları!

Lezzetli bir et pişirmek ve etin kolay pişmesini sağlamak için mutlaka marine edilmesi gerekiyor. Et marine ederken kullanacağı sosu bilmeyenler için hem sosa ne koyulmalı hem de yumuşacık et pişirmenin püf noktaları nelerdir sizlerle paylaşıyoruz.

Vücudun en temel B vitaminini karşılayan kırmızı et, diğer gıdalardan da alınan demirin sindirilmesine en büyük yardımcıdır. Türk mutfaklarında oldukça sık tüketilen ve Doğu Anadolu'daki neredeyse her yemekte kullanılan kırmızı et, gelişim çağındaki bireylerin günlük protein ihtiyacını karşılar. Hem kültürel olarak damak zevkine uygunluğu açısından hem de etin faydaları bakımından çoğu yemeğe eklenen kırmızı et pişirirken mutlaka dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Nefis ve yumuşacık bir şekilde pişmelerini sağlamak için mutlaka marine edilmesi gereken kırmızı et, marine edilerek pişirildiğinde damaklardan uzun bir süre lezzeti gitmiyor. Gelin birlikte enfes bir et marine sosu hazırlayalım:

Mangallık tavuk sosu tarifi! Mangalda kullanabileceğiniz tavuk sosu tarifiİLİŞKİLİ HABERMangallık tavuk sosu tarifi! Mangalda kullanabileceğiniz tavuk sosu tarifi

soslu marine et

soslu marine et

Haşlama nasıl yapılır? En kolay et haşlama tarifiİLİŞKİLİ HABERHaşlama nasıl yapılır? En kolay et haşlama tarifi

  • KLASİK ET MARİNE SOSU TARİFİ

Derin bir kabın içerisine zeytinyağınızı alın. İçerisine iri çekilmiş karabiber ya da tane karabiber ilave edin. Yine aynı şekilde iri taneli tuzu ekleyin. İri taneli tuzunuz yoksa normal sofra tuzu da kullanabilirsiniz.

Yaklaşık 100 ml'lik sıvılar için 1 çay kaşığı karabiber, 1,5 çay kaşığı tuz yeterli olacaktır. Sıvılarınızın miktarı artarsa tuz ve baharat oranını da buna bağlı olarak değiştirebilirsiniz. Ardından sarımsak, dilerseniz de limon suyu ilave ederek güzelce karıştırın. Etinizin üzerine bu sosu gezdirip en az 4, en fazla 8 saat marine etmek üzere bırakın

  • SİRKELİ MARİNE SOSU TARİFİ

sirkeli et marinesi

sirkeli et marinesi

Kuzu ve koyun kavurma nasıl yapılır? Koyun eti pişirmenin püf noktalarıİLİŞKİLİ HABERKuzu ve koyun kavurma nasıl yapılır? Koyun eti pişirmenin püf noktaları

klasik sosa ilave olarak 100 ml zeytinyağına 2 yemek kaşığı kadar balsamik sirke ilave edebilirsiniz. Sirkeli soslara ayrıca sarımsak, soğan, taze aromatik bitkiler de yakışıyor. etle buluşturduktan sonra çok asidik bir yapıda olması nedeniyle maksimum 2 saat marine etmelisiniz. 

marine edilmiş et

marine edilmiş et

Afiyet olsun...

Busenur Karakaya Yasemin.com - Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumlusu
Yasemin - Busenur Karakaya

Editör Hakkında

2015 yılında Kanal 7 Medya Grubu'nun Haber7.com bünyesinde stajyerlik yaptı. 2016 yılında Haber7.com Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak mesleğe ilk adımını atarak sonrasında İçerik Editörü ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. 2018 yılında yeni kurulan Yasemin.com Kadın Sitesinde önce SEO editörü sonrasında Haber Şefi olarak görev yaptı. 2021 yılında Yasemin.com'un Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumluluğu ünvanını alarak çalışmalarına devam ediyor.

BİR YORUM YAPIN 0